یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت: ۱۷:۲۵:۳۴

بیانیه جمنا استان مرکزی در خصوص انتخاب شهردار اراک

جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی استان مرکزی در خصوص انتخاب شهردار توسط شورای شهر اراک بیانیه صادر کرد.

سیاسی_اجتماعی؛

بیانیه جمنا استان مرکزی در خصوص انتخاب شهردار اراک

جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی استان مرکزی در خصوص انتخاب شهردار توسط شورای شهر اراک بیانیه صادر کرد.

در این بیانیه آمده است؛

بسم‌الله الرحمن الرحیم

وَ أَمْرُهُمْ شُورى‌ بَيْنَهُمْ

از نگاه مردم‌سالاری دینی شوراها در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یک رکن تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در مسائل اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و حتی اقتصادی مطرح بوده و از جایگاه بسیار مهمی برخوردارند. همچنین شوراها به‌عنوان یک‌نهاد مدنی و در چارچوب قانون اساسی به‌عنوان شوراهای شهر و روستا که مسئولیت ساماندهی برنامه‌ریزی و مدیریت شهری و روستایی را به عهده دارد مسئولیت بسیار مهم و سنگینی به عهده‌دارند چراکه شهرداری‌ها زیر نظر شوراها اداره می‌شود.

با توجه به اینکه شهرداری‌ها عموماً بیش از پنجاه مأموریت دارند بنابراین وظیفه خطیری به عهده شوراهای اسلامی شهر قرار دارد.بعدازاینکه اکثریت کرسی‌های شورای کلان‌شهر اراک توسط جناح اصلاح‌طلبان موسوم به لیست امید اشغال شد،عمدتاً دوره درگیری‌های درون‌سازمانی و تشکیلاتی آن‌ها شکل گرفت و این مسئله منجر به ناکارآمدی شورا، افزایش تنش‌های درونی و تسرّی آن به مسائل شهری شد که معضلات و مشکلات شهر اراک را دوچندان کرد.

یکی از مهم‌ترین وظایف تعریف‌شده شوراهای شهر، انتخاب شهردار است، وظیفه‌ای که همواره با چالش‌های جدی همراه بوده و این چالش‌ها در انتخاب شهرداران کلان‌شهرها جدی‌تر بوده است.شهر اراک نیز از این قاعده مستثنا نبوده به‌طوری‌که از ابتدای تشکیل شورای شهر اراک، انتخاب شهردار یکی از جنجالی‌ترین و پرچالش‌ترین تصمیمات بوده است.

با ابلاغ قانون کناره‌گیری بازنشستگان از سمت‌های دولتی که شهرداران را نیز شامل شده است، شورای شهر اراک بار دیگر در معرض تصمیم و انتخاب پر چالشی قرارگرفته است.تجربه انتخاب شهرداران در اراک و سایر کلان‌شهرها نشان داده که هرگاه این انتخاب بر اساس شاخص‌ها و معیارهای علمی، تخصصی و به‌دوراز گرایش‌ها و تعصبات سیاسی و جناحی بوده است، شهر و مردم شهر بیشترین نفع را برده‌اند و هرگاه این انتخاب خارج از معیارهای علمی و تخصصی و کارشناسی بوده، شهر و ساکنان شهر دچار خسارت‌ها و آسیب‌های جدی شده‌اند و حتی شوراها را نیز دچار مشکلات اساسی کرده است.

چه بسیار شهردارانی که خارج از عرف کارشناسی انتخاب شدند اما پس از چند ماه وارد تقابل و درگیری با شورای شهر شدند و شوراها هزینه‌های زیادی بابت عزل شهردار بر مردم و شهر تحمیل کردند، جا دارد در روزهایی که شورای کلان‌شهر اراک تصمیم دارد شهردار جدید را معرفی کند برخی شاخص‌ها و معیارهای ضروری برای یک انتخاب خوب معرفی شود تا شاید شورا با التفات به این شاخص‌ها بتواند شهرداری کارآمد را برای شهر اراک انتخاب کند.

به نظر می‌رسد شورای شهر باید در فضائی به‌دوراز هیجان و اعمال سلیقه و لحاظ گرایش‌های حزبی و جناحی خود، به بررسی مؤلفه‌های فوق در ارزیابی نامزدهای مطرح برای شهرداری اراک اقدام کنند تا مردم و شهر اراک از انتخاب آن‌ها بهره ببرند و شهر ما از یک سوراخ دو بار گزیده نشود.

اینکه امروز شورای شهر اراک با تکثر اسامی و تنوعی از نامزدها مواجه است نشان از پویایی و شورونشاط در شورا دارد؛ اما برای انتخاب صحیح نیاز به ملاک‌هایی داریم که در اعضای شورای شهر به‌دوراز هیاهوی سیاسی و جناح‌بندی، صرفاً برای خدمت به شهروندان تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی کند.در کلان‌شهری همچون اراک نیازمند شهرداری باسابقه مدیریتی و باتجربه و تحول‌آفرین هستیم.

شهردار کلان‌شهر اراک باید حداقل سابقه‌ای در حوزه شهری و مدیریتی داشته باشد و چالش‌ها و تنگناهای شهری را به‌خوبی درک کند. از این منظر است که مدیریت شهری اراک را باید به فردی سپرد که کارنامه و کارای اش در حوزه مدیریت شهری برای شهروندان پذیرفتنی و تائید شده باشد و بیش از آنکه وجهه سیاسی داشته باشد وجهه مدیریتی و شهری را با خود به یدک بکشد.

امروز اصل اساسی گمشده در حلقه مدیریت کشور و به‌طور مشخص در مدیریت شهری،کارآمدی است.شهر اراک با انواع مشکلات و گرفتاری‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند و آنچه مردم می‌خواهند رفع گرفتاری‌ها و بهبود شرایط و ارتقاء شاخص‌های زیست سالم در این شهر است و دقیقاً آنچه برای مردم مهم نیست نوع گرایش سیاسی و سلایق جناحی مدیران است.

انتخاب مدیران نالایق و ناکارآمد که به انباشت مشکلات و پیچیده شدن آن‌ها منجر شده، خسارت‌های زیادی به این شهر زده و کار را به جائی رسانده که دیگر فرصت تکرار اشتباهات نیست.

انتهای پیام/mh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی