شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۱۸:۲۴:۵۶

شش فضای عملیاتی آیت‌الله خامنه‌ای برای عبور از وضع موجود

شرایط خطیر است اما بحران و بن‌بست نیست.

کمیل خجسته:

شش فضای عملیاتی آیت‌الله خامنه‌ای برای عبور از وضع موجود

از اول فروردین سال ۹۷ تا امروز، رهبر انقلاب بیش از ۳۹ دیدار با اقشار و اصناف، مسئولین و دولتمردان خارجی داشته‌اند. بررسی این دیدارها و کنار هم گذاشتن جملات پرتکرار در آنها نقشه عملیاتی آیت‌الله خامنه‌ای برای عبور از وضع موجود را مشخص می‌کند.

توصیف موجود۹۷ چیست؟ شرایط خطیر است اما بحران و بن‌بست نیست. دشمن در قالب جنگ خزانه‌داری برنامه سه‌گانه دارد:
فشار اقتصادی، تحریم است. فشار روانی برای دلسرد کردن مردم و فشار عملی‌شان برای ایجاد آشوب است.(۱۴/۳/۹۷)

نقشه عملیاتی برای عبور از وضع موجود
در کشور هیچ بن‌بستی وجود ندارد؛ در همین زمینه‌ی اقتصادی، هیچ بن‌بستی وجود ندارد.(۲۲/۵/۹۷) اگر دولت دو رکن مهم مدیریت اقتصادی کشور یعنی «باز کردن میدان برای فعالان سالمِ اقتصادی و جوانان مبتکر و پرتلاش و برطرف کردن موانع و بهبود فضای کسب‌وکار» و همچنین «بستن منافذ فساد و برخورد با مفسد» را نگاه دارد.(۷/۶/۹۷) بر این اساس برای موفقیت در این جنگ اقتصادی رهبری در شش فضا مشغول فعال کردن جبهه خودی است:

۱. فضای حاکمیت منسجم و واحد شود. ایجاد تشکیلات موازی با دولت راه اصلاح نیست.(۱۵/۶/۹۷) و دولت باید با قوّت سرِ کار بماند، کارها را باید این دولت انجام بدهد.(۲۲/۵/۹۷)

به همین دلیل:
الف. شورای هماهنگی روسای سه‌قوه به دستور رهبری تشکیل شد تا همه با هم مشترکاً برای مسائل اقتصادی کشور و مشکلات اقتصادی راه‌حل پیدا کنند.(۷/۶/۹۷)

ب. تاکید بر اینکه دولت ستاد ضدتحریم ایجاد کند. (۷/۶/۹۷)

۲. فضای کسب و کار رونق بگیرد با تکیه بر بخش خصوصی، استفاده از صندوق توسعه ملی برای ترغیب بخش خصوصی و ممانعت از بخشنامه‌های پی‌در‌پی دولتی.(۲/۰۳/۹۷)

۳. بر فضای فسادخیز مبادلات مالی و بازار نظارت و کنترل شود.(۲۲/۵/۹۷) و عادلانه و بی‌رودربایستی با فساد مبارزه شود.

۴. فضای ظرفیت‌های طبیعی و انسانی روی زمین‌مانده کشور فعال شود.(۷/۶/۹۷)

۵. فضای نقدینگی و بانکی کشور اصلاح شود. به همین جهت دولت یک کارگروه قویّ فعّالِ شب‌وروزکار، معیّن کند سرِ یک ماه، دو ماه، سه ماه یک برنامه‌ی کاری روشنی مشخّص کنند و بیاورند بدهند به آقای رئیس‌جمهور، دستور اقدام داده بشود و بلافاصله مشغول عمل بشوند.(۲۴/۴/۹۷) ۱۵۰۰ هزار میلیارد نقدینگی یک چیز افسانه‌ای است.(۲۲/۵/۹۷)

۶. فضای بین‌الملل معطل اروپا نشویم و اقتصاد را به امری گره نزنیم که از اختیار ما خارج است.(۲/۳/۹۷) از ظرفیت کشورهای دیگر استفاده کنیم و امریکا را مهار کنیم.(۱۶/۶/۹۷)

انتهای پیام/mh

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

اطلاع از
avatar
آخرین اخبار
چند رسانه ای

قسمت اول مجموعه موشن گرافیک «آماده سفر شویم» منتشر شد

ثواب زیارت امام حسین(ع)، بیست برابر ثواب حج واجب

روضه دلسوز شهادت امام حسن(ع)/حاج منصور

چه کسانی باعث دستگیری حسن عباسی شدند؟ / توییت نما ۲۴مهر۹۷