دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸ ساعت: ۲۲:۵۹:۱۴

ایجاد بانک اطلاعاتی معتادین استان مرکزی

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت: در حال تهیه بانک اطلاعاتی معتادین، خرده‌فروشان، پاتوق و محل‌های آلوده استان مرکزی هستیم.

در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی عنوان شد؛

ایجاد بانک اطلاعاتی معتادین استان مرکزی

احمدرضا چگینی رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی استان مرکزی روز سه‌شنبه در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد از معتادان کشور متجاهرند که در حوزه سرقت و جرائم دیگر نیز فعال‌اند گفت: در حال حاضر ۶۴ هزار معتاد متجاهر در سطح کشور وجود دارد و طبق آمار ۷۳۰۰۰ مورد معتاد متجاهر دستگیرشده‌اند و به این معناست که بعضی ۲-۳ بار دستگیرشده و طبق قانون مجرم شناخته می‌شوند.

چگینی با تأکید بر اینکه در سال جاری ۶۶۶ تن انواع مواد مخدر در سطح کشور با رصد اطلاعاتی پلیس کشف‌شده است اظهار کرد: بیش از ۷۰ تن مواد مخدر با استفاده از تجهیزات به روز چون پهباد و بالگرد کشف‌شده است.

وی در خصوص ایجاد بانک اطلاعاتی معتادین استان مرکزی گفت: در حال تهیه بانک اطلاعاتی معتادین، خرده‌فروشان، پاتوق و محل‌های آلوده هستیم.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی استان مرکزی ادامه داد: به‌این‌ترتیب افراد مرتبط با مواد مخدر شناسنامه‌دار می‌شوند و مناطق نیز بر اساس بانک اطلاعاتی به‌راحتی رصد خواهند شد.

چگینی در خصوص کشفیات مواد مخدر استان بیان کرد: در سال جاری با ۱۱ درصد کاهش ۳۶۸ کیلوگرم مواد مخدر استان کشف‌شده و در همین راستا لابراتواری نیز در استان شناسایی‌شده است.

وی افزود: این در حالی است که بنا به نوع مواد در بعضی موارد از جمله هروئین ۱۲۳ درصد و مورفین ۸۸ درصد افزایش کشف داشته‌ایم.

چگینی؛ گل را پرمصرف‌ترین مواد در سطح کشور عنوان کرد و گفت: گل با قیمتی معادل۷ میلیون تومان و با تبلیغات گسترده در فضای مجازی جز  پرمصرف‌ترین مواد مخدر قرارگرفته که تبعات متعددی را به همراه دارد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی استان مرکزی افزود: تاکنون بیش از ۷۰۰ نوع مواد مخدر در سطح دنیا شناخته‌شده است.

رئیس مبارزه با مواد مخدر استان نبود مرکز اقامتی بهبودی بانوان در مناطق استان را از مشکلات این حوزه دانست و بیان کرد: بیشتر بانوان معتاد توسط خانواده‌ها به مراکز معرفی می‌شوند.

استاندار مرکزی:

گردش مالی ۱۵۰۰ میلیارد دلاری مواد مخدر در دنیا

به گفته استاندار مرکزی کاهش عرضه و مقابله و پیشگیری و جلوگیری از مصرف مواد مخدر که در سال‌های اخیر بلای اجتماعی بود و آسیب‌های زیادی به خانواده‌ها وارد کرد وظیفه اصلی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر است.

آقازاده با اشاره به اینکه تجارت مواد مخدر بالغ‌بر ۱۵۰۰ میلیارد در سال گردش مالی دارد و  جز ۵ تجارت پرسود اول جهان است اظهار کرد: تجارت مواد مخدر جز پول‌های کثیف است و بیشترین جرم‌هایی که در جهان اتفاق می‌افتد در این خصوص است.

وی افزود: در کشور ما هم درصد بالایی از مجرمین در ارتباط با مواد مخدرند که آسیب زیادی به جامعه خصوصاً جوانان می‌زند.

استاندار مرکزی با اشاره به قرار گرفتن کشور در مسیر ترانزیت مواد مخدر بیان کرد: در سال جاری نزدیک به ۶۰۰ تن مواد مخدر  توسط نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات و با همکاری بسیج و سپاه کشف‌شده که تنها بخشی و حدود ده درصد از موادی است که از کشور ما عبور می‌کند.

وی گفت: هر چقدر ما در مبارزه با مواد مخدر خود را مجهز کنیم مافیا هم خود را مجهزتر کرده و از راه‌های ایمن‌تری این کار ضد بشری و کثیف را انجام می‌دهند.

آقازاده؛ عرصه مبارزه با مواد مخدر را بسیار خطرناک دانست و تصریح کرد: در این راه پرخطر عزیزان ما در مرزها و کوه‌ها و جاده‌ها به دنبال کشف و شناسایی و دستگیری هستند که باید به آن‌ها خسته نباشید جانانه گفت و ما شهدایی را هم تقدیم کردیم.

وی با اشاره به اینکه استان در مسیر ترانزیت کشوری است بیان کرد: در استان نیز کارهای زیادی در پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر انجام‌شده است.

استاندار مرکزی از رئیس دبیرخانه شورای مبارزه با مواد مخدر خواست که از مردم و ngo  و سازمان‌های مردم‌نهاد نیز در این راه استفاده کنند.

وی با تأکید بر وظایف شهرداری در خصوص مقابله و پیشگیری با مواد مخدر که در ماده ۵۵ قانون شهرداری صراحتاً آمده از شهرداری‌های استان خواست که در این زمینه فعال باشند.

آقازاده با اشاره به اینکه تولید مواد مخدر علیرغم سال‌های گذشته که حدود ۶ تن بوده افزایش‌یافته و به ۱۱ تن رسیده گفت: هرچه  تولید مواد مخدر افزایش یابد به‌تبع آسیب‌های آن برای همه دنیا و کشورهای جهان خصوصاً همسایه‌های کشور تولیدکننده مضاعف است و این مبارزه جدی‌تری را می‌طلبد.

انتهای پیام/mh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی