دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت: ۰۸:۵۸:۰۹

اجرای طرح دادپزشک در استان مرکزی

مدیرکل پزشکی قانونی استان مرکزی گفت: در طرح دادپزشک برای افراد سن‌بالایی که در منزل فوت می‌کنند یا دارای بیماری خاصی بوده و قبل از اینکه به بیمارستان برسند فوت می‌شوند می‌توانند در صورت مشکوک نبودن فوت به پزشک­ی قانونی مراجعه و جواز دفن دریافت کنند.

مدیرکل پزشکی قانونی استان مرکزی گفت:

اجرای طرح دادپزشک در استان مرکزی

علی رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به حیطه فعالیت پزشکی قانونی اظهار داشت: همه کارهایی که در پزشکی قانونی انجام می‌شود به درخواست مقام قضایی است، بر همین اساس افراد حتما باید نامه مقام قضایی را داشته باشند، ممکن است  این نامه از طریق ضابطان قضایی مثل کلانتری‌­ها و پاسگاه‌ها باشد و یا مستقیم خود مقام قضایی نامه را بفرستد، تنها در مورد سقط درمانی افرادی که جنین آنها دارای مشکل است با درخواست خود آنها و با اثبات ادله مجوز سقط در همین مرکز صادر می‌شود.

وی افزود: در سال ۹۶ آمار کلی و تعداد پرونده‌ها نزدیک به ۴۵ هزار  پرونده بود، بیشتر این آمار مربوط به معاینات سرپایی بوده است، برعکس افکار عمومی مبنی‌ بر این که کار پزشکی قانونی تنها در ارتباط با اجساد است، بیش از ۹۰ تا ۹۵ درصد از کار پزشکی قانونی با افراد زنده بوده و تنها ۵ تا ۱۰ درصد با اجساد سر و کار دارد، معاینات پزشکی قانونی به دو دسته معاینات سرپایی و معاینات اجساد تقسیم می‌شود.

مدیرکل پزشکی قانونی استان مرکزی تصریح کرد: در سال ۹۶  معاینات سرپایی ۳۱ هزار و ۹۵۱ نفر بود که نسبت به سال ۹۵ حدود ۱۹ درصد کاهش داشتیم، آمار هفت ماهه سال ۹۷ روند افزایشی داشته و بیشترین آمار مربوط به نزاع و درگیری بوده و سپس  تصادفات  است، توصیه ما  به مردم صبوری در مسائل پیش آمده و مشکلات است، در زمانی که درگیری لفظی پیش می‌آید اگر مقداری صبور کنند شاید مسائل به اینجا کشید نشود.

رضایی بیان کرد: معاینات سرپایی در هفت ماهه امسال نسبت به هفت ماه نخست سال ۹۶  نردیک به هفت درصد افزایش داشته یعنی در هفت ماهه سال گذشته ۱۹ هزار و ۸۷۶ مورد بوده  اما امسال در هفت ماهه امسال ۲۱ هزار و ۲۲۰ مورد معاینه سرپایی بود، مجموع معاینات اجساد در سال ۹۵ نزدیک یک هزار و ۴۵ نفر و در سال ۹۶  نزدیک به یک هزار و ۱۱۹ نفر بود که در سال ۹۶ هفت درصد افزایش داشته است.

وی عنوان کرد: در هفت ماهه سال گذشته آمار فوتی‌ها ۶۶۵ نفر و در هفت ماهه امسال ۷۱۱ نفر بود که مثل  معاینات سرپایی هفت درصد افزایش داشته است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان مرکزی خاطرنشان کرد: طرحی با عنوان طرح دادپزشک یا پزشک معتمد برای اجسادی که دارای سن بالا بوده و در منزل فوت می‌شوند یا دارای بیماری خاصی بوده و بر اثر بیماری و قبل از اینکه به بیمارستان برسند فوت می‌شوند وجود دارد که جواز دفن را صادر می‌کند،  این طرح در همه شهرستان‌های استان اجرا و نیاز نیست تا افراد برای دریافت جواز دفن و نامه قضایی، به دادگاه و پزشکی قانونی مراجعه یا به دنبال  پزشک خارج  از سازمان باشند و هزینه‌های  گزافی پرداخت کنند.

رضایی ادامه داد: در این طرح آنها می‌توانند به پزشکی قانونی مراجعه و  بدون درخواست مقام قضایی در صورتی که فوت مشکوک نبوده و طبیعی باشد  جواز دفن را بگیرند،  در  اراک در  سالن مرکز تشخیص آزمایشگاهی این خدمت ارائه می‌شود و افراد ضمن مراجعه و ارائه سوابق متوفی می‌توانند جواز دفن را دریافت کنند.

وی  تصریح کرد: بیشترین آمار مراجعات سرپایی نخست برای  نزاع و درگیری،  دوم تصادفات و سوم حوادث کار است، از دیگر حوزه‌های فعالیت پزشکی قانونی می‌توان به دادن حکم رشد و کسانی که سنین بالا هستند در زمینه داشتن یا نداشتن توانایی اداره امور اموال خود اشاره کرد، همچنین مواردی مثل این که زندانیان توان تحمل حبس یا مرخصی خارج از زندان را دارند و  مسائل دیگری مثل کودک‌آزاری، همسر آزاری از مواردی هستند که در پزشک قانونی انجام می‌شود.

مدیرکل پزشکی قانونی استان مرکزی بیان کرد: همه  این موارد با درخواست مقام قضایی انجام می­‌شود به‌ جز سقط درمانی که آن هم  قبل از ۱۹ هفتگی باید مراجعه کنند، برای سقط درمانی حتما باید شرایط ویژه‌ای داشته باشند، سه متخصص در این زمینه مشکل را تایید و سقط درمانی انجام می‌شود.

رضایی عنوان کرد: یکی از موارد موجود مرگ خاموش است که در فصل پائیز و زمستان رخ می‌دهد، در هفت ماهه سال گذشته شاهد ۱۱ مرگ خاموش در استان بودیم که در مدت مشابه امسال سه مورد بود، در زمینه تلفات ناشی از برق‌گرفتگی هم سال گذشته نزدیک به ۶ مورد فوت ناشی از برق‌گرفتگی داشتیم که در مدت هفت ماهه امسال ۶ نفر بود و یک نفر از آنها خانم بود.

وی ادامه داد: در زمینه فوت ناشی از حوادث کار هم در هفت ماهه سال ۹۶ نزدیک به  ۲۳ نفر بود که در مدت مشابه امسال ۱۹ مورد بوده است، آمار فوتی‌های ناشی از حوادث هم  در هفت ماهه سال گذشته  ۳۱۲ مورد بود که در مدت مشابه امسال  ۳۵۴ بوده و ۶۲ مورد آن درون‌شهری و ۲۹۲ نفر برون‌شهری بوده است، بیشترین آمار به ترتیب در شهرستان‌های اراک ، ساوه و زرندیه است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان مرکزی اضافه کرد: درراستای کاهش آمار تلفات ناشی از تلفات به رانندگان توصیه می‌کنیم در صورت احساس خستگی و خواب‌آلودگی، توقف و استراحت کنند، همچنین در سرعت مجاز برانند و از کمربند ایمنی استفاده کنند و موتور سوارها هم از کلاه ایمنی استفاده کنند.

انتهای پیام/mh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی