سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ساعت: ۱۸:۵۷:۵۳

مصرف بیش از الگوی ۴۳ درصد مشترکان استان مرکزی

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی با بیان اینکه ۴۳ درصد از مشترکین آب استان تا دو برابر الگوی مصرف، آب مصرف می‌کنند، گفت: ۹ درصد مشترکین آب خانگی بیش از دو برابر الگوی تعیین شده آب مصرف می‌کنند که بیشترین این تعداد، مشترکین ساکن در روستا و جزو مشترکین پرمصرف محسوب می‌شوند.

مدیر آبفا استان مرکزی:

مصرف بیش از الگوی ۴۳ درصد مشترکان استان مرکزی

پر مصرفی 43 درصدی مشترکان

به گزارش پیک راستان به نقل از ایسنا مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی با بیان اینکه ۴۳ درصد از مشترکین آب استان تا دو برابر الگوی مصرف، آب مصرف می‌کنند، گفت: ۹ درصد مشترکین آب خانگی بیش از دو برابر الگوی تعیین شده آب مصرف می‌کنند که بیشترین این تعداد، مشترکین ساکن در روستا و جزو مشترکین پرمصرف محسوب می‌شوند.

یوسف عرفانی‌نسب به فعالیت های شرکت آبفای مرکزی در حوزه پیشگیری از وقوع تنش آبی در استان اشاره کرد و افزود: اجرای طرح‌های آبرسانی به شهرهای دارای تنش آبی، شامل عملیات اصلاح شبکه و انشعابات به طول ۴ کیلومتر در شهر اراک، عملیات تکمیل خط انتقال چاه کرهرود به مخزن سردشت شهر اراک، احداث فونداسیون مخازن ۱۰۰۰ متر مکعبی شهر فرمهین، احداث مخزن آب در شهر فرمهین، حفر و تجهیز دو حلقه چاه آب در شهر مامونیه، اجرای خط انتقال آب در شهر ساوه، اجرای خط انتقال از مخزن ذخیره آب به میدان بسیج شهر خمین از جمله فعالیت‌های صورت گرفته در سال گذشته در راستای کاهش تنش آبی در استان بوده است.

وی در خصوص آبرسانی سیار نیز گفت: در سال گذشته برای تامین آب مورد نیاز ۱۵۷ روستا در استان مرکزی، ۴۵۲۳ سرویس تانکر آبرسان، اعزام شده است.

وی گفت: به دلیل کمبود بارش‌ها و کاهش آبدهی منابع تولید آب یا عدم کیفیت مناسب منابع آبی در برخی از روستاهای استان مرکزی، شرکت آب و فاضلاب  به منظور خدمات رسانی مطلوب تر به مشترکین اقدام به آبرسانی سیار در این مناطق کرده است.

عرفانی نسب افزود: سوختن پمپ، اختلال در عملکرد تابلو برق، سرقت تجهیزات آبرسانی  و … از دیگر عواملی است  که منجر به  قطع آب در روستاها می‌شود که در این موارد نیز شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی نیاز آبی مردم را تا رفع مشکل، تامین می‌کند.

وی تصریح کرد : به برخی از روستاها فقط یک سرویس تانکر سیار اعزام شده است و به ۷۲ روستا نیز، پنج و زیر پنج سرویس ارسال شده و ۲۸ روستا هم بالای ۴۰ سرویس آبرسانی داشته‌اند.

وی گفت: شهرستان اراک با ۳۹ روستا، شهرستان شازند با ۳۷ روستا، شهرستان خمین با ۱۷ روستا و شهرستان‌های تفرش و فراهان هر کدام با ۱۵ روستا بیشترین آبرسانی سیار را به خود اختصاص داده‌اند، در مردادماه سال گذشته نیز بیشترین تعداد سرویس آبرسانی به روستاها با ۲۷۳ سرویس در ۶۸ روستا بوده است.

مدیر عامل آب و فاضلاب استان مرکزی به برنامه‌های پیش رو در سال جاری اشاره کرد و افزود: ساخت دو هزار متر مکعب مخزن ذخیره آب، اجرای ۶ کیلومتر خط انتقال، حفر و تجهیز دو حلقه چاه آب و بازسازی ایستگاه پمپاژ آب شهر مامونیه، تکمیل خط انتقال آب بلوار امام علی شهر ساوه، بازسازی ایستگاه پمپاژ آب صادقه شهر اراک، احداث مخزن دو هزار متر مکعبی شهر محلات، اجرای ۱۵۰۰ متر خط انتقال آب برای سیستم آب شیرین کن شهرستان فراهان، ساخت برکه به منظور تبخیر خروجی دستگاه آب شیرین کن فراهان، احداث ایستگاه پمپاژ آب در شهر فرمهین و تملک زمین به منظور احداث تصفیه خانه آب شهرهای شازند و آستانه از جمله برنامه هایی است که برای سال جاری هدفگذاری شده است.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به اینکه نرخ آب بها برای مشترکینی که الگوی مصرف را رعایت کنند، افزایش نمی‌یابد، گفت: قیمت آب برای مشترکین خانگی که بر اساس الگوی مصرف ماهانه تا ۱۴ مترمکعب آب مصرف کنند، افزایش نخواهد یافت.

او ادامه داد: لایحه بودجه ۱۴۰۱ وزارت نیرو با هدف اصلاح تعرفه‌های آب به منظور مدیریت بهینه مصرف و تشویق به رعایت الگوی مصرف آب توسط مشترکین خانگی تهیه شده است و بر اساس آن  قبوض آب بها مشترکین پر مصرف با افزایش نرخ آب‌ها و به صورت پلکانی محاسبه خواهد شد.

وی با بیان اینکه الگوی مصرف آب برای مشترکین خانگی در استان مرکزی ۱۴ مترمکعب در ماه، تعیین شده است، افزود: به طور میانگین در سال گذشته ۴۸ درصد از مشترکین خانگی الگوی مصرف آب را رعایت کرده‌اند.

وی با اشاره به میزان تعرفه آب در ویلاها، باغ ویلاها، خانه باغ‌ها و مجتمع‌های مسکونی که محل زندگی دائمی و کسب و کار افراد نیستند اظهار کرد: اقامتگاه های غیردائم در صورت رعایت الگوی مصرف آب تا ظرفیت قراردادی با افزایش نرخ آب بها مواجه نخواهند شد و برای مصارف مازاد بر ظرفیت قراردادی، نرخ آب آزاد محاسبه می‌شود.

عرفانی نسب با اشاره به اعمال معافیت مشمولین کم مصرف تحت حمایت سازمان‌های بهزیستی و کمیته امداد افزود: این دسته از مشترکین چنانچه در هر دوره مصرف، ماهانه یک سوم الگوی مصرف را رعایت کنند مشمول معافیت شده و هزینه آب بها برای این دسته از مشترکین رایگان محاسبه خواهد شد.

انتهای پیام/rasouli

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
چند رسانه ای

سیستان و بلوچستان مشکل آب دارد…

قصه آب …

چرا کارگران هپکو از رئیسی تشکر کردند؟

پدری از جنس صبر و مقاومت