یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ ساعت: ۰۵:۱۷:۰۲

استان مرکزی از استان‌های پیشرو در اجرای طرح کانون‌های سلامت است

در نخستین جلسه کانون سلامت محله شهرستان اراک تاکید شد: استان مرکزی از استان‌های پیشرو در اجرای طرح کانون‌های سلامت است.

بهداشت و سلامت؛

استان مرکزی از استان‌های پیشرو در اجرای طرح کانون‌های سلامت است

با توجه به این که سلامت و بهداشت جزء اولویت‌های مهم هر روز ما است که در این راستا موفقیت‌های خوبی داشته‌ایم، استان مرکزی جزء استان‌های پیشتاز در توسعه سلامت و بهداشت در سطح کشور بوده است در این راستا نخستین جلسه کانون سلامت محله شهرستان اراک امروز باحضور مسئولان شهرستان‌ اراک برگزار شد.

فرماندار اراک که ریاست جلسه را برعهده داشت، در این جلسه با اشاره به ضرورت ایجاد کانون‌های سرای محله اظهار داشت: یکی از اقداماتی که در زمینه سلامت در شهر‌ها و مراکز بخش‌ها در دست انجام است، برقراری کانون‌هایی تحت عنوان سلامت محله، در هر محله است که مشارکت مردم را این کانون‌ها را می‌طلبد.

حسین بختیاری افزود: بنا بر این است که ما سلامت را نه صرفا نبود بیماری بلکه وجود رفاه  جسمی، روانی وامنیت و آرامش ببینیم و لازمه تحقق این امر یاری مردم به صورت اعلام نیاز‌های هر محله و همکاری با دستگاه‌های مربوطه می‌باشد، نگاه نظارتی و سیاست‌گذار سلامت، دانشگاه علوم‌پزشکی مرکز بهداشت استان است ولی مجری خود مردم، یعنی اعضای هر محله هستند.

ضرورت بحث سلامت و اجتماعی کردن آن در استان مرکزی

سرپرست مرکز بهداشت اراک در این نشست با اشاره به اهمیت سلامت در جامعه اظهار داشت: در بحث سلامت و اجتماعی کردن آن، واحد‌های مختلف علوم‌پزشکی همراه ما بوده و این باعث افتخار ما بوده، اولین جلسه مجمع کانون‌های محله در شهرستان اراک تشکیل شده است، در واقع باید گفت این طرح به صورت مشابه پیش از این در این منطقه در حال اجرا بوده است، با ورود مرکز بهداشت و پیشنهادهایی که ارائه داده شد به خوبی همسو شدند و کارها پیشرفت بهتری پیدا کرد.

سعید محمد دوست اضافه کرد: کانون‌های سرای محله کرهرود شکل بسیار خوبی را گرفته است و این امید برای بقیه مناطق نیز وجود دارد، که از این منطقه به عنوان الگو برای دیبگر مناطق می‌توان نام‌برد.

استان مرکزی پیشتاز در بحث کانون‌های سلامت

نماینده دانشگاه علوم پزشکی بیان کرد: در بحث کانون‌های سلامت، استان مرکزی پیشتاز است، درخواست ما این است که استان مرکزی به دلیل نقاط قوتی که دارد به عنوان پایلوت کانون‌های سلامت باشد، مکان‌هایی که پایلوت می‌شوند امکانات اضافه دریافت می‌کنند که این قضیه در استحقاق شهرستان اراک است

ریتا ظهیری خاطر نشان کرد: تا روز دوشنبه باید پایلوتمان را به وزارت‌خانه اعلام کنیم پس هر چه زودتر تصمیم نهایی را گرفته و به ما اعلام کنید.

بررسی و احصای مشکلات مناطق مختلف شهرستان اراک

در ادامه این نشست مجموعه نمایندگانی از محلات مختلف شهری شهرستان اراک با تشریح آخرین وضعیت مناطق مختلف شهری اراک گزارشی از مجموعه مشکلات و نیازهای شهرستان اراک جهت پیگیری و حل مشکلات ارائه کردند.

نماینده محله کرهرود در این نشست با اشاره به مشکلات خشکسالی در منطقه اظهار داشت: مشکلات بنیادی ما از این قرار است، باغات و اراضی کرهرود به سمت خشکی می‌رود و تقریبا به سمت تغییر کاربری می‌رود که این سبب آسیب اراک به لحاظ زیست محیطی می‌شود، بحث آسیب‌های اجتماعی در کرهرود به دلیل مهاجرت به آنجا، ناهنجاری‌های رفتاری و دعواهای خیابانی و غیره در این منطقه زیاد است، ناتوان ماندن پروژه دیوار ساحلی است که سبب آسیب‌های جانی و مالی زیادی شده است.

وی ادامه داد: بحث‌های بهداشتی این منطقه، کمبود شدید فضای سبز به‌ویژه پارک‌‎های محله، جمع‌آوری زباله و حمل و نقل آن، مشکل آلودگی‌های صوتی، وجود خط راه‌آهن در منطقه کرهرود که از وسط مناطق شهری عبور کرده است، ایجاد چاه آب در کرهرود که به بیمارستان امیرکبیر میرود در حای که باغ‌های کرهرود درحال خشک شدن است، عدالت بهداشتی در این منطقه وجود ندارد، کمبود پزشک در این منطقه به وضوح به چشم می‌خورد.

نماینده منطقه سبحانی شهر اراک نیز با اشاره به مشکلات این منطقه و حوزه علی بن ابیطالب(ع) گفت: مشکلات ما شامل مشکل آب و فاضلاب منطقه شهرک علی بن ابیطالب(ع) به‌ویژه در زمان بارندگی و کمبود فضای سبز است.

نماینده  منطقه داودآباد نیز به مشکلات عمد ه این منطقه از شهرستان اراک اشاره کرد و افزود:  از مشکلات موجود میتوان به نبود فاضلاب شهری و نبود اتوبوس‌های شرکت واحد و به وجودآمدن مشکلات دانش‌آموزان نام برد.

نماینده منطقه سنجان به مشکلات ترافیکی بالای ورودی اراک در حوزه منطقه سنجان اشاره کرد و گفت: مشکلات پل سنجان یکی از اصلی ترین مشکلات منطقه ماست.

انتهای پیام/mh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی