دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت: ۰۳:۲۳:۰۶

درخت خورشیدی چند منظوره در اراک رونمایی شد

درخت خورشیدی درحالی در اراک رونمایی شد که برای پروژه تولید درخت خورشیدی ۶ ماه صرف شد.

خبر؛

درخت خورشیدی چند منظوره در اراک رونمایی شد

درخت خورشیدی ترکیبی از کوشش‌های فناوری و هنری است که به‌عنوان یک نوع از هنرهای خورشیدی محسوب می‌شود، طراحی درخت خورشیدی به‌صورت ارگانیک دارای دو جنبه زیبایی و بصری و اهداف عملکردی است.

این پروژه نخستین درخت خورشیدی چندمنظوره در ایران بوده و دارای سیستم فتوولتائیک است که قابلیت تأمین روشنایی فضایی تا یک‌هزار مترمربع و استفاده هم‌زمان از چندین سیستم الکترونیکی همچون شارژ موبایل و استفاده از لپ‌تاپ را حتی تا چندین روز آفتابی دارا است.

هدف از طراحی این درخت خورشیدی، تأمین روشنایی و استفاده از برق در فضاها، اشاعه فرهنگ استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی، کاهش آلایندگی محیط زیست، امکان استفاده از تجهیزات الکترونیکی همچون موبایل، لپ‌تاپ و غیره است.

این محصول در ابعاد و اندازه‌های مختلف، اشکال متنوع و در ظرفیت‌های متفاوت بنا به نظر مشتری قابل ارائه است، طراحی و اجرای این پروژه را “ابوالفضل حاجی‌زاده اقدم”، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اراک انجام داده است.

این درخت خورشیدی، نخستین درخت خورشیدی چندمنظوره کشور بوده که امروز در دانشگاه صنعتی اراک مراسم رونمایی از آن با همکاری شرکت توزیع برق استان با موضوع “اصول طراحی نیروگاه‌های خورشیدی” برگزار شد.

حمایت از فعالیت‌های پژوهشی در دانشگاه صنعتی اراک

محسن نجفی در جلسه رونمایی از اولین درخت خورشیدی چند منظوره کشور با اشاره به رونمایی از اولین درخت خورشیدی چندمنظوره کشور از حمایت از فعالیت‌های پژوهشی در دانشگاه صنعتی اراک خبر داد و اظهار داشت: پیش بینی می‌شود که جمعیت جهان  به ۹٫۲ میلیارد برسد طبعا بدون تهیه منابع انرژی اصلا پاسخگویی به این حجم تحولات امکان‌پذیر نیست.

وی افزود: در بحث انرژی با توجه به این که اگر ابعاد مختلف انرژی را با توسعه از بعد مثبت و منفی در نظر بگیریم کامفکت‌هایی که در واقع  بحث انرژی با توسعه پایدار دارد، شاید بحث محیط زیست، آلودگی‌هایی که مخصوصا توسط گازهایی مثل گاز کربن دی اکسید وارد طبیعت می‌شود.

رئیس دانشگاه علم و صنعت اراک اضافه کرد: چهار منبع تولید گاز کربن‌دی‌اکسید داریم که شامل  منابع خانگی ، حمل و نقل، صنعت خودرو و تولید انرژی است و سهم صنعت خیلی زیاد نیست شاید کمتر از نصف خود منابع تولیدکننده انرژی باشد بر این اساس بخشی که باید جدی‌تر به سمت ایفای نقش خود حرکت کند و از بخش توسعه پایدار فاصله دارد، بخش تولید انرژی است، بخش تولید انرژی است.

نجفی تصریح کرد: اساس بحث توسعه پایدار، انسان، طبیعت، جامعه و پایداری رابطه این سه است و جامعه چیزی نیست جز همان بخش‌هایی که فعالیت‌های هنری، فرهنگی، آموزش و اقتصاد را می‌رساند.

وی عنوان کرد: ولی نقطه کلیدی بحث توسعه پایدار تعامل پایدار است، انسان اجتماعی و زیربخش‌های آن با بحث طبیعت است که نکته کلیدی آن محیط زیست و بحث گازهای گلخانه‌ای است، از این جهت امنیت این بخش زیاد است و ما اگر بخواهیم منبع تولید انرژی را از این زاویه به سمت  توسعه پایدار ببریم باید شیوه‌های تولید انرژی را باشیوه‌های طبیعی طبیعت نزدیک کنیم، درواقع اگر انرژی هسته‌‎ای تولید می‌کنیم به سمت جوش هسته‌ای حرکت کنیم نه به سمت شکاف هسته‌ای و در بحث انرژی‌های طبیعی، انرژی خورشیدی به عنوان یک منبع بزرگ زایش و تداوم حیات و حرکت می‌تواند باشد.

تلاش ۶ ماهه برای پروژه درخت خورشیدی

مخترع درخت خورشیدی و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اراک در این مراسم با اشاره به اقدامات علمی در این پروژه اظهار داشت: عنوان همایش امروز، اصول طراحی نیروگاه‌های فتوولتائیک است که با همکاری شرکت توزیع برق در سطح استانی برگزار می‌شود، قبل از این همایش نیز فرصت را غنیمت شمردیم تا  موضوع رونمایی از اولین درخت خورشیدی چند منظوره کشور را داشته باشیم، پروژه‌ای که به همت تیمی از متخصصان در زمینه مختلف در دانشگاه صنعتی اراک در زمانی حدود ۶ ماه اجرا و به بهره‌برداری رسید.

ابوالفضل حاجی‌زاده اقدم با اشاره به ایده درخت خورشیدی افزود: بحران انرژی و مسائل زیست محیطی که در چند دهه اخیر در جامعه بین‌الملل به شدت مورد توجه قرار گرفته است.

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اراک تصریح کرد: موضوع استفاده از انرژی‌های خورشیدی درواقع هر سه نگرانی که در این مورد در زمینه بحران انرژی، مسائل زیست محیطی و آب است را برای ما می‌تواند حل کند.

حاجی‌زاده اقدم خاطر نشان کرد: با استفاده از نیروگاه‌های فوتوولتائیک متصل و منفصل از شبکه  می‌توانیم تولید برق پاک داشته باشیم بدون ایجاد آلایندگی که در نیروگاه‌های حرارتی امروزی داریم و بدون استفاده از انرژی‌های فسیلی و بدون استفاده از آبی که در این نیروگاه‌های حرارتی مصرف می‌شود اما تقریبا مصرف آب  نیروگاه‌های فتوولتائیک به‌شدت ناچیز است در این رابطه کاربردهای مختلفی در زمینه دستگاه‌ها و تجهیزات حاصل از انرژی خورشیدی مطرح می‌شود.

بیشتر بخوانید

وی اضافه کرد: آن ایده‌ای که مطرح شد و در دانشگاه به عنوان اولین پروژه در سطح کشور اجرایی شد بحث درخت خورشیدی  چند منظوره است که ترکیبی از کوشش‌های فناوری و تکنولوژی و هنر است که در واقع هر دو جنبه زیبایی بصری و اهداف عملکردی را برای ما دارد.

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اراک افزود: اهداف این پروژه درواقع تلفیق هنر، مهندسی و صنعت در زمینه زیباسازی محوطه و فضای سبز، ترویج فرهنگ استفاده از انرژی تجدیدپذیر که متاسفانه در کشور ما به دلایل بسیار زیادی هنوز این موضوع جا نیفتاده و میانگین مصرف کشور ما  در سه حوزه حمل و نقل، خانگی و مسائل صنعتی بیش از سه برابر میانگین جهانی است.

حاجی زاده اقدم خاطرنشان کرد: این محصول را اگر در فضای سبز، اماکن عمومی، محوطه‌های ادارات یا فضاهای ویلایی نصب کنیم خود به‌عنوان ترویجی از این موضوع است، تولید توان بدون مصرف سوخت‌های فسیلی، کاهش آلایندگی محیط زیست، پروژه روشنایی محوطه با این ابعاد و این ظرفیت طراحی شده  که بیش از ۲۰۰ متر را می‌تواند داشته باشد.

وی عنوان کرد: چند منظوره بودن این درخت به دلیل این است که ما همزمان می‌توانیم تجهیزات الکترونیکی همچون موبایل، لپ‌تاپ و دیگر تجهیزات را همزمان علاوه بر روشنایی امکان شارژ را تا سه روز غیر آفتابی هم داشته باشیم.

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اراک ادامه داد: تیم‌های شرکت‌کننده در پروژه به چهار تیم تقسیم ‌شده‌اند، “تیم طراحی سه بعدی محصول، متشکل از مهندسان معماری”، “تیم شبیه‌سازی، طراحی وساخت فنداسیون و سازه متشکل از مهندسان عمران و مکانیک”، “تیم طراحی و ساخت سیستم الکتریکال خورشیدی متشکل از مهندسان برق” و تیم اجرا و نصب پروژه است که با مدیریت بنده این موضوع به انجام رسید.

حاجی زاده اقدم خاطر نشان کرد: مراحل انجام پروژه به ترتیب، شبیه‌سازی سه بعدی به منظور تولید حداکثر توان، محاسبات و طراحی فنداسیون و سازه و نیمکت، محاسبات و طراحی سیستم الکتریکال خورشیدی چندگانه، ساخت استراکچر سه بعدی با در نظر گرفتن پارامترهای طراحی و اجرای فنداسیون، ساخت سیستم الکتریکال خورشیدی و نصب و پیاده‌سازی درخت خورشیدی است.

وی ادامه داد: این درخت چندمنظوره در روز از تجهیزات الکترونیک آن استفاده و بدون هیچگونه مصرف سوخت و آلایندگی محیط زیست این تولید و بهره‌گیری را داریم.

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اراک تصریح کرد: ارتفاع این درخت پنج متر و ۱۰ سانتی متر است که در هشت پنل۵۰ واتی منوکریستال با ۴۰۰ وات توان ایجاد شده و ظرفیت ذخیره سه هزار و ۶۰۰ وات ساعت ظرفیت  ذخیره انرژی را دارا است، که با توجه به مصارفی که داریم توان تامین انرژی سه روز غیر آفتابی را نیز دارا است.

حاجی زاده اقدم بیان کرد: منابع از طریق دانشگاه تامین شده و ۳۵ میلیون تومان هزینه آن بوده است، توانایی این را داریم که با این شرایط وهمین قیمت برای همه ارگانها، فضاهای سبز ارگان‌های دولتی، پارک‌های شهر و یا حتی در منازل ویلایی و باغ‌ها در ابعاد و اندازه‌های مختلف و شکل‌های مختلف تولید و به فروش رساند.

وی اضافه کرد: درحال حاظر طی این یک ماهی که اطلاع‌رسانی کرده‌ایم پارک علم و فناوری استان مرکزی، پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان، چابهار و شهرداری استان قم نیز برای فضاهای عمومی دستگاه‌هایی را مشغول راه‌اندازی هستند، ما آمادگی طراحی این محصول را برای تامین نور ۱۰۰۰ مترمربع را داریم.

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اراک بیان کرد: ال.ای.دی‌ها ۳ پرژکتور ۳۰ وات را دارا است اما روشنایی بسیار عالی را در شب دارد.

انتهای پیام/mh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی