چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت: ۱۴:۳۲:۳۸

توزیع نشریه‌ای غرب‌زده در سایه غفلت مسئولان دانشگاه تفرش

در روزهای اخیر نشریه‌ای با هدف‌گیری مسائل مرتبط با حوزه زنان و با استفاده از آبشخورهای ضد فرهنگی غرب در سایه غفلت مسئولان این دانشگاه توزیع شد.

چه کسی پاسخگوست؟

توزیع نشریه‌ای غرب‌زده در سایه غفلت مسئولان دانشگاه تفرش

به نقل از ندای تفرش، در روزهای اخیر نشریه‌ای با هدف‌گیری مسائل مرتبط با حوزه زنان و با استفاده از آبشخورهای ضد فرهنگی غرب توسط تعدادی از دانشجویان دانشگاه تفرش در ۹۰ نسخه ۱۶ صفحه‌ای در  سایه غفلت مسئولان این دانشگاه توزیع شد.

جالب آنجاست که با گذشت یک روز از توزیع نشریه، هنوز مسئولین مربوطه از محتوای آن مطلع نبوده و حاضر به مصاحبه در این خصوص هم نیستند.

مطالب طرح شده در این نشریه حکایت از این دارد که دست‌اندرکاران آن، غرب و غربی شدن را با تمام باور خود قبول کرده‌اند و برای ترویج آن در میان دختران و زنان ایرانی تقلا می کنند.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان مرکزی:

روشنفکری گرته‌برداری شده از افکار غربی در جامعه اسلامی جایگاهی ندارد

حجت الاسلام مهدی ایمانی‌مقدم، مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان مرکزی در گفتگو با ندای تفرش درخصوص انتشار این نشریه غیرتخصصی گفت: باتوجه تخلفات این نشریه هیئت نظارت بر نشریات دانشگاه تفرش باید مسائل موجود در این نشریه را بررسی و تصمیم گیری کنند.

وی تصریح کرد: قانون شکنی در همه جای دنیا تبعات خاص خود را دارد و اگر فردی حرفی در خارج از چارچوب قانون می‌زند باید تبعات آن را هم بپذیرد.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان مرکزی با اشاره به اینکه ما در ایران آزادی داریم ولی این باعث نمی‌شود که افراد پاسخگوی مطالب عنوان شده خود نباشند، گفت: آزادی در کشور ما مسئله ای حل شده است. با توجه به تجارب افراد مختلف، هیچ کشوری همانند ایران از ضریبِ آزادی اجتماعی بالایی برخوردار نیست.

ایمانی‌مقدم با تاکید بر این‌که روشنفکری موجود در این نشریه از نوع وارداتی است، گفت: اینان با یک تعریف وارداتی، مباحث را بررسی و از این مباحث گرته‌برداری کرده‌اند؛ باید بگوئیم که روشنفکری درست است که به معنای نگاه انتقادی مبتنی بر عقلانیت است و روشنفکری گرته‌برداری شده از افکار غربی که مبتنی بر آموزه ها و فرهنگ غرب است، در جامعه اسلامی جایگاهی ندارد.

وی تاکید کرد: بسیاری از مدعیان روشنفکری، اسلام و آموزه های اسلامی را نفهمیده اند و تنها با ترجمه گفتمان غرب به دنبال عادی سازی آن، در تمدن اسلامی کشور هستند.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان مرکزی با تاکید بر اینکه دانشجویان دست‌اندرکار این نشریه تنها بازیچه هستند و دیدگاه واحدی ندارند، اضافه کرد: واضح است که دست اندرکاران این نشریه تنها به دنبال کسب شهرت هستند چراکه هنوز نمی‌دانند دیدگاه خودشان چیست. آنان فمنیسم، تاریخ و خواستگاه آن را نمی دانند.

ایمانی‌مقدم با تاکید بر اینکه جریان فمنیسم در غرب یک نوع جریان زنانه برای گرفتن حق‌شان از جامعه است، گفت: در دین اسلام به جایگاه زن توجه شده است و زن حق مالکیت دارد؛ هیچ کسی حق ظلم کردن به زنان را ندارد. اما در جوامع غربی به زنان به عنوان یک کالا نگریسته می شود و زن از حق طبیعی خود محروم است.

طرح مباحث فمنیستی؛ نشان از بی‌سوادی دست‌اندرکاران 

وی یادآور شد: طرح مباحث فمنیستی ربطی به جامعه اسلامی ندارد و مطرح شدن آن، نشان از بی‌سوادی دست‌اندرکاران دارد.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان مرکزی طرح مباحثی همچون فمنیسم و مباحث مربوط به مسئله حجاب در این نشریه را تحت تاثیر جریان‌های فرادانشگاهی دانست و گفت: مسئله حجاب درد اصلی جامعه امروز، به ویژه دانشجویان نیست، براساس نظرسنجی‌های صورت گرفته درد دانشجویان و جامعه امروز ما، اشتغال، ازدواج و مشکلات معیشتی و اقتصادی است.

ایمانی‌مقدم با بیان اینکه در این وضعیت بد مالی دانشگاه‌ها، چاپ چنین نشریه‌ای با این کیفیت و تیراژ جای تامل دارد، گفت: بسیاری از تشکل‌های دانشجویی به دلیل نبود اعتبارات حتی قادر به چاپ نشریه ۲ صفحه‌ای هم نیستند.

استفاده ابزاری از دانشجویان با هدف کسب منافع حزبی/مباحث مطرح شده در نشریه متخلف دانشجویان تفرشی خروجی اتاق فکر جریانات غیر دانشجویی

ایمانی‌مقدم ادامه داد: برخی از جریانات داخلی با هدف کسب منافع حزبی، در ایام نزدیک به انتخابات توپ را در این مباحث و فضاها می اندازند تا از جوانان به خصوص دانشجویان استفاده ابزاری کنند. مباحث مطرح شده در این نشریه خروجی اتاق فکر برخی از جریاناتی غیر از جریانات دانشجویی و اجتماعی است که با اهداف خاص این مباحث را تزریق می کنند و در زمان انتخابات انتظار همکاری از دانشجویان را دارند.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان مرکزی با تاکید بر این مسئله که مسئولان دانشگاه تفرش نباید از وظایف خود شانه خالی کنند، اظهار کرد: مجموعه های مختلف مدیریتی، فرهنگی، نهاد رهبری و… نسبت به دانشجویان وظیفه تربیتی دارند و ضمن تدریس مباحث علمی به دانشجویان باید آنان را از نظر فرهنگی، اجتماعی و دینی پرورش دهند.

ایمانی‌مقدم افزود: در دانشگاه ها دانشجویان نیازمند دریافت اطلاعات صحیح هستند تا بتواند درست فکر کنند و درست بنویسند. مجموعه های مختلف در دانشگاه با آموزش بهتر و بیشتر، دانشجویان را از دامن افرادی که با اهداف خاص آنها را بازیچه قرار می دهند، خارج کنند.

دانشگاه تفرش بُعد نظارتی خود را تقویت کند

وی ضعف موجود در دانشگاه تفرش را ضعف نظارتی دانست و افزود: دانشگاه تفرش باید بُعد نظارتی خود را تقویت کند و بر افرادی که هنوز به سواد کافی نرسیده اند و توانایی تحلیل مباحث را ندارند، بیشتر نظارت داشته باشند.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان مرکزی با بیان این مطلب که آزادی بیان به نوعی پارادوکس آزادی است، تشریح کرد: اگر آزادی حد و مرزی نداشته باشد، منجر به استبداد خواهد شد و اگر آزادی بیان هم حد و مرز نداشته باشد منجر به خفقان فکری و بیانی می شود چراکه آزادی بیان به معنای عرضه افکار در یک فضای نقادانه است.

ایمانی‌مقدم با یادآوری این موضوع که مطالب بیان شده در این این نشریه، تنها حرف تعداد معدودی از دانشجویان است که به واسطه محیط تربیتی خانوادگی فضای بومی و اسلامی خود را درک نکرده اند؛ گفت: اگر دانشجویان در این مباحث سوالاتی دارند از هیات نظارت درخواست برگزاری کرسی آزاداندیشی یا مذاکره را داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: طبق تجربه، معمولا این افراد در بحث گفتگو حاضر نمی شوند چراکه حرفی برای گفتن ندارند و به هدف خود که شارلاتیسم تبلیغی و رسانه ای است در این کرسی‌ها نمی رسند؛ لذا ترجیح می دهند در فضایِ یک طرفه مباحث را برای دانشجویان مطرح کنند.

کسانی که در مسیر غرب باوری و بلکه غرب‌پرستی حرکت می‌کنند، باید بدانند که غرب همان طور که در ابعاد اقتصادی و سیاسی رو به افول آشکار و جدی است، در ابعاد فرهنگی و اجتماعی هم به تدریج بنیه و قوه خود را برای جهانی کردن نسخه های فرهنگی اش از دست داده است.

انتهای پیام/mh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی