چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت: ۱۴:۳۴:۲۳

شهرداری اراک در مدیریت پسماند ضعیف عمل کرده است/افزایش ۴۲ درصدی سرقت در استان

دادستان عمومی و انقلاب اراک گفت:در ۹ ماه امسال سرقت‌ها ۴۲ درصد افزایش داشته که جدا از بحث تورم و گرانی مسئله دیگری که بر این افزایش آمار تأثیر داشته موضوع بیکاری است.

دادستان عمومی و انقلاب اراک:

شهرداری اراک در مدیریت پسماند ضعیف عمل کرده است/افزایش ۴۲ درصدی سرقت در استان

قاسمی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مرکزی روز شنبه در نشست خبری گفت: هدف ما رسیدگی منطقی به امور است که مردم با طیب خاطر زندگی کنند اما گاهی به لحاظ گستردگی مسائل و مشکلات مختلف در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و … به آرمان‌های خود نمی‌رسیم.

وی تعداد پرونده‌های وارد دادسرای عمومی و انقلاب اراک را در ۹ ماه سال ۹۷، ۲۵۷۰۳ مورد عنوان کرد و افزود: از ۲۵۷۰۳ پرونده‌ای که به دادسرا واردشده به حدود ۲۵۰۰۰ مورد رسیدگی شده است.

دادستان عمومی و انقلاب اراک، ۱۰ جرم اول در سطح شهر اراک را به ترتیب عنوان کرد و گفت: توهین به اشخاص عادی، جرائم مربوط به مواد مخدر، ایجاد ضرب‌وجرح عمدی و صدمه عمدی، سرقت مستوجب تعزیر، ایراد صدمه بدنی غیرعمدی و بر اساس تصادف، تهدید، تخریب، کلاه‌برداری هم واقعی و هم در فضای مجازی، افترا و سوءاستفاده و تقلب که یکی از شاخه‌های اصلی آن تحصیل مال از راه نامشروع است درمجموع ۱۲۵۷ پرونده را به خود اختصاص داده است.

۵۰ درصد زندانیان به‌طور مستقیم با مواد مخدر درگیر هستند

وی اصلی‌ترین مسئله را در مورد ارتکاب به جرائم اعتیاد دانست و اظهار کرد: ۵۰ درصد زندانیان به‌طور مستقیم با مواد مخدر درگیر هستند، همچنین ۷۰ درصد از محکومین به‌طور مستقیم و غیرمستقیم با مواد مخدر درگیر هستند.

قاسمی با ابراز تأسف از افزایش سرقت در ۹ ماه ابتدایی سال ۹۷ نسبت به سال گذشته گفت: در این مدت سرقت‌ها ۴۲ درصد افزایش داشته که جدا از بحث تورم و گرانی مسئله دیگری که بر این افزایش آمار تأثیر داشته موضوع بیکاری است.

وی افزود: هرچند استان مرکزی ازنظر جرائم خشن مانند سرقت مسلحانه، سرقت‌های شبانه و … جزء یکی از استان‌های امن است اما در نوع سرقت خورد در سال ۹۷ حدود ۱۱ هزار پرونده داشتیم و یکی از مواردی که این جرائم را افزایش می‌دهد این است که اشخاص خود را در معرض بزه دیدگی قرار می‌دهند مثلاً اگر شخصی طلا یا پولی دارد آن را آشکار عنوان می‌کند.

کاهش ۲۷ درصدی تعداد قتل در استان

به گفته دادستان عمومی و انقلاب اراک تعداد قتل‌های رخ‌داده در ۹ ماه سال ۹۷  نسبت به سال گذشته با کاهش همراه بوده، بیان کرد: در سطح استان مرکزی ۱۶ فقره قتل داشتیم که نشان‌دهنده کاهش ۲۷% است و این نوید خوبی است یعنی جرائم خشن نسبت به سال پیش یک‌سوم کاهش داشته است.

قاسمی اظهار کرد: حدود ۵۰ درصد از پرونده قتل‌هایی که حکم صادرشده،منتهی به صلح و سازش شده است و رویکرد ترمیمی را در این حوزه دنبال کردیم.

وی با اشاره به ۳ شعبه صلح و سازش در دادسرای اراک اشاره کرد و گفت: یکی از کارهای خوبی که در حوزه قضایی اراک انجام‌شده رویکرد ترمیمی است. به‌این‌ترتیب که پرونده‌ها را در مرحله اول یا پس از صدور حکم به سمت صلح و سازش و یا رویکرد ترمیمی می‌کشاندیم.

دادستان عمومی و انقلاب اراک تصریح کرد: همچنین در زندان یک شعبه صلح و سازش داریم. طرح سفیران نجات که رئیس زندان، معاون زندان و مددکار زندان، پیگیری پرونده‌های خاص و پرونده‌های قتل را انجام می‌دهند و با مراجعه، نه با اجبار بلکه منطقی تلاش می‌کنند که میزان قصاص کاهش پیدا کند.

۲۰۰ نفر از زندانیان حافظ یک جزء تا کل قرآن کریم شده‌اند

وی طرح یاوران مهر را رویکرد ترمیمی برای زندانیان مواد مخدر عنوان کرد و گفت: در این طرح تعداد قابل‌توجهی از زندانیان حافظ قرآن شده‌اند. در حال حاضر حدود ۲۰۰ نفر از زندانیان حافظ یک جزء تا کل قرآن کریم شده‌اند و این مسئله از آنجایی حائز اهمیت است که کسی که حافظ قرآن باشد مرتکب جرائم خصوصاً در جرائم مواد مخدر نمی‌شود.

قاسمی تعداد پرونده‌های نزاع دسته‌جمعی را ۹۰۰۰ مورد عنوان کرد و افزود: این موارد که نسبت به سال گذشته یک درصد کاهش داشته، نزاع‌های خانوادگی را هم بعضاً شامل می‌شود همچنین درگیری زن و شوهر، اهالی یک محل، درگیری اراذل‌واوباش نیز در این دسته قرار می‌گیرند.

دادستان عمومی و انقلاب اراک با اشاره به کشفیات مواد مخدر، مقدار آن را ۵۲۱۲ کیلوگرم ذکر کرد و ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون ۵۲۱۲ کیلوگرم انواع مواد مخدر در استان کشف‌شده است و هرچند بعضاً این مواد در حال انتقال به استان دیگری بوده و در استان مرکزی کشف‌شده است اما وقتی ظرفیت و پذیرش وجود داشته باشد به طبع، عرضه هم هست.

کشف ۳۰۲ قبضه سلاح

قاسمی از کشف ۳۰۲ قبضه سلاح خبر داد و تصریح کرد: تاکنون ۳۰۲ قبضه انواع سلاح مختلف از سلاح جنگی تا شکاری غیرمجاز در استان مرکزی کشف‌شده است.

وی مشروبات الکلی کشف‌شده را ۵۴۸۰۰ لیتر عنوان کرد و گفت: این مقدار انواع مشروبات الکلی خارجی و دست‌ساز بود که در ۹ ماه ابتدایی سال ۹۷ در استان شناسایی و کشف شد و متهمین تحت تعقیب قرار گرفتند.

دادستان عمومی و انقلاب اراک اهم اقدامات در حوزه سارقین را دستگیری ۴ سارق مسلح در حوزه غرق‌آباد به همراه ۲ فقره سلاح جنگی کلت و کلاشینکف نام برد. این سارقین حدود ۲ کیلوگرم طلا را از یک مغازه طلافروشی سرقت کرده بودند.

وی افزود: تاکنون۴ نفر با شناسایی باند سارقین احشام  و ۴ نفر سارقین سیم و کابل که تاکنون به ۳۶ فقره سرقت اعتراف کرده‌اند، دستگیر شدند. همچنین ۴ نفر هم با اعتراف به ۲۳ فقره سرقت از منازل دستگیرشده‌اند.

پلمپ ۳۸ مورد چاه غیرقانونی با دستور قضایی

قاسمی با تأکید بر اقدامات پیشگیرانه و پیگیری در حوزه چاه‌های غیرمجاز اظهار کرد: در حال حاضر ۱۲۶ چاه دارای کنترل هوشمند هستند. در استان مرکزی ۱۳۷ چاه دارای پروانه بهره‌برداری هستند.

وی افزود: ۲۷ فقره چاه غیرمجاز و ۳۳ فقره وسایلی که حفر غیرقانونی چاه را انجام می‌دادند کشف‌شده است. همچنین ۳۸ مورد چاه غیرقانونی با دستور قضایی پلمپ شده است. همچنین چاه‌هایی که بر اساس دستور قضایی به‌صورت غیرمجاز حفرشده بودند ۱۴۷ فقره بودند.

دادستان عمومی و انقلاب اراک تأکید کرد: تقریباً بیمارستان دولتی و غیردولتی و خصوصی در سطح اراک وجود ندارد که مورد بازرسی دقیق قرار نگرفته باشد. هر چه مربوط به‌سلامت مردم باشد ازنظر بهداشتی، پسماند عفونی، اتاق عمل، پزشکی و … بررسی و پیگیری شده و مجدداً نظارت می‌شود.

وی همچنین از بازرسی مهدهای کودک خبر داد و گفت: دستور شروع بازرسی از مهدهای کودک صادرشده است همچنین همان‌طور که در سال گذشته مدارس غیرانتفاعی بررسی شد و امسال نیز مدارس موردبررسی قرار خواهند گرفت.

قاسمی تأکید کرد: بررسی باشگاه‌های ورزشی و استفاده از داروهایی که در این مراکز به جهت تقویت عضلات مصرف می‌شود، مراکز درمانی غیرمجاز مانند فیزیوتراپی و مراکز زیبایی، کمپ‌های ترک اعتیاد، اماکن عمومی و پاساژها ازنظر فنی، ایمنی، بهداشت و… در دستور قرار دارد.

وی ادامه داد: حدود ۳۴۰ مطب که پسماند عفونی تولید می‌کردند که نیاز به‌قرار داد داشتند و از این تعداد ۳۲۰ موردقرارداد دفن پسمان را بستند و برای ۱۰-۱۵ مورد دیگر پرونده تشکیل شد و اگر اقدام نکنند مطب‌ها پلمپ خواهد شد.

شهرداری اراک در مدیریت پسماند ضعیف عمل کرده است

دادستان عمومی و انقلاب اراک در این خصوص توضیح داد: هرچند شهرداری سروسامان ندارد اما ما پیگیر هستیم چراکه پسماند عفونی باید به‌طور جداگانه دفن شود. شهرداری در مدیریت پسماند ضعیف عمل کرده و  باید سامان پیدا کند.

قاسمی موضوع آلاینده‌های زیست‌محیطی را از حقوق عامه و مطالبات مردمی خواند و گفت: در رابطه با سلامت مردم کوتاه نمی‌آییم. بحث نیروگاه به جدیت دنبال می‌شود و اگر نیروگاه یا کارخانه‌ای اقدام به آلوده کردن محیط‌زیست کند با آن برخورد می‌کنیم.

وی کشتارگاه را درشان اراک ندانست و اظهار کرد: شهرداری را مکلف کردیم که کشتارگاه به‌زودی ازنظر بهداشت ظاهری و سلامت تغییر کند. دفن پسماند، مدیریت پساب کشتارها و … باید مدرن و مرتب شود.

دادستان عمومی و انقلاب اراک  در مورد معادن بیان کرد: حقوق حقه دولتی و شهری پیگیری می‌شود و همچنین باید ۱۵ درصد سود سالانه این معدن برای آبادانی محل معدن اختصاص داده شود.

قاسمی در پایان به واگذاری کارخانه‌ها به بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: پیگیری جدی در عدم واگذاری برخی کارخانه‌ها داشتیم مانند پالایشگاه چراکه واگذاری مشابه آنچه در آونگان، هپکو، شرکت صنایع و … اتفاق افتاد برای ما آسیب است. همچنین درباره آونگان ورود کردیم و قرارداد محکمی نوشته شد که مقرر شد حقوق کارگران و بازنشستگان پرداخت شود هرچند آونگان کاملاً ورشکست شده بود.

انتهای پیام/mh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی