یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت: ۱۷:۵۴:۴۹

حجم صادرات از استان مرکزی افزایش می‌یابد

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی با بیان اینکه حجم صادرات از استان مرکزی افزایش می‌یابد گفت: برنامه‌های افزایش صادرات در استان مرکزی با جدیتی دنبال می‌شود.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری :

حجم صادرات از استان مرکزی افزایش می‌یابد

سعید فرخی شامگاه چهارشنبه در جلسه کارگروه سیاسی، اجتماعی و رسانه ستاد مقابله با تحریم‌ها در استان مرکزی  اظهار داشت: جلسات این چنینی باید زمانی که خطر بازگشت تحریم‌ها احساس می‌شد برگزار می‌شد، چه بهتر بود در سال گذشته چاره‌جویی کرده و خود را آماده می‌کردیم، باید قبول کرد که در اقدامات مقابله‌ای به ویژه در عرصه اقتصادی و رسانه‌ای کمی تعلل ایجاد شد.

وی افزود: امسال شاهد تحمیل جنگ اقتصادی بودیم، تحریم‌ها واقعا یک جنگ اقتصادی بوده و دشمن با تمام توان خود پا به میدان گذاشته است، با حسن نیت مذاکره کرده و برجام را پذیرفتیم اما متاسفانه شاهد یک بدعهدی بودیم که سبب ایجاد دردسرهایی شد، آمریکا مدت‌ها بود که برای خروج از برجام تهدیدهایی انجام می‌داد، مهم‌ترین آسیبی که ایجاد شد، کاهش ارزش ارزی بود که برای همه آشکار است، برابری دلار با ریال حداکثر ۵ تا ۶ هزار تومان بود و با یک جهش به ۱۹ تا ۲۰ هزار تومان رسید و آثار بد اقتصادی آن همچنان هم ادامه دارد.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی تصریح کرد: در چند روز گذشته همه تلاش می‌کنند قیمت دلار به تعادلی برسد اما به سبب حجم زیاد دلار خریداری شده توسط مردم در برابر  پایین آمدنقیمت دلار مقاومت می‌کند، متخصصان ویژه اقتصادی باید ارزش واقعی دلار را بررسی کنند، دولت بعد از فراز و نشیب‌های طولانی اقداماتی برای رسیدن به ارزش واقعی پول ملی در برابر ارز‌های خارجی انجام داد.

فرخی بیان کرد: یکی از دلایل این آماده نبودن گرفتن تصمیمات عجولانه در حوزه اقتصادی بعد از خروج آمریکا از برجام مثل تک‌نرخی کردن ارز بود که بعد متوجه اشتباه شدیم، زیرا در زمان‌هایی که باید، به این مسائل فکر نکرده‌ بودیم، هم‌اکنون یک تعادلی در حوزه اقتصادی ایجاد می‌شود.

بیشتر بخوانید

وی عنوان کرد: در حوزه رسانه‌ای هم باید قبول کرد برنامه‌های زیادی برای مقابله با تحریم‌ها نداشتیم و مغلوب جنگ رسانه‌ای دشمن هم شدیم، در جلسه کمیته مقابله با تحریم‌ها استاندار مرکزی تعبیر ایجاد کارگروه در سه حوزه داشتند که یکی در حوزه معاونت سیاسی برای بررسی تمام موارد درراستای اتخاذ راهکار در سطح استانی است.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی ادامه داد: به نظر استاندار مرکزی بیشتر باید در حوزه‌های  رسانه‌ای و فرهنگی کار شود، باید قبول کرد در چندماهه گذشته درراستای قبولاندن سیاست‌های دولت به مردم موفق نبوده‌ایم، حتی بعضا موفق به همراهی آنها با سیاست‌های دولت هم نشده‌ایم، و حتی نتوانستیم آنها را قانع به مقابله نکردن، کنیم.

فرخی اضافه کرد: این واقعیت است که وقتی حجم زیادی دلار خریداری شد و تقاضا افزایش یافت، نتوانستیم اطمینانی ایجاد کنیم که شاهد این اتفاقات و تلاطم‌های شدید نباشیم، در فضای مجازی مطالبی را خواندیم که در فلان کشور در این شرایط مردم آن کشور چه اقدامی انجام دادند، چرا ما نتوانستیم این کارها را انجام دهیم.

وی تصریح کرد: زمانی که قیمت دلار افزایش می‌یافت مردم کشورهای بسیاری دلار نمی‌خرند اما مردم ما برای خرید هجوم می‌آوردند، زمانی که مملکت نیاز به سرمایه‌گذاری داشت تمام پول خود را برای خرید سکه و دلار خرج می‌کنند، این امر نشان دهنده عدم موفقیت  در این حوزه‌ها است.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی بیان کرد: رئیس جمهور هم بیان کردند که سه راهکار داریم، تسلیم شدن که هیچگاه آن را انجام نمی‌دهیم، مقابله پر‌هزینه که سبب افزایش فاصله دولت و نظام می‌شود و یا مقابله کم‌هزینه که سبب همدلی، وحدت و ایجاد اطمینان در مردم نسبت به سیاست‌های دولت می‌شود، است.

فرخی عنوان کرد: همه متوجه این موضوع باشیم که به نفع دشمن کاری انجام ندهیم، نقش تمام مردم و دستگاه‌های اجرایی در این زمینه پررنگ است، باید در این زمینه برنامه‌هایی داشته و اقداماتی را تعریف کنیم و در راستای تحقق این برنامه‌هه تلاش کنیم و موضوعات را رصد و موارد را اصلاح کنیم و به سمت تدوین برنامه حرکت کنیم.

وی اضافه کرد: در حوزه اقتصادی به این نتیجه رسیدیم که تمام تمرکز خود را در بحث صادرات بگذاریم و مسائل مربوط به صادرات را برطرف کنیم، در این راستا تیمی تشکیل و با گروه‌های فعال مذاکراتی را انجام می‌دهند، افزایش صادرات یکی از کارهای موثر در حوزه مقابله با تحریم است، با انجام این کار قطعا می‌توانیم با تحریم‌ها در حوزه اقتصادی مقابله کنیم، در این زمینه راهکارهایی درنظر گرفته شده است که برخی ملی و برخی استانی است، باید بر روی نقاط اصلی تمرکز داشته باشیم.

انتهای پیام/mh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی