سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت: ۱۶:۱۷:۲۹

شهرستان خنداب در روند توسعه با کمبودهای زیرساختی مواجه است

فرماندار خنداب گفت: شهرستان خنداب در مسیر توسعه، با کمبودهای زیرساختی مواجه است که بایستی این مشکلات رفع شوند.

فرماندار خنداب:

شهرستان خنداب در روند توسعه با کمبودهای زیرساختی مواجه است

عبدالرضا حاج علی بیگی عصر سه شنبه در جلسه ستاد توسعه شهرستان خنداب در اراک، اظهار داشت: سال گذشته سند توسعه پایدار خنداب توسط سازمان مدیریت تدوین و تصویب شد و نظام نامه نیز در شورای معاونین وزارت کشور به تصویب رسید.

وی ادامه داد: برنامه توسعه شهرستان خنداب یک برنامه ملی است. توسعه باید در تمامی شئونات فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و به ویژه در حوزه امنیتی نمود پیدا کند و برنامه‌هایی که در این حوزه وجود دارد، از این نوع هستند.

فرماندار خنداب بیان کرد: اگر به دنبال این هستیم که توسعه پیوست پدافند غیرعامل را داشته باشد باید رویکرد توسعه نسبت به پایه درآمدی مردم تغییر پیدا کند و از یک سو الگوی کشاورزی صرف که با سرمازدگی، سیل و… مواجه می‌شود، را تغییر داد.

حاج علی بیگی با بیان اینکه پایه درآمدی شهرستان خنداب کشاورزی است، گفت: در این راستا تغییر الگوی کشت در دستور کار قرار گرفت به طوری که در دوسال گذشته بیش از ۹۰ هکتار محصولات کم آب بر مانند گل محمدی و گیاهان دارویی در سطح این شهرستان کشت شده است.

وی افزود: برای این حجم از تولیدات گیاهان دارویی بسترهایی برای اسانس گیری و گلاب گیری بایستی فراهم می‌آمد در این راستا به زودی عملیات احداث کارخانه گلاب گیری انجام می‌شود.

فرماندار خنداب گفت: سالانه بیش از ۳۰ هزار تن کشمش در شهرستان خنداب تولید می‌شود. در این راستا تنها یک کارخانه داشتیم که ظرفیت آن دو هزار تن بود و با پرداخت تسهیلات ظرفیت آن به پنج هزار تن افزایش پیدا کرد.

حاج علی بیگی بیان کرد: کارخانه دیگر در روستای ده سر در فرآیندی یک ساله با ظرفیت دو هزار و ۵۰۹ تن به بهره برداری رسید.

وی افزود: امسال با استفاده از تسهیلات تبصره ۱۸ دو کارخانه یکی در روستای آقداش با ظرفیت سه هزار تن و تأمین اعتبار چهار میلیارد تومان از محل تبصره ۱۸ که از پیشرفت ۳۰ درصدی برخوردار است و دیگر کارخانه با ظرفیت بیش از یک هزار تن در روستای کرکان در حال اقدام است.

فرماندار خنداب گفت: در این شهرستان ۳۳ هزار هکتار باغ وجود دارد که ۶ هزار و ۵۰۰ متر تاکستان و ۶ هزار و ۵۰۰ متر باغ زرد آلو است. اولین تولید کننده هلو و شلیل در استان هستیم، در تولید گوجه سرآمد هستیم.

وی با اشاره به مشکلات زیر ساختی در این شهرستان بیان داشت: باید به این حوزه بیشتر توجه شود. در ورودی شهرستان خنداب چند نقطه حادثه خیز داشتیم که با هماهنگی معاون امور عمرانی ۸ میلیارد تومان از محل تسهیلات سفر به این مهم اختصاص پیدا کرده که با تخصیص بخشی از تسهیلات به مبلغ ۴ میلیارد تومان در دهه فجر امسال کلنگ زنی آن را شاهد خواهیم بود.

فرماندار خنداب اظهار کرد: در حوزه اجتماعی سند راهبردی توسعه این شهرستان فقیر است و باید نسبت به برنامه عملیاتی اهتمام ویژه صورت پذیرد.

حاج علی بیگی عنوان کرد: با توجه به کسب رتبه اول کودک همسری این شهرستان در سال گذشته، با اقدامات لازم این رتبه کاهش پیدا کرده است.

وی بیان کرد: هشت واحد مدرسه توسط خیرین در این شهرستان با جذب مشارکت خیرین در حال احداث است.

وی اظهار داشت: در شش ماهه گذشته عملیات احداث یک هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی در سطح شهرستان خنداب آغاز شده است که ساخت ۸۰۰ واحد آن از محل تسهیلات سیل بوده که ساخت ۳۵ واحد را بسیج سازندگی بر عهده گرفته و از محل این اعتبارات ۱۱۰ واحد مسکونی برای خانواده‌های دارای معلول و زنان سرپرست خانواده احداث شده است.

فرماندار خنداب گفت: تا کنون ۳۰۰ واحد از محل تسهیلات مقاوم سازی احداث شده است. سال گذشته ۲۰ میلیارد تومان از محل اشتغال پایدار روستایی تسهیلات دریافت شده که ۳۵۰ فرصت شغلی به دنبال داشته است.

وی عنوان کرد: بیش از ۷۰ درصد از عملیات عمرانی استخر شهرستان خنداب انجام شده و در اردیبهشت یا خرداد ماه سال ۹۹ به بهره برداری می‌رسد.

انتهای پیام/mh

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

مانع ورود علاقه‌مندان به آمریکا به مجلس شویم+فیلم

نماهنگ | روز وصل

آیا من در ذهن شما آدم خوبی هستم؟

کلیپ دیدنی از آخرین زیارت حاج‌قاسم در حرم امام رضا (ع)