دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت: ۰۳:۵۴:۰۵

۴۰۰ برنامه فرهنگی در هفته کتاب و کتابخوانی در استان مرکزی اجرا می‌شود

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی با بیان اینکه ۴۰۰ برنامه فرهنگی در هفته کتاب و کتابخوانی در استان مرکزی اجرا می‌شود گفت: ۴۰ میلیارد ریال اعتبار برای کتابخانه مرکزی اراک در سال۹۷ در نظر گرفته شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی :

۴۰۰ برنامه فرهنگی در هفته کتاب و کتابخوانی در استان مرکزی اجرا می‌شود

حجت‌الاسلام عباس دانشی در جمع اصحاب رسانه با اشاره به بیست‌وششمین دوره کتاب جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: در استان مرکزی ۷۳ کتابحانه نهادی و ۱۰ کتابخانه مشارکتی وجود دارد که در مجموع ۸۳ کتابخانه می‌شود، در این کتابخانه‌ها بیش از ۵۰ هزار عضو وجود دارد و در سال نزدیک به ۸۰ هزار مراجعه به این مراکز انجام می‌شود.

وی افزود: در استان مرکزی سالانه ۹۵۷ هزار و ۸۶۰ جلد کتاب به امانت داده می‌شود، در مجموع آمار و ارقامی که در سطح کتابخانه‌هایکل کشور وجود دارد استان مرکزی در شاخص‌هایی مثل تعداد کتاب‌ها، زیربنای کتابخانه‌ها، تعداد اعضا و امانت جز ۱۰ استان نخست کشور است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی تصریح کرد: در سال ۵۷ در استان مرکزی تنها هفت کتابخانه با ۳۵ هزار جلد کتاب وجود داشت که این میزان در سال ۱۳۷۷ به ۲۸ کتابخانه رسید و هم اکنون نیز ۸۳ کتابخانه در استان وجود دارد که در مقایسه با سال ۱۳۵۷ رشد ۱۲ برابری داشته است و از نظر تعدا کتاب هم رشد ۳۳ برابر شده است.

حجت‌الاسلام دانشی بیان کرد: این افزایش و رشد در حوزه کتاب و کتابخانه‌ای در استان حاصل توفیقات انقلاب اسلامی است، در تاریخ ۴۰ سالگی انقلاب می‌توانیم تحولات و ترقی عرصه کتاب را جز موفق‌ترین کارنامه‌های نظام جمهوری اسلامی برشماریم، این رشد در عرصه‌ی در اختیار گذاشتن کتاب در مجموع کتابخانه‌های کل کشور و در نشر و تولید و انتشار کتاب است، در پدیدآوردن مقالات علمی در مراکز جهانی جز برترین‌ها در منطقه خود و در برخی از عرصه‌ها هم در شمار برترین‌های جهان هستیم در عرصه کتاب هم کارنامه بسیار درخشانی را در نظام جمهوری اسلامی داریم.

تدوین ۴۰۰ عنوان برنامه در هفته کتابخوانی استان مرکزی

وی ادامه داد: در این هفته ۴۰۰ برنامه فرهنگی مثل ۸۱ نشست کتابخوان، ۵۳ برنامه بازدید دانش‌آموزان از کتابخانه‌ها، ۲۰ مورد بازدید مقامات استان، ۲۷ مسابقه کتابخوانی، برگزاری آئین‌های نقد کتاب که در این راستا سه کتاب نقد و ۹ کتاب رونمایی می‌شود، ملاقات کارکنان کتابخانه‌های عمومی با استاندار، نمایندگان ولی‌فقیه، نمایندگان مجلس و خبرگان رهبری، ۴ کتابخانه که دو مورد آن در شهر اراک، یک مورد در نراق و یک مورد هم گرکان بهسازی شده مورد بازگشایی قرار می‌گیرند و آئین آغاز به کار آنها برگزار می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی عنوان کرد: از دیگر برنامه‌های این هفته برگزای ۴۰ نمایشگاه تخصصی در کتابخانه‌ها بوده که مورد استفاده شهروندان قرار می‌گیرد، وظیفه ما فراهم ساختن و توسعه  زیرساخت‌ها و نرم‌افزاری، ارائه برنامه‌های مختلف فرهنگی است، و رسانه‌ها هم باید ضمن پرداختن به موضوع کتاب و کتابخوانی و ترویج آن، مردم را در این  زمینه تشویق کنند تا کتابخانه‌‎های  به باشگاه‌های فرهنگی تبدیل شود.

حجت‌الاسلام دانشی اضافه کرد: در کتابخانه‌ها علاوه بر خدمات کتاب و امانت دادن آن، نشست‌های کتابخوانی، برگزاری جلسات نقد و رونمایی کتاب، برگزاری کارگاه‌های آموزشی در کتابخانه‌ها با محوریت آموزشی و کاهش آسیب‌های اجتماعی، مسابقات نقاشی برای کودکان، قصه‌گویی و خلاصه‌نویسی، شب شعر و غیره را هم برگزار می‌کنیم.

وی تصریح کرد: در برخی از روستا و مراکز جمعیتی، کتابخانه در کنار مسجد و مدرسه، جز تنها سه مراکز روستایی برای ارائه خدمات است، توانسته‌ایم گستره‌ خوبی در استان مرکزی داشته باشیم، میانگین شاخص مطالعه در کشور در مقایسه با میانگین کشورهای توسعه یافته پایین‌تر است که با آهنگ رشد در تعداد کتابخانه‌ها، عضویت و امنات بردن کتاب، رشد افزایشی است.

پیمانکار پروژه کتابخانه مرکزی به سبب دلایل اقتصادی و تفاوت قیمت‌ها مایل به ادامه کار نیست

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی با اشاره به پروژه کتابخانه مرکزی در شهر اراک گفت: بودجه کتابخانه مرکزی از محل اعتبارات استان تامین می‌شود، در سال ۹۷ چهار میلیارد تومان اعتبار برای ادامه عملیات ساختمان کتابخانه در نظر گرفته شده که امیدواریم حداقل ۵۰ درصد آن تخصیص پیدا کند، پیمانکار پروژه به سبب دلایل اقتصادی و تفاوت قیمت‌ها مایل به ادامه کار نیست، پیمانکار جدیدی برای تکمیل پروژه انتخاب می‌شود، ما در فرآیند ساخت و تکمیل کتابخانه نقشی نداریم اما به عنوان متولی حوزه کتابخانه مطالبه‌گری خود را دنبال می‌کنیم.

حجت‌الاسلام دانشی با اشاره به فرآیند الکترونیکی شدن کتابخانه‌ها بیان کرد: در کتابخانه‌ها منابع دیداری، شنیداری و دیجیتال و اینترنت رایگان در اختیار است، برای معلولان و سالمندان اقداماتی انجام شده است، کتابخانه‌هایی که دارای عضو معلول و سالمند هستند شرایط برای استفاده آنها از کتابخانه ایجاد شده است.

وی با اشاره به موانع فرهنگی عنوان کرد: کتا ب باید فراگیرتر از هم اکنون باشد و بیشتر در اختیار شهروندان قرار گیرد، هرچند که لازم است که خود شهروندان هم از این طرفیت‌های موجود بیشتر بهره‌مند شوند، یکی دیگر از موانع موجود بر سر راه کتاب و کتابخوانی، مطالعه سطحی فضای مجازی است که وقت زیادی از شهروندان را به خود اختصاص داده است، هرچند که این یک مطالعه کم‌تاثیر است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی ادامه داد: در کشورهای توسعه یافته که خود خواستگاه فضای مجازی بوده و شرایط بهتری در این زمینه در مقایسه با کشور ما دارند مشاهده می‌کنیم که میزان مطالعه بیشتری داشته و جایگاه مناسب‌تری در مقایسه با کشور ما را دارند، کتاب و کتابخوانی باید به عنوان یک فرهنگ مورد توجه قرار گیرد، به فرهنگ‌سازی جامع در حوزه کتاب و کتابخوانی توجه نداشته‌ایم.

حجت‌الاسلام دانشی اضافه کرد: باتوجه به قرار داشتن در آستانه هفته کتاب و کتابخوانی، به هیچ عنوان حال و هوایی کتاب و کتابخوانی در شهر وجود ندارد، لازم است که شهرداری و مراکز فرهنگی در این حوزه بیشتر توجه کند، پیگیر این هستیم که یکی از میادین شهر به عنوان میدان کتاب نامگذاری شود.

وی بیان کرد: باتوجه به این که کتابخانه یک نهاد عمومی و نیمه دولتی است، بودجه آن یک بودجه حمایتی از دولت است، که باتوجه به رشد بودجه‌ای در کشور شاهد رشد بودجه کتابخانه‌ها هم بوده‌ایم، اما از نیم درصد درآمد شهرداری‌ها به سبب این که درآمد شهرداری وابسته به فعالیتهای مسکونی و عمرانی و غیره است در برخی از شهرستان‌ها رشد، در برخی ایستا و در برخی کاهش داشته است، امیدواریم تا پایان دولت دوازدهم کتابخانه مرکزی به بهره‌برداری برسد.

انتهای پیام/mh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی