یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ ساعت: ۰۵:۴۰:۴۶

تجمع بزرگ عزاداران رضوی در استان مرکزی برگزار شد

سرزمین آفتاب و زادگاه بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی هم‌زمان با فرارسیدن سالروز شهادت امام هشتم، شمس الشموس، امام رضا(ع) از ساعات اولیه امروز غرق در ماتم شد.

در روز شهادت امام هشتم؛

تجمع بزرگ عزاداران رضوی در استان مرکزی برگزار شد

استان مرکزی سرزمین آفتاب و زادگاه بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی هم‌زمان با فرارسیدن سالروز شهادت امام هشتم، شمس الشموس، امام رضا(ع) از ساعات اولیه امروز غرق در ماتم شد و مردم در سوگ آن حضرت به عزاداری پرداختند.

مراسم عزاداری امام رضا(ع) در مساجد، بقاع متبرکه و حسینیه‌ها با برنامه‌های ویژه سالروز شهادت امام رضا(ع) و با برنامه‌هایی شامل سخنرانی مذهبی، مداحی، شعرخوانی، کرسی تلاوت و … از ساعات اولیه امروز شروع شده که تا شامگاه و همزمان با شام غریبان امام رضا(ع) نیز ادامه دارد.

ساعاتی پیش از ظهر امروز نیز دسته‌جات عزاداری سینه‌زنی و زنجیرزنی در شهرهای استان مرکزی با حرکت در خیابان‌ها به سمت مصلاها و بقاع متبرکه استان حرکت کردند تا نماز ظهر امروز را به جماعت برپا کرده و در تجمع بزرگ عزاداران رضوی شرکت کنند.

در شهر اراک، مرکز استان مرکزی نیز عزاداران رضوی با حضور در مصلی بیت المقدس اراک نماز ظهر شهادت امام هشتم شیعیان را به امامت نماینده ولی فقیه در استان مرکزی به جماعت اقامه کرده و در مراسم عزای امام رضا(ع) و اجتماع بزرگ عزاداران رضوی در اراک شرکت کردند.

مهمترین درس امام رضا(ع) معرفی “ولایت به عنوان شرط ایمان” بود

استاد حوزه و دانشگاه در این مراسم با اشاره به زندگی امام رضا(ع) به عنوان الگوی برتر زندگی برای امت اسلامی اظهار داشت: با تاملی در زندگی با برکت امام رضا(ع) می‌توان بهترین الگو برای داشتن سبک زندگی اسلامی را یافته و الگوی حسنه خود قرار داد.

حجت‌الاسلام رستگاری افزود: این درحالی است که در کنار سبک زندگی اسلامی، اوضاع سیاسی سخت و متشنج دوره امامت امام رضا(ع) موضوع مهم دیگر از زندگی با برکت امام هشتم شیعیان بود و با این اوضاع امام رضا(ع) هیچ وقت دست از هدایت مردم نکشید و با تربیت شاگردان بسیاری توانستند سرچشمه هدایت در امور دینی برای مردم جامعه اسلامی و آزادیخواهان باشند.

وی تصریح کرد: یکی از مسائل مهمی که امام رضا(ع) به آن توجه ویژه‌ای داشتند موضوع ولایت بود که ولایت را شرط ایمان معرفی فرمودند و لازمه ایمان به خدا را ولایت‌مداری مردم و جامعه اسلامی تبیین و معرفی فرمودند.

استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: این درحالی است که طبق توصیه امام رضا(ع) ائمه معصومین(ع) در سایه ولایت‌مداری برکات بسیاری شامل حال جامعه اسلامی می‌شود و تا زمانی که در راستای حفظ آن تلاش کنند تمامی دسیسه‌های شوم دشمنان ناکام می‌ماند و جامعه اسلامی موفق و پیروز است.

حرکت کاروان غم رضوی در استان مرکزی

این درحالی بوده که دسته جات عزاداری سینه زنی و زنجیرزنی در استان مرکزی و اراک در قالب کاروان غم رضوی از ساعاتی قبل به حرکت درآمده است و درحال عزاداری برای امام رضا(ع) هستند.

در عصر شهادت جانگداز حضرت شمس الشموس علی بن موسی الرضا(ع) بر اساس سنت هر ساله دسته عزاداری هیئت‌های عزاداری اراک و استان مرکزی تا بارگاه ملکوتی بقاع متبرکه به عزاداری می‌پردازد که البته در این کاروان طلاب، روحانیون و جوانان که با لباس مشکی در عزای امام هشتم شیعیان به عزاداری مشغولند بسیار چشمگیر است.

عموم مردم و دلسوزان اهل بیت(ع) نیز در این دسته عزاداری حضور یافته در پایان مراسم نیز خادمان با حضور در حرم مطهر امامزادگان اراک به خطبه‌خوانی و سوگواری می‌پردازند و همزمان با شام شهادت این مراسم نماز جماعت مغرب را به جماعت برپا می‌کنند.

اقامه عزای شام غریبان امام رضا(ع) در سرزمین آفتاب

براساس برنامه ریزی انجام شده، پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشا در استان مرکزی در مساجد و تکایا و بقاع متبرکه مراسم عزاداری شب شام غریبان امام رضا(ع) به طور همزمان برگزار می‌شود و مردم در این مراسم با روشن کردن شمع و عزاداری در قالب هیئت‌های زنجیر و سینه زنی به عزاداری می‌پردازند.

انتهای پیام/mh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی