یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت: ۰۹:۴۷:۱۷

فروش گوشت قرمز دولتی اینترنتی شد

دولت در حالی اقدام به عرضه گسترده گوشت منجمد و گرم وارداتی با قیمت مناسب کرده است که صف‌های طولانی دریافت این کالا نشان از ضعف مدیریتی در توزیع اصولی آن دارد، چرا که بی‌برنامگی دولت نسبت به توزیع عادلانه و درست گوشت وارداتی، بازار دلال‌بازی و داد و ستد آن در گوشه و کنار خیابان‌ را گرم کرده است.

شکست طرح فروش گوشت وارداتی با کارت ملی

فروش گوشت قرمز دولتی اینترنتی شد

دولت در حالی اقدام به عرضه گسترده گوشت منجمد و گرم وارداتی با قیمت مناسب کرده است که صف‌های طولانی دریافت این کالا نشان از ضعف مدیریتی در توزیع اصولی آن دارد، چرا که بی‌برنامگی دولت نسبت به توزیع عادلانه و درست گوشت وارداتی، بازار دلال‌بازی و داد و ستد آن در گوشه و کنار خیابان‌ را گرم کرده است. از سویی بسیاری هم با توجه به صف‌های طولانی خرید گوشت که باید ساعت‌ها آن هم در این روزهای سرد منتظر ماند، عطای آن را به لقایش بخشیده‌اند. کارشناسان معتقدند نبود سیستم توزیع و عرضه مناسب و مدیریت شده موجب شده گوشت‌ ارزان قیمت در دسترس آحاد جامعه قرار نگیرد و حتی سر از رستوران‌ها در آورد. حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره شیوه غیراصولی توزیع گوشت وارداتی از سوی دولت برای تنظیم بازار این کالا به  «وطن‌‌امروز» گفت: دولت برای فرار از نام کوپنی شدن یا پرداخت یارانه به کالاهای اساسی سبد مصرفی خانوار، اقدام به توزیع گوشت وارداتی با اخذ کارت ملی کرد اما متاسفانه این راهکار غلط موجب ایجاد رانت در بازار شد و باز هم سودهای کلان ناشی از تفاوت نرخ ارز دولتی با آزاد، نصیب سودجویان شد. وی به شکست دولت در تنظیم بازار گوشت اشاره کرد و افزود: دولت گویا قصد دارد فروش گوشت وارداتی منجمد و گرم را به شکل اینترنتی انجام دهد؛ هر چند این رویکرد راهکاری قابل توجه است اما امیدواریم زیرساخت‌های نرم‌افزاری در این زمینه طوری طراحی شده باشد که به سرنوشت شیوه توزیع قبلی دچار نشود و همه مردم بدون اتلاف وقت و به سهولت بتوانند به این کالا دست یابند. حاجی‌دلیگانی اضافه کرد: امسال ۱۴ میلیارد دلار ارز ارزان دولتی با هدف جلوگیری از افزایش قیمت‌ها به خرید کالاهای اساسی اختصاص یافت که در این میان نه تنها کالایی ارزان نشد، بلکه در عمل جیب رانت‌خواران سودجود پر شد.
جزئیات طرح فروش اینترنتی گوشت
مدیرکل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران با اعلام اینکه از پنجشنبه فروش گوشت‌های تنظیم‌بازاری در ۲ فروشگاه اینترنتی آغاز می‌شود، گفت: این ۲ فروشگاه اینترنتی محصولات مورد نیاز مردم را بر اساس هر کد پستی برای هرخانوار، در منزل تحویل می‌دهند. رضا سالمی، مدیرکل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار کرد: برای توزیع محصولات پروتئینی شامل گوشت قرمز و مرغ گرم و منجمد، طرح توزیع اینترنتی این محصولات در دستور کار قرار گرفته است. وی افزود: یک فروشگاه اینترنتی به‌نام به‌روزرسان در این ارتباط راه‌اندازی شده است و فروشگاه جدیدی نیز از روز چهارشنبه به‌نام یخچال راه‌اندازی می‌شود؛ با این دو فروشگاه اینترنتی، از پنجشنبه به مردم خدمات ارائه می‌شود تا آنها بتوانند محصولات مورد نیاز خود را به‌آسودگی خریداری و آن را در منزل دریافت کنند. مدیرکل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران ادامه داد: دولت به ‌دنبال آن است توزیع خود را از روش سنتی موجود بتدریج به‌سمت توزیع اینترنتی ببرد؛ در این روش برای ارائه این محصولات کد پستی منزل دریافت می‌شود و برای هر خانواده بر این اساس سهمیه ماهانه‌ای در نظر گرفته شده است. وی تصریح کرد: اخیراً در صف‌های خرید گوشت به‌نرخ مصوب، افراد زیادی هستند که به این گوشت نیازی ندارند و فقط به‌خاطر تفاوت قیمت زیادی که با بازار دارد آن را خریداری می‌کنند و در بازار آزاد می‌فروشند و از این طریق دلالی شکل گرفته است.  سالمی گفت: در این طرح جدید، دیگر یک خانواده ۵ ‌نفره نمی‌تواند با ۵ کد ملی ۵ سهمیه گوشت قرمز به‌نرخ دولتی را خریداری کند و تنها به هر خانواده یک سهمیه و بر اساس کد پستی اختصاص می‌یابد. وی تصریح کرد: در حال حاضر تنها گوشت قرمز گرم و منجمد دولتی در این سامانه‌های اینترنتی عرضه می‌شود و قرار است بزودی توزیع مرغ نیز انجام شود.  سالمی گفت: قیمت هرکیلوگرم گوشت منجمد (گوساله برزیلی) ۲۹ هزار تومان، گوشت گرم حدود ۴۰ هزار تومان اما بر اساس قطعه خریداری‌شده مانند سردست، ران و کشور واردشده قیمت متفاوتی دارد و مرغ ۹ هزار و ۸۰۰ تومان است.  سالمی درباره قیمت قطعات مختلف گوشت گرم وارداتی گفت: قیمت این محصولات با توجه به اینکه از کشورهای مختلفی آمده، متفاوت است و افراد برای آگاهی از قیمت‌ها به فروشگاه‌های اینترنتی یادشده مراجعه کنند. وی اظهار داشت: در طرح فروش اینترنتی گوشت قرمز به هر خانواده بر اساس کد پستی ۲ تا ۳ کیلوگرم گوشت قرمز (در ماه) بر اساس نرخ‌های مصوب دولت تحویل داده می‌شود. وی گفت: کالا به‌اندازه کافی موجود است اما هجمه‌ای که در بخش تقاضا به‌وجود آمده است باعث بر هم خوردن روند عرضه و تقاضا شده است، مردم این اطمینان را داشته باشند مرغ، گوشت و دیگر کالاهای اساسی به‌اندازه کافی در کشور وجود دارد. بنابر این گزارش، بر اساس مراجعه‌ای که به یکی از سایت‌های مربوطه شده، بخش عرضه گوشت با قیمت تنظیم‌بازاری هنوز فعال نشده است. مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران گفت: در ۱۰ روز آینده ۵۰ هزار رأس دام زنده به کشور وارد می‌شود و برای تنظیم بازار به حداقل ۴۰۰ هزار راس دام زنده نیاز است. سالمی از ورود ۵۰ هزار رأس دام زنده ظرف ۱۰ روز آینده به کشور خبر داد و افزود: تا پایان سال برای تنظیم بازار حداقل ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار رأس دام زنده وارد کشور خواهد شد. سالمی با اشاره به اینکه روزانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ تن گوشت گرم وارد می‌شود، بیان کرد: با واردات دام زنده و افزایش واردات گوشت گرم و منجمد، پیش‌بینی می‌شود بازار به  آرامش برسد.

انتهای پیام/mh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی