یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ ساعت: ۰۵:۳۲:۲۰

بیش از ۱۰۰ کودک کار در اراک شناسایی شد

همایش ویژه حمایت از کودکان کار در اراک در حالی برگزار شد که براساس اعلام مسئولان استان مرکزی بیش از ۱۰۰ کودک کار در اراک شناسایی شده است.

همایش کودکان کار در اراک؛

بیش از ۱۰۰ کودک کار در اراک شناسایی شد

امروزه با معضلی نه چندان جدید به نام کودکان کار روبه‌رو هستیم این امر همان قدر که اثری منفی بر روی جامعه دارد بر روی خود کودکان از لحاظ شخصیتی، روانی، بهداشتی، تحصیلی و هزار مورد دیگر اثر سو دارد حال باید دید چه عواملی سبب به وجود آمدن این معضل اجتماعی و فرهنگی می‌شود؟ بر اساس بررسی‌های انجام شده فقر مالی و فرهنگی اصلی‌ترین مورد در  تبدیل شدن یک کودک به کودک کار است در این میان نگاه افراد و جامعه به این کودکان چگونه است؟

بر اساس تحقیقات انجام شده اغلب مردم با بی‌مهری تمام این کودکان را به چشم یک بزهکار می‌بینند، جامعه در برخورد با این کودکان خارج از اینکه این کودکان به چه سببی در حال کار هستند برخورد می‌کنند و این امر خود یک فقر فرهنگی در میان جامعه است.

در همین راستا نخستین همایش دوچرخه سواری کودکان کار با شعار آینده را باید ساخت با منع به‌کارگیری کودکان کار که با همت مرکز آرامش کودکان آفتاب با همکاری معاونت فرهنگی و دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان دادگستری استان مرکزی، سازمان بهزیستی استان، اداره کل ورزش و جوانان استان، آموزش و پرورش استان، جمعیت هلال احمر استان، اورژانس، پایگاه بسیج شهید اشرفی اصفهانی، کانون پرورش فکری کودکان موسسه فرهنگی هونام، دفتر تبلیغات نگارستان و با حضور ۲۰۰ ورزشکار برگزار شد.

کودکان قشر عظیمی از جمعیت کشور هستند

در این همایش معاون پیشگیری سازمان بهزیستی استان مرکزی با اشاره به هفته جهانی کودک و شعار جهانی آن با مضمون آینده را باید ساخت به خبرنگار تسنیم گفت: کودکان قشر عظیمی از جمعیت کشور هستند که در آینده مسئولان کشور شده و امور را در دست می‌گیرند، در همین راستا دولت توجه ویژه‌ای به مسائل اجتماعی، جسمی، روانی و روحی کودکان داشته است.

محمدعلی الله دادی افزود: سازمان بهزیستی به عنوان سازمان تخصصی که بخش عمده برنامه‌ها و سیاست‌گذاری‌های آن در مورد کودکان است، و برای اقشار زیر ۱۸ سال استان برنامه‌های اجتماعی، فرهنگی، روانی و آگاه‌سازی انجام می‌دهد، بخش دوم فعالیت سازمان بهزیستی استان در مورد کودکان معلول و داری آسیب که دارای شرایط ویژه‌ای هستند است.

وی تصریح کرد: کودکان کار که به غلط کودکان خیابانی نامیده می‌شوند مورد توجه سازمان بهزیستی و دولت هستند در گذشته برنامه‌های در این زمینه وجود نداشت، اما هم اکنون با توجه به سیاست‌های برنامه پنجم و ششم الویت دولت و در کنار سایر دستگاه‌ها انجام این کار است.

معاون پیشگیری بهزیستی استان عنوان کرد: تاکنون بیش از ۱۰۰ کودک شناسایی شده است که محل ارتزاق آنها خیابان است، که به سبب فقر، نیازمندی خانواده و بعضا علاقه و عادت این کار را انجام می‌دهند، باتوجه به مطالعه انجام شده بسیاری از کودکانی بر اساس علاقه و الگو قرار دادن اشخاصی که در گذشته کودک کار بودند و بعد موفق شدند این کار را انجام می‌دهند بر همین اساس کارهای که در این زمینه انجام می‌شود بیشتر برنامه‌های اجتماعی، فرهنگی، روانی و ورزشی است.

الله دادی ادامه داد: با توجه به حمایت‌های که از این کودکان انجام می‌شود قطعا این کودکان در آینده از مسئولان کشور و آینده‌ساز می‌شوند.

وی با اشاره به این همایش گفت: این همایش که از خیابان قائم‌مقام شروع و تا پارک امیر کبیر بود، برای نشان دادن توانمندی کودکان برای تغییر فرهنگ و دیدگاه مردم برگزار شد، بر اساس مفاد کنوانسیون حقوق کودکان، کودکان  کار زیر ۱۸ سال هستند که در کشور ما هم این کوکان در زمینه تحصیل و کار مشکل دارند که سازمان بهزیستی و سازمان‌های مردم نهاد به دنبال برطرف کردن آن هستند.

معاون پیشگیری بهزیستی اضافه کرد: در خلا‌ نهاد‌های رسمی و کم کاری آنها در سازمان‌های مردم‌نهاد رسیدگی به کودکان کار و متکدیان در حال بررسی است هر چند که بیشتر این بررسی‌ها در حوزه بهزیستی انجام می‌شود اما فعالیت‌های غیردولتی هم در این زمینه انجام می‌شود تا شاهد حضور کودکان کار در برنامه‌های آموزشی، فرهنگی و اجتماعی باشیم.

حضور ۳۰۰ ورزشکار رکاب‌زن در همایش دوچرخه‌سواری حمایت از کودکان کار

مدیرعامل مرکز آرامش کودکان آفتاب با اشاره به تعداد کودکانی که در این همایش شرکت کرده‌ بودند نیز به خبرنگار تسنیم گفت: این همایش نخستین همایش در استان و بعضا در کشور با رویکرد فرهنگ‌سازی در زمینه کودکان کار و خیابان بود که با حضور ۲۰۰ ورزشکار رکاب‌زن برگزار شد.

فیروزه علیمحمدی افزود: از میان این ۲۰۰ نفر ۴۰ کودک کار حضور داشت که همگی دوچرخه خود را به امانت برای شرکت در این همایش تهیه کرده بودند هدف این همایش تغییر نگرش و فرهنگ مردم نسبت به کودکان کار بود.

وی تصریح کرد: ما خود را بازوان دستگاه‌های دولتی و مطالبه‌گر می‌دانیم که توانستیم به عنوان یک مرکز غیردولتی چندین دستگاه دولتی را در کنار هم جمع کنیم.

مدیرعامل مرکز آرامش کودکان آفتاب با اشاره به علت مسیر دوچرخه‌سواری گفت: مسیر دوچرخه‌سواری که از خیابان قائم مقام، میدان شورا، میدان شهدا، میدان هفت تیر، هلال احمر، خیابان میثم، پل فرنگی و پارک امیر کبیر که کودکان کار بیشتر در این مسیر تردد داشته‌اند بود در پایان از تمام کسانی که مرکز را در انجام این برنامه فرهنگی یاری رساندند سپاسگزاریم.

انتهای پیام/mh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی