دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت: ۰۳:۰۳:۵۲

تشکیل کارگروه مشترک ایران واتریش برای شناسایی پتانسیل روابط تجاری

استاندار مرکزی گفت: تشکیل کارگروه مشترک اتریش و اتاق بازرگانی ایران در راستای شناسایی ظرفیت های مراودات اقتصادی، صنعتی و گردشگری دو کشور، می تواند اثرگذاری مطلوبی داشته باشد.

استاندار مرکزی پیشنهاد داد؛

تشکیل کارگروه مشترک ایران واتریش برای شناسایی پتانسیل روابط تجاری

سیدعلی آقازاده صبح سه‌شنبه در دیدار با سفیر اتریش در اراک با بیان اینکه این استان دارای ظرفیت‌های بسیار متنوعی در حوزه‌های مختلف است، عنوان کرد: خرسند هستیم که کشور اتریش بازدید از این ظرفیت ها را مورد توجه قرار داده و امیدواریم بتوانیم تعاملات بسیار خوبی را با این کشور برقرار کنیم.

وی اضافه کرد: اتریش جزو معدود کشورهای اروپایی است که دارای سبقه طولانی و در حدود ۱۰۰ سال داد و ستد با ایران است، البته ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور بسیار بیشتر از چیزی است که تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است.

استاندار مرکزی تصریح کرد: جمعیت کشور اتریش بیش از ۱۰۰ سال است که با ۸ میلیون نفر تثبیت شده و این تثبیت جمعیت برای این کشور ظرفیت خوبی بوده تا بتواند برنامه‌های اقتصادی و زیربنایی مناسبی را داشته باشد.

آقازاده اظهار داشت: متاسفانه در کشور ما در ۴ دهه اخیر این تثبیت جمعیت وجود نداشته و جمعیت ایران ۲.۵ برابر شده که این موضوع مشکلاتی را برای برنامه‌ریزی های اقتصادی و توسعه زیربنایی در کشور ایجاد کرده است.

وی بیان کرد: البته در کنار این مشکلات این افزایش جمعیت مزایایی از جمله وجود نیروی جوان و با استعداد را نیز به همراه داشته که با حضور این قشر در ۴ دهه گذشته در بخش های علمی فعالیت ها و پیشرفت‌های بسیار خوبی حاصل شده است.

استاندار مرکزی افزود: استان مرکزی یکی از صنعتی ترین استان های کشور است که واحدهای صنعتی بسیار زیادی را در خود جای داده، همین ظرفیت در کنار وجود صنایع پیشرفته در اتریش می تواند رابطه خوبی را بین دو کشور و به ویژه استان را به همراه داشته باشد.

آقازاده در ادامه به اشاره به اینکه صادرات ایران به اتریش می تواند متنوع تر باشد، گفت: حضور سفیر اتریش و هیئت همراه در این استان یک اتفاق خوب است و امیدواریم این سفر بتواند زمینه‌ساز تعاملات بیشتر ایران و استان مرکزی با برخی از استان های کشور اتریش باشد.

وی عنوان کرد: انتظار ایران در این شرایط از اروپا انتظار بسیار بیشتر و بالاتری نسبت به گذشته است، زیرا در شرایطی که ایران به تعهدات خود در برجام عمل کرد آمریکا به صورت یک طرفه از تعهدات خود خارج شده است.

استاندار مرکزی تصریح کرد: جای خوشحالی و امیدواری است که اروپا بر سر تعهد خود در برجام ایستاده، اما این ایستادن صرفا نباید در حد حرف و شعار باشد. بلکه ما انتظار داریم به صورت عملی اروپا این حمایت را نشان دهد.

آقازاده اضافه کرد: اتریش به عنوان یک کشور پیشرو در دموکراسی و قوانین با توجه به جایگاهی که در اتحادیه اروپا دارد می تواند در زمینه رفع این مشکل بسیار تاثیرگذار باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه اتاق بازرگانی استان می تواند حلقه واسط بین اتریش و استانداری باشد، اظهار داشت: باید در زمینه دعوت از سفرای کشورهای اروپایی به ایران در سال جاری برنامه‌ریزی وجود داشته باشد و بتوانیم ارتباطات خود با این کشورها را گسترش دهیم.

استاندار مرکزی بیان کرد: اتریش بعد از آلمان یکی از کشورهای مهم برای ایران و مردم ایران است که باید در زمینه افزایش تعاملات در حوزه های صنعتی، اقتصادی و گردشگری با اتریش برنامه‌ریزی وجود داشته باشد.

آقازاده افزود: با توجه به وجود جاذبه های گردشگری فراوان در استان باید از این ظرفیت در جذب گردشگران اتریشی استفاده شود، بنابراین تشکیل کارگروهی مرکب از نمایندگان اتریش، مسئولان استانی و اتاق بازرگانی برای شناسایی ظرفیت‌های گردشگری دو کشور دارای اهمیت است.

وی خاطر نشان کرد: تولیدات استان مرکزی به چین و اروپا دارای تنوع بسیار زیادی است که یکی از مهم ترین این صادرات گل و گیاه، محصولات زراعی و باغی است، بنابراین می توانیم با صادرات این محصولات به اتریش نیاز مردم این کشور را تامین کنیم.

انتهای پیام/mh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی