یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ ساعت: ۰۵:۱۷:۰۸

طرح غربالگری شنوایی سنجی کودکان به صورت پایلوت در استان مرکزی اجرا شد

معاون پیشگیری بهزیستی استان مرکزی گفت: دفتر پیشگیری از معلولیت‌ها در راستای ارتقای طرح غربالگری شنوایی‌سنجی، به صورت پایلوت طرح غربالگری شنوایی‌سنجی کودکان سه تا پنج ساله را در استان مرکزی در شهرستان‌های اراک و شازند به اجرا درآورد.

معاون پیشگیری بهزیستی استان مرکزی:

طرح غربالگری شنوایی سنجی کودکان به صورت پایلوت در استان مرکزی اجرا شد

کیانوش امینی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طرح غربالگری شنوایی‌سنجی کودکان سه تا پنج‌ ساله، برنامه عمومی ویژه کودکان در رده سنی مذکور است که در دفتر پیشگیری از معلولیت‌ها در دو بخش آگاه‌سازی و غربالگری  انجام و آگاه‌سازی به منظور حفظ سلامتی در افراد سالم و جلوگیری از بروز معلولیت در آنها صورت می‌پذیرد .

وی افزود:  این امر توسط بروشور، پوستر و تیزرهای آگاه‌سازی انجام می‌شود، بعد از امر آگاه‌سازی به منظور کاهش پیامدهای شدیدتر معلولیت از طریق تشخیص به موقع و درمان انجام می‌شود.

معاون پیشگیری بهزیستی استان مرکزی تصریح کرد: اجرای این طرح در مهدهای کودک و مراکز غیردولتی همکار طرح غربالگری شنوایی است که توسط ادیولوژیست‌های دارای گواهی آموزشی از معاونت پیشگیری سازمان و پروانه معتبر دفاتر کار از سازمان نظام پزشکی ایران انجام می‌شود.

امینی بیان کرد: به سبب این که آسیب‌های شنوایی در این گروه سنی اکثرا به دلیل گرفتاری‌های گوش میانی با ضایعات به حلزون شنوایی است، چنین ترکیبی(دستگاه غربال) می‌تواند بخش عمده اختلالات عارض شده در این گروه را شناسایی کند.

وی ادامه داد: امسال با توجه به اعتبارات سازمان این طرح در شهرستان‌های ساوه و دلیجان هم اجرایی می‌شود.

معاون پیشگیری بهزیستی عنوان کرد: به همین منظور کارگاهی یک روزه با حضور کارشناس شرکت فروشنده و کارشناسان و مجریان طرح در اداره کل برگزار شد، دستگاه‌های این طرح کاملا اتوماتیک مجهز به ادیومتر و تیمپانومتر بوده و قابل حمل هستند.

امینی اضافه کرد: در این کارگاه دستگاه‌های شنوایی‌سنجی در اختیار شهرستان‌های دلیجان و ساوه به‌همراه آموزش لازم قرار گرفت و همچنین کارشناس ستادی پاسخ‌گوی سوالات تخصصی کارشناسان شرکت‌کننده بود.

وی افزود: هدف عمده از اجرای این طرح شناسایی مواردی است که در غربال اولیه یا بدو تولد از حلقه پیگیری مفقود شده‌اند و همچنین شناسایی افت‌های شنوایی دیرآغاز است که می‌توانند بر رشد زبان و موفقیت در مدرسه تاثیرگذار باشند.

انتهای پیام/mh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی