پنج شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ ساعت: ۱۳:۲۹:۴۵

اطلاعات دقیقی در خصوص ایمنی ساختمان‌های بافت قدیمی اراک وجود ندارد

مدیرکل مدیریت بحران استان مرکزی از آمادگی دستگاه‌های مختلف استان مرکزی برای ورود به فصل سرد سال خبر داد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری مرکزی:

اطلاعات دقیقی در خصوص ایمنی ساختمان‌های بافت قدیمی اراک وجود ندارد

حمید غیاثی مدیرکل مدیریت بحران استانداری استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به اینکه مدیریت بحران دارای ۴ مرحله پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازسازی و باز توانی است، گفت: تمام فشار ما با توجه به تاکیدات سازمان مدیریت بحران کشور و مسئولین استانی تاکید بر دو مرحله آمادگی و پیشگیری است.

غیاثی افزود: با توجه به ورود به فصل سرد سال به شهرداری ها و فرمانداری های استان دستورالعمل صادر کردیم. این دستورالعمل ها ۱۳ مورد برای فرماندارها و بیست و سه مورد برای شهردارها را در بر دارد. موارد ذکر شده در این دستورالعمل ها بازدید و سرکشی از معابر، زیرگذرها، علائم راهنمایی و رانندگی، ماشین آلات، ایجاد سازمان‌دهی و هماهنگی با دستگاه‌های زی ربط و .. است.

وی ادامه داد: به‌عنوان شورای هماهنگی و آمادگی مدیریت بحران سعی داریم از تمام منابع انسانی و تجهیزات دستگاه‌ها استفاده کرده و به عبارتی با تمام نهادها هم‌افزایی داشته باشیم. در استان مرکزی ازنظر نیرو و تجهیزات وضعیت بدی نداریم. نمی‌شود گفت که تجهیزات کامل است اما زمانی که همه دستگاه‌های دولتی و غیردولتی و همچنین نظامی که عضو این مجموعه هستند، در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند وضعیت نسبتاً مطلوبی را به وجود می‌آورند. ضمن اینکه درصدد رفع نواقص هم هستیم.

آمادگی کامل در مواجهه با بحران‌ها را در استان مرکزی داریم

مدیرکل مدیریت بحران استان مرکزی با اشاره به اینکه هماهنگی، هم‌افزایی و مشارکت در تمام دستگاه‌ها، دولتی، خصوصی و نظامی در استان وجود دارد افزود: امیدواریم بحرانی اتفاق نیافتد اما در صورت وقوع آمادگی کامل را برای مواجهه با آن داریم. کما اینکه در زلزله سال گذشته کرمانشاه، استان مرکزی یکی از استان‌هایی بود که با حضور به‌موقع دستگاه‌های اجرایی، کمک‌رسانی خوبی انجام داد.

وی افزود: مدیریت بحران به‌صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کند. در صورت وقوع بحران تمام اعضای شورای مدیریت بحران از استاندار گرفته تا تمامی دستگاه‌های اجرایی پای‌کار هستیم.

غیاثی گفت: در استان مرکزی باید پیش‌بینی لازم برای بارش، برف سنگین و یا زلزله و حرکت سیلاب صورت بگیرد. از شهرداری‌ها و فرمانداری‌ها خواستیم در قدم اول شورای هماهنگی و مدیریت بحران را فعال کنند، همچنین زیرمجموعه‌های خود را فعال و آماده نگهدارند.

مدیرکل مدیریت بحران استان مرکزی اشاره کرد: سامانه هواشناسی تهک (توسعه هواشناسی کاربردی) را برای اعضای شورای مدیریت بحران ارسال کرده و تأکید کردیم که حتماً کشاورزان را با این سایت لینک کنند. این سایت به جلوگیری از سرمازدگی مزارع، درختان و محصولات کمک می‌کند.

وی اضافه کرد: همچنین نشست یک‌روزه‌ای در خصوص افزایش نفوذ بیمه در کشاورزی برگزار و اعضای هیئت‌مدیره صندوق بیمه کشاورزی و مسئولین و کشاورزان پیشرو در این نشست حضور داشتند. این نشست ازآن‌جهت موردتوجه است که استان مرکزی یکی از ده استان نخست در حوزه تولیدات کشاورزی است اما متأسفانه سرمازدگی هم شامل حال استان ما می‌شود.

غیاثی گفت: بیشتر تأکید سازمان مدیریت بحران، پیشگیری و مدیریت و در مرحله بعد کم کردن خسارت وارده به مردم است.

وی افزود: سازمان مدیریت بحران استان چند نشست با سندیکای شرکت‌های بیمه بازرگانی و تجاری داشتیم و خواستیم اعلام کنند که چند درصد از اماکن مسکونی، عمومی و تولیدی و اقتصادی تحت پوشش بیمه هستند.

غیاثی اضافه کرد: فرمانداری‌ها، بنیاد مسکن، شهرداری و دستگاه‌های زی ربط آن‌که موارد موردنیاز در خصوص بیمه را اعلام کنند. نشست دیگری با خود سندیکا با حضور مدیریت شرکت‌ها داشتیم و تلاش کردیم که نفوذ بیمه را در شهرها و روستاها بالا ببریم. تا امنیت بیشتری برای مردم ایجاد شود.

اراک حساسیت کمتری در مواجهه با بلایای طبیعی دارد

مدیریت بحران استانداری درباره میزان ایمنی بافت شهری و روستایی استان در مواجهه با زلزله عنوان کرد: در شهر اراک تقریباً خانه‌ها به شکل مهندسی ساخته‌شده و نظارت نظام‌مهندسی و شهرداری را به همراه داشته حساسیت کمتری در مواجهه با بلایای طبیعی دارد.

وی افزود: هرچند در بافت شهری مناطقی هستند که قدمت ساخت آن‌ها به حدود صدسال پیش یا بیشتر برمی‌گردد. اطلاعات دقیقی در خصوص ایمن‌سازی این‌گونه ساختمان‌ها وجود ندارد.

غیاثی اظهار کرد: در روستاها ساختمان‌هایی که با نظارت نظام‌مهندسی و نقشه‌های بنیاد مسکن ساخته‌شده از ایمنی خوبی برخوردارند. ولی مابقی ساختمان‌های روستایی ریسک بالایی در این مورددارند. در این راستا بنیاد مسکن طی نامه‌ای به فرماندارها سهمیه‌ای که باید مقاوم‌سازی انجام شود را اعلام کرده تا مقاوم‌سازی افزایش پیدا کند.

استان مرکزی برای ورود به فصل سرد سال آماده است

مدیرکل مدیریت بحران استان مرکزی با اشاره به اینکه استان برای ورود به فصل سرد سال آماده است ادامه داد: در همین راستا تأکید بر تأمین انرژی و ذخیره‌سازی سوخت، بخصوص در روستاهایی که گاز طبیعی ندارند. تجهیزات لازم برای حمل‌ونقل و برف‌روبی و کولاک و… همچنین آمادگی و تجهیز واحدها و پیش‌بینی و آمادگی برای اسکان اضطراری صورت گرفته است.

انتهای پیام/mh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی