چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت: ۱۴:۳۳:۲۶

۴۱ عنوان نمایشگاه عمومی و تخصصی در سال ۹۸ برگزار خواهد شد

استاندار مرکزی گفت: از ابتدای سال ۹۷ تابه‌حال عملکرد استان در صادرات غیرنفتی ۹۷۰ میلیون دلار بوده که به‌طور میانگین می‌توان گفت روزانه ۲.۵ میلیون دلار صادرات غیرنفتی داشته‌ایم.

استاندار مرکزی عنوان کرد:

۴۱ عنوان نمایشگاه عمومی و تخصصی در سال ۹۸ برگزار خواهد شد

سید علی آقازاده استاندار مرکزی روز یک‌شنبه در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان مرکزی گفت: عملکرد استان در بخش صادرات در سال ۹۷ قابل‌قبول و قابل دفاع بوده است که در همین جهت تقدیر و تشکر خودم را از همه صادرکنندگان استان اعلام می‌کنم زیرا کار بزرگی انجام دادند.

آقازاده افزود: از ابتدای سال ۹۷ تابه‌حال عملکرد استان در صادرات غیرنفتی ۹۷۰ میلیون دلار بوده که به‌طور میانگین می‌توان گفت روزانه ۲.۵ میلیون دلار صادرات غیرنفتی داشته‌ایم.

وی ضمن بیان اینکه صادرات استان نسبت به سال گذشته ۴ درصد افزایش داشته است عنوان کرد: میزان واردات به استان مرکزی در طی سال ۹۷، ۳۸۰میلیون دلار بوده که نشان از مثبت بودن تراز تجاری و رشد ۲.۵ برابری آن دارد.

استاندار مرکزی بیان کرد: امیدواریم طبق پیش‌بینی سازمان صنعت، معدن و تجارت صادرات غیرنفتی استان به بالای ۱ میلیارد دلار برسد که برای تحقق این مهم ۳۰ میلیون دلار دیگر فاصله‌داریم که در صورت تحقق رکورد بسیار خوبی خواهد بود و می‌توان در ابتدای سال ۹۸ جشنی برای تشکر از صادرکنندگان استان برگزار کرد.

وی به بحث تجارت هوایی پرداخت و تصریح کرد: باز شدن مرز هوایی استان هم بر صادرات و هم بر واردات تأثیرگذار خواهد بود که باید در دستور کار قرار گیرد تا بتوانیم در صادرات برخی از اقلام مانند گل به نتیجه برسیم و در قبالش کارهای خوبی انجام دهیم.

آقازاده تشریح کرد: سال آینده در جهت حمایت از صادرات غیرنفتی باید با برنامه‌ای قاطع و منظم پیش برویم و تیم اقتصادی استان در این زمینه تمام تلاش خود را به کار گیرد.

وی در خصوص برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی و عمومی ضمن موافقت با برگزاری ۴۱ عنوان نمایشگاهی در سال ۹۸ در استان اظهار کرد: در ارتباط با اجرای این نمایشگاه‌ها و واگذاری و یا عدم واگذاری آن به اصناف باید بررسی‌های لازم صورت گیرد و تصمیم‌گیری شود.

استاندار مرکزی ادامه داد: نمایشگاه‌ها علی‌رغم اهداف مختلفی که دارند باید رویکرد صادراتی داشته باشند و این مهم در سال ۹۸ در نظر گرفته شود و امید است که از ابتدای سال ۹۸ با شیب صعودی قابل قبولی به سمت هدف‌گذاری که انجام خواهد شد حرکت کنیم و به آن برسیم.

وی ضمن تأکید بر توان استان مرکزی در راستای افزایش صادرات بیان کرد: در صورت تحقق مرز هوایی می‌توان به افزایش درآمد ارزی کشور کمک کرد.

آقازاده به انتخابات اتاق بازرگانی استان اشاره کرد و ضمن تشکر از افراد حاضر در دور قبل این اتاق افزود: مطمئناً کسانی هم که در این دور انتخاب شدند نیروهای لایقی هستند که در یک فضای باز انتخاب شدند و امیدواریم برنامه اتاق بازرگانی نیز در خدمت صادرات غیرنفتی قرار گیرد.

معاون امور اقتصادی استاندار مرکزی:

عملکرد اصناف در برگزاری نمایشگاه‌ها بررسی و ارزیابی شود

سعید فرخی معاون امور اقتصادی استاندار مرکزی در این جلسه ضمن تأکید بر اهمیت افزایش صادرات گفت: بحث فقط افزایش آمار صادراتی نیست و بسیاری از زمینه‌ها باید سنجیده و بررسی شود و بعد از بررسی‌ها تصمیم‌گیری‌های لازم صورت گیرد.

فرخی در رابطه با کاهش دادن تعداد عناوین نمایشگاه‌ها بیان کرد: کم شدن عناوین نمایشگاهی این نمایشگاه‌ها را از حالت تخصصی خارج می‌کند البته باید عین قانون رعایت شود و در نمایشگاه‌های تخصصی فروش خرد و پرداخت در محلی صورت نگیرد و فقط این نمایشگاه‌ها محلی برای عقد قراردادها و یا بازاریابی برای آینده باشد.

وی عنوان کرد: با توجه به واگذاری برگزاری برخی از نمایشگاه‌ها به اصناف در سال گذشته عملکردی از آن‌ها دیده‌شده که باید باکار کارشناسی و تخصصی موردبررسی و ارزیابی قرار گیرد و امیدواریم نتایج بررسی‌ها مثبت باشد تا این بار هم اجرای برخی از نمایشگاه‌ها به اصناف اختصاص یابد.

همچنین در این جلسه به بررسی پایانه محصولات کشاورزی شهرستان ساوه پرداخته شد و با دستور استاندار مقرر شد تا کمیسیون ماده ۳۲ امور اراضی تشکیل شود و نسبت به واگذاری زمین موردنیاز سازمان دهیاری‌ها برای ایجاد این پایانه اقدام شود.

انتهای پیام/mh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی