یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ ساعت: ۰۵:۴۳:۰۲

بیش از ۳ هزار نابینا تحت پوشش بهزیستی استان مرکزی قرار دارند

معاون توانبخشی بهزیستی استان مرکزی گفت: آمار معلولان با اختلالات بینایی تحت پوشش این اداره کل ۳ هزار و ۶۹ نفر بوده که از این تعداد دو هزار و ۷۳ نفر مرد و ۹۹۶ نفر زن هستند.

معاون توانبخشی بهزیستی استان مرکزی گفت:

بیش از ۳ هزار نابینا تحت پوشش بهزیستی استان مرکزی قرار دارند

امیرحجت نوروزی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به روز جهانی عصای سفید اظهار داشت: همه ساله روز ۲۳ مهرماه مصادف با ۱۵ اکتبر به نام روز جهانی عصای سفید شناخته می‌شود و ۲۳ مهرماه روزی است که صدای عدالت‌خواهی افراد نابینا بیش از بیش شنیده می‌شود و فعالان امور نابینایان تلاش می‌کنند تا این روز را به عنوان سمبل هویت اجتماعی  این افراد معرفی کنند.

وی افزود: روز جهانی عصای سفید در حقیقت وام‌دار مطالباتی است که افراد نابینا و کم‌بینا مطرح می‌سازند، این مطالبات نه تنها در قانون عصای سفید که در اوایل دهه ۱۹۴۰ توسط سازمان ملل به تصویب رسید بلکه در سایر قوانین مرتبط با معلولان هم مطرح  شده و از دولت‌ها خواسته شده است تا با پایبندی کامل به مفاد این قانون زمینه احیای نابینایان و دستیابی آنان به کیفیت زندگی بهتر را فراهم سازند.

معاون توانبخشی بهزیستی استان مرکزی تصریح کرد: مهم‌ترین مطالبات افراد نابینا و کم‌بینا از جمله حق دسترسی کامل به امکانات آموزشی، بهداشت و سلامت، تردد ایمن در فضای شهری و مشارکت فعالانه در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی در کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت و قانون حمایت از حقوق معلولان صراحتا مورد تاکید قرار گرفته و دولت ملکف است با استفاده از شورای عالی حقوق معلولان تمامی دستگاه‌های کشور را به اجرای این قانون و تامین حقوق نابینایان مکلف سازد.

نوروزی بیان کرد: بنابراین بهزیستی به‌عنوان متولی پیگیری حقوق افراد دارای آسیب بینایی همواره تمام تلاش خود را برای رایزنی با دستگاه‌های اجرایی و نهادهای نظارتی به منظور طرح مسایل نابینایان و پیگیری خواسته‌های آنان به عمل می‌آورد اما بدون شک عزم  ملی برای ساختن زندگی بهتر برای این افراد مستلزم همکاری تمامی بخش‌های جامعه و اجرای صحیح قانون عصای سفید کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت و قانون حمایت از حقوق معلولان است .

وی ادامه داد: درحال حاضر بسیاری از افراد نابینا و کم بینا با تکیه بر مهارت‌ها و تجارت خویش به ظرفیت‌های لازم برای مشارکت فعال در عرصه‌های شغلی و اجتماعی دست یافته‌اند، اما مکررا شاهد آن هستیم که فرصت‌های شغلی مورد نظر این قشر در پس تبعیض و ناآگاهی دستگاه‌ها از بین می‌رود و افراد دارای اختلال بینایی به رغم توانمندی‌های ارزنده خویش از دستیابی به شغل مناسب محروم می‌مانند.

معاون توانبخشی بهزیستی استان مرکزی عنوان کرد: بنابراین پیام اصلی روز جهانی عصای سفید شنیدن صدای نابینایان و درک مطالبات بر حق آنان برای دستیابی به یک  زندگی سالم، پویا و شکوفا است.

نوروزی خاطرنشان کرد: آمارمعلولان با اختلالات بینایی تحت پوشش این اداره کل ۳ هزار و ۶۹ نفر بوده که از این تعداد دو هزار و ۷۳ نفر مرد و ۹۹۶ نفر زن هستند.

انتهای پیام/mh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی