دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت: ۰۳:۰۲:۳۲

برگزاری ۶۵ برنامه به مناسبت دهه وقف در استان مرکزی

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی گفت: ۶۵ عنوان ویژه‌برنامه در دهه وقف این استان پیش‌بینی‌شده که از ۱۵ تا ۲۵ آبان ماه جاری اجرایی می‌شود

مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان مرکزی خبر داد:

برگزاری ۶۵ برنامه به مناسبت دهه وقف در استان مرکزی

حجت‌الاسلام حسین دلاوری مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان مرکزی روز شنبه در نشست خبری دهه وقف، گفت: در تقویم رسمی جمهوری اسلامی، ۱۵ آبان به‌عنوان روز وقف نام‌گذاری شده است. از دیرباز سازمان اوقاف و امور خیریه برنامه‌هایی را تحت عنوان هفته وقف از ۱۵ تا ۲۴ آبان، و در دو سال اخیر به نام دهه وقف برگزار می‌کند.

دلاوری با اشاره به اینکه ۶۵ عنوان ویژه‌برنامه در دهه وقف این استان پیش‌بینی‌شده، اظهار کرد: فلسفه و هدف برگزاری ویژه‌برنامه‌ها در دهه وقف، رساندن اهم فعالیت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه در بخش موقوفات، امور خیریه و اماکن متبرکه به سمع و نظر مردم شریف است.

وی با اشاره به اینکه در این ایام در سراسر کشور ادارات اوقاف و امور خیریه و همچنین سازمان اوقاف و امور خیریه در رسانه‌های ملی، رسانه‌های محلی، جراید و خبرگزاری‌ها حاصل یک سال کار و تلاش سازمانی خود را در منظر عموم قرار می‌دهند، افزود: این اطلاع‌رسانی‌ها باعث می‌شود در سال وقفی پیش رو شاهد موقوفات جدید مردم، خیرین و واقفان خیراندیش باشیم.

راه‌اندازی سامانه جامع موقوفات در راستای شفاف‌سازی

مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان مرکزی یکی از گام‌های سازمان اوقاف و امور خیریه را در راستای شفاف‌سازی فعالیت‌ها در حوزه موقوفات، راه‌اندازی سامانه جامع موقوفات و بقاع متبرکه کشور عنوان کرد و افزود: کلیه افرادی که به اینترنت دسترسی دارند می‌توانند عملکرد استان‌ها، شهرستان‌ها و موقوفات را به‌صورت جزئی پیگیری کنند.

وی با اشاره به اینکه راه‌اندازی این سامانه روند شفاف‌سازی را تسهیل می‌کند تصریح کرد: همچنین دستگاه‌های نظارتی می‌توانند بر اساس شاخص‌های سلامت و شفاف‌سازی که در چارت خوددارند، بر فعالیت‌های سازمان اوقاف نظارت کنند زیرا همه اعداد و ارقام قابل‌مشاهده و بررسی است. حتی افراد در حوزه برنامه‌ریزی اجرای امینانه نیات واقفین می‌توانند، راهکارهای خود را برای اجرای بهتر ارائه دهند.

مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان فعالیت‌های بنیاد توسعه موقوفات اوقاف را این‌گونه تشریح کرد: بنیاد توسعه موقوفات کشور و همچنین نمایندگی این بنیاد در استان مرکزی در خصوص ساخت‌وساز در موقوفات و به‌طور ویژه در بخش کشاورزی و دامپروری فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از موقوفات می‌توانند در خدمت اشتغال و ایجاد بهره‌وری قدم‌های مثبت و بلندی را بردارند ادامه داد: در بخش کشاورزی در سطح ۱۴۰۰ هکتار کشت مکانیزه بنیاد توسعه موقوفات کشور در نمایندگی استان مرکزی، ۲۵ نفر به‌طور مستقیم در بخش کشاورزی و به‌طور غیرمستقیم در طول سال ۲۰۰۰ شغل ایجادشده است.

دلاوری اضافه کرد: در سال گذشته ۱۹۷۷ تن جو، ۲۸۹ تن کلزا، ۱۵۰۰۰ تن سیب‌زمینی، ۱۵۴۱ تن علوفه، ۶۵۱ تن ذرت شیرین و ۱۳۰۰ تن چغندرقند و همچنین ۶۳۳ کیلوگرم در بخش کشاورزی محصول برداشت‌شده است.

وی افزود: این مزرعه می‌تواند به‌عنوان مزرعه تحقیقاتی در استان مرکزی شمرده شود و سازمان جهاد کشاورزی بر این مزرعه نظارت دارد.

دلاوری طرحی را که برای کشت داروهای ارگانیک زیر نظر پژوهشکده مربوط به این داروها در تهران، به شکل امتحانی انجام‌گرفته، معرفی کرد و گفت: در صورت موفقیت این مزرعه به‌عنوان یکی از قطب‌های تولید داروهای گیاهی و ارگانیک محسوب خواهد شد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر از این مزرعه تاکنون ۶۳۳ کیلوگرم گل‌گاوزبان برداشت‌شده است.

مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان با ذکر اینکه در بخش گاوداری صنعتی با ۷۵۰ رأس گاو شیری، روزانه ۱۰ تن شیر تولید می‌شود، افزود: به‌طور مستقیم ۲۴ شغل و غیرمستقیم ۲۰۰ شغل ایجادشده است.

وی همچنین با اشاره به بخش گوسفندداری که ۲۸۰۰ رأس گوسفند را شامل می‌شود گفت: این بخش که قدم مؤثری در تولید گوشت محسوب می‌شود، به‌طور مستقیم ۵ شغل و غیرمستقیم ۱۰ شغل را ایجاد کرده است.

مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان تعداد شغل‌های مستقیم ایجادشده در بخش عمرانی را ۳ مورد و اشتغال‌زایی غیرمستقیم را ۴۰ مورد نام برد بیان کرد: همچنین در بخش اداری اوقاف و امور خیریه استان ۱۴ نفر مشغول به کارند.

انتهای پیام/mh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی