چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت: ۱۵:۰۶:۳۱

پیش‌شرط اجرای اینستکس پذیرفتن CFT و پالرمو

کارشناس مسائل سیاسی گفت: پیش‌شرط راه‌اندازی اینستکس پذیرش کنوانسیون‌های پالرمو و CFT است و این به معنای جلوگیری از دور زدن تحریم‌ها به بهانه ارتباط مالی با اروپا است.

کارشناس مسائل سیاسی مطرح کرد:

پیش‌شرط اجرای اینستکس پذیرفتن CFT و پالرمو

مجتبی صدیقی کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص خروج آمریکا از برجام و تعهد اروپا برای ایجاد کانال مالی ویژه موسوم به اینستکس، گفت: اروپایی‌ها در ظاهر اعلام کردند که این کانال را ایجاد می‌کنند و باعث جبران خروج آمریکا از برجام می‌شوند، اما بررسی‌های دقیق و کارشناسی نشان می‌دهد که این تعهد اروپا مانند دیگر تعهداتی که در قراردادهای مالی به ایران داده است، بیشتر یک بازی سیاسی است تا یک اراده جدی که اروپا بخواهد جلوی آمریکا در قضیه خروج از برجام بایستد.

وی افزود: آنچه اخبار پشت پرده نشان می‌دهد این است که طرف اروپایی با همدستی آمریکا اقدام به ایجاد این کانال مالی کرده است و هدف از انجام این کار، ایجاد مانعی جدی برای دور زدن تحریم‌ها توسط ایران است.

صدیقی، وظیفه این کانال مالی را تشریح کرد و گفت: وظیفه‌ای که اروپایی‌ها برای اینستکس در نظر گرفته‌اند این است که درآمدهای حاصل از فروش نفت ایران به آسیا را، به اروپا منتقل کند تا با این پول غذا و دارو وارد کشور شود. این در حالی است که نه‌تنها امروز بلکه در اوج تحریم‌ها نیز مشکلی جدی در این خصوص نداشتیم.

وی ادامه داد: البته بماند که بعضی از جریانات فاسد داخل کشور با انجام خرابکاری‌هایی باعث می‌شدند در ظاهر این‌طور وانمود شود که مشکلاتی در این دو بخش وجود دارد.

پیش‌شرط اجرای اینستکس پذیرفتن CFT و پالرمو

این کارشناس مسائل سیاسی پیش شرط راه‌اندازی این کانال مالی را پذیرفتن FATF دانست و تأکید کرد: پذیرش کنوانسیون‌های پالرمو و CFT که زیر مجموعه قانون مبارزه با پولشویی(FATF) است به معنای جلوگیری از دور زدن تحریم ها به بهانه ارتباط مالی با اروپا است.

وی ادامه داد: این یعنی اطلاعات کامل خود را در زمینه دور زدن تحریم ها باید به FATF تحویل دهیم و در صورت عدم انجام این کار مظنون به حمایت از تروریسم و پول‌شویی خواهیم شد و نهایتاً باعث می‌شود تا از بعد حقوقی شکایاتی علیه کشور انجام شود.

دل‌بستگی برخی مسئولین به این کانال مالی اگر خیانت نباشد ساده‌لوحی است

صدیقی بابیان اینکه به این کانال مالی با این خصوصیات گفته‌شده نمی‌توان امیدی داشت، عنوان کرد: متأسفانه بعضی مسئولان به چنین کانالی که هیچ تضمین جدی به کشور جهت گشایش اقتصادی نمی‌دهد، دل‌بسته‌اند که اگر خیانتی در کار نباشد، نشان از ساده‌لوحی آنان دارد. بنابراین در صورت ایجاد چنین کانالی و پذیرفتن FATF از سوی ایران، دوباره به مانند برجام وارد بازی پیچیده‌ای خواهیم شد که معلوم نیست کشور را به کجا خواهد کشاند.

این استاد دانشگاه با انتقاد از نحوه عملکرد وزارت امور خارجه عنوان کرد: متأسفانه این وزارت در دو دولت یازدهم و دوازدهم نشان داده که درک صحیحی از مسائل عرصه بین‌الملل ندارد. چرا که با تحلیل‌های غلطی که نه مبنای حقوقی و نه مبنای سیاسی درستی دارد، با ورود به این‌طور مسائل و ادامه آن کشور را دچار خسارت‌هایی خواهد کرد که قبلاً هم در برجام به آن مبتلا شدیم و رهبری آن را خسارت محض نامیدند.

وی روند در پیش‌گرفته شده در موضوع CFT و پالرمو توسط وزارت امور خارجه را برای کشور هزینه‌دار دانست و اظهار کرد: قطعاً ادامه این روند می‌تواند باعث افزایش شدت اثر تحریم‌ها در کشور، منجر به تورم بیشتر و ایجاد مشکلاتی برای ورود ارز به کشور خواهد شد.

صدیقی خاطرنشان کرد: اروپا نه به لحاظ منطق اقتصادی، نه به لحاظ منطق فکری و نه به لحاظ منطق سیاسی ایران را به آمریکا ترجیح نخواهد داد و امید برخی مسئولان به بهبود شرایط با ایجاد این کانال مالی را، ناامید خواهد کرد.

انتهای پیام/mh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی