دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸ ساعت: ۲۲:۳۹:۵۳

آغاز مرمت مسجد سپهداری بازار تاریخی اراک

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: مسجد- مدرسه سپهداری اراک که در بافت تاریخی شهر قرار دارد و حضرت امام خمینی (ره) در آن دروس حوزوی را گذرانده‌اند، مرمت می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی خبر داد:

آغاز مرمت مسجد سپهداری بازار تاریخی اراک

علیرضا ایزدی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی، روز شنبه در جمع خبرنگاران از آغاز مرمت مسجد سپهداری بازار تاریخی اراک خبر داد و گفت:  متره و برآورد و نقشه‌های اجرایی مرمت این مسجد تاریخی تهیه‌شده و طرح در اختیار ستاد بازآفرینی شهری قرارگرفته تا با رایزنی‌های صورت گرفته مبلغ ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار جهت این امر اختصاص یابد.

ایزدی افزود: مسجد تاریخی سپهداری که به‌عنوان حوزه علمیه امام خمینی (ره) شناخته می‌شود از بناهای تاریخی دوره قاجار محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: این مسجد چهار ایوانی با گنبدخانه ای در ضلع جنوبی، اولین مدرسه شهر نیز بوده که در دوره اول شهرسازی در زمان فتحعلی شاه قاجار احداث‌شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: این مسجد-مدرسه به‌عنوان نگین بازار تاریخی شهر یکی از مراکز مهم و تأثیرگذار در شکل‌گیری بافت فرهنگی، مذهبی و علمی شهر نیز بوده و بزرگانی چون امام خمینی (ره)، آقا نورالدین عراقی، آیت‌الله گلپایگانی و آیت‌الله اراکی را در دامان خود آموزش داده است. همچنین یکی از مراکز مشروطه‌خواهی مردم به رهبری آقا نورالدین در همین مکان بوده و در حقیقت بانگ آزادی‌خواهی مردم از این مسجد تاریخی بر خواسته است.

ایزدی خاطرنشان کرد: امیدواریم در ادامه طرح‌های مرمتی بازار تاریخی، بتوانیم گام‌به‌گام هسته‌های اصلی را با نگاه کارشناسی و مسؤولیت پذیری اجرایی انجام دهیم اما در این مسیر اگر دیگر ارگان‌ها و نهادهای دخیل، باب یک همکاری همه‌جانبه را باز کنند با سرعت بیشتر و کیفیت بالاتری می‌توان این وظیفه همگانی را به انجام رساند چراکه بازار، ستون فقرات اراک محسوب می‌شود و هیچ مسئولی نمی‌تواند نسبت به عامل پایداری شهر بی‌تفاوت باشد.

انتهای پیام/mh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی