چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت: ۱۱:۴۷:۳۱

۱۷۶ هزار نفر در ایران مبتلا به هپاتیت Cهستند/هپاتیت C تا سال ۲۰۳۰ ریشه کن خواهد شد

رییس شبکه هپاتیت ایران گفت: در حال حاضر ۱۷۶ هزار نفر مبتلا به هپاتیت در کشور داریم.

رییس شبکه هپاتیت ایران:

۱۷۶ هزار نفر در ایران مبتلا به هپاتیت Cهستند/هپاتیت C تا سال ۲۰۳۰ ریشه کن خواهد شد

 سید موید علویان فوق تخصص گوارش و رییس شبکه هپاتیت ایران روز چهارشنبه در همایش هپاتیت ویروسی «C» و «B» در اراک گفت: طبق آمار اعلام شده ۱۸۶ هزار نفر مبتلا به بیماری هپاتیت ویروسی C در کشور داشتیم که در یکسال گذشته ۱۰ هزار نفر آنها در سطح کشور درمان شده اند.

علویان اظهار کرد: در حال حاضر ۱۷۶ هزار نفر مبتلا به هپاتیت در کشور داریم، عمده افرادی که مبتلا به هپاتیت c هستند افرادی هستند که سابقه رفتار پرخطر را داشته اند، یکی از رفتارهای پر خطر تزریق غیر ایمن مواد مخدر است.

وی افزود: زندانی بودن، خالکوبی های غیر بهداشتی، رفتارهای جنسی پر خطر فرد را مستعد ابتلا به هپاتیت می کند.

رییس شبکه هپاتیت ایران بیان کرد: البته از سال ۱۳۷۵ که خون ها در مورد ابتلا به هپاتیت بررسی می شود. ابتلا به هپاتیت به دنبال تزریق خون نداریم و خوشبختانه خون ملت ایران بسیار سالم و شیوع هپاتیت C در ایران نسبت به همه کشورهای همسایه کمتر است و در کشور زیر نیم درصد جمعیت مبتلا داریم.

وی اضافه کرد: طبق برنامه ای که سازمان پزشک جهانی خواسته و دولت و وزارت بهداشت درخواست داشتند که بتوانیم کمک کنیم تا سال ۲۰۳۰ بیماری هپاتیت باید در ایران ریشه کن شود.

وی گفت: در مورد هپاتیت «B» واکسن موثری وجود دارد و در حال حاضر نزدیک به ۳۵ میلیون ایرانی واکسن زده اند و نسبت به بیماری ایمن هستند.

رئیس شبکه هپاتیت ایران ادامه داد: واکسن هپاتیت در ایران تولید می شود و کاملا بی خطر است. و لازم است هر ایرانی یکبار در طول عمر خود آزمایش هپاتیت B بدهد. به دلیل واکسناسیونی که کشور انجام داده، در افراد زیر ۲۹ سال این بیماری بسیار نادر است.

علویان خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت به کمک سازمان انتقال خون، از اول مهرماه سال ۹۷ برای اهدا کنندگان مستمر خون را، کسانی که بیش از دوبار در سال خون اهدا می کنند، به طور رایگان واکسیناسیون را انجام داده است. و این برنامه در جهت کاهش بیشتر ابتلا به این بیماری در کشور است.

انتهای پیام/mh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی