دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸ ساعت: ۲۲:۴۵:۲۱

میدان ارگ اراک ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: میدان ارگ قدیم‌ترین میدان شهر اراک و یکی از قدیم‌ترین پدیده‌های معماری این شهر ثبت ملی شد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی:

میدان ارگ اراک ثبت ملی شد

علیرضا ایزدی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی، روز شنبه در جمع خبرنگاران گفت: میدان ارگ اراک علیرغم گذشت زمان و تغییر نام شهر سلطان‌آباد به اراک و توسعه و تحول شهری، کاربری اولیه خود را به‌عنوان یکی از میدان‌ها اصلی شهر حفظ کرده و در پیوند با بافت و بازار تاریخی به‌عنوان شالوده اصلی بافت قدیم شهر قرارگرفته و باعث انسجام بافت شده و ارزش‌های تاریخی و فرهنگی آن را دوچندان ساخته است.

ایزدی افزود: میدان ارگ به‌عنوان قدیم‌ترین میدان شهر، مرکزی برای تجمع‌های مردمی و انجام فعالیت‌های سیاسی به‌حساب می‌آمده است. بر اساس شواهد تاریخی تجمع مشروطه خواهان سلطان‌آبادی در دوره مظفر الدین شاه قاجار در این میدان صورت گرفته است. همچنین در دوره پهلوی نیز اجتماعاتی ازجمله تجمع مردم اراک در ارتباط با ملی شدن صنعت نفت در این میدان به وقوع پیوسته است.

وی ادامه داد: محدثات مهم آموزشی و مدیریتی همانند تأسیس دومین مدرسه مدرن، پس از دبیرستان صمصامی، ساختمان اولین بلدیه (شهرداری)،وجود سه باب حمام  و مدرسه مسجد آقا ضیاءالدین واقع در لبه‌های این میدان و همچنین ازآنجا دسترسی آسان به دروازه طرف شمال قلعه عراق، بنام دروازه راهزان، دال بر اهمیت میدان پیش‌گفته است که درنتیجه یادمان‌ها و تجربیات و خاطرات فراوان تاریخی اراک را در خود حفظ کرده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی افزود: قدیم‌ترین سندی که در آن میدان ارگ به‌عنوان یکی از عناصر معماری در قلعه  سلطان‌آباد نشان داده‌شده نقشه‌ای  است که هیئت روسی اواسط دوره قاجار و در سال ۱۸۵۱میلادی از این شهر تهیه‌کرده و این میدان را با ابعادی کوچک‌تر از ابعاد امروزی حدفاصل ارگ حکومتی و بازار نمایش داده است.

وی ادامه داد: بعدازاین نقشه تا سال ۱۳۳۵ که اولین عکس‌های هوائی از  شهرهای ایران تهیه شد، سندی دیگر که  ابعاد میدان و کیفیت و حجم فضاهای پیرامون آن را نشان دهد تاکنون به دست نیامده است. منابع و متون دوره قاجار علی‌رغم اشارات متعدد به ارگ حاکمیتی و تمام عناصر تشکیل‌دهنده آن، سخنی از میدان ارگ و توسعه و تحولات آن به میان نیاورده‌اند.

ایزدی خاطرنشان کرد: ثبت این میدان در فهرست آثار ملی کشور از طرف کارشناسان معاونت میراث فرهنگی اداره کل استان به نیت جلوگیری از اقدامات آسیب‌رسان و احتمال دخل و تصرف در میدان و عناصر تاریخی پیرامون آن پیگیری شده تا در آینده با جذب اعتبارات ملی و استانی شاهد مرمت و زنده سازی کاربری‌های فراموش‌شده آن باشیم.

انتهای پیام/mh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی