چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت: ۱۲:۲۸:۴۳

یک دلار ارز دولتی هم در اختیار واگن پارس قرار نگرفت

محمدرضا مختاری در جریان بازدید نماینده اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی از شرکت واگن‌پارس اراک اظهار داشت: نوسانات ارزی و مشکلات اقتصادی به‌وجود آمده در فضای اخیر کشور پیش‌بینی شرکت واگن‌پارس را با شکست مواجه ساخت و در واقع می‌توان گفت که برای هر آن چه که برنامه‌ریزی کرده بودیم به بن‌بست خوردیم و به نوعی می‌توان گفت قرارداد تولید ۷۰۰ دستگاهی که سال گذشته نهایی شد هم با مشکل مواجه شده است.

مدیرعامل شرکت واگن‌پارس اراک:

یک دلار ارز دولتی هم در اختیار واگن پارس قرار نگرفت

به نقل از خبرگزاری تسنیم ، محمدرضا مختاری در جریان بازدید نماینده اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی از شرکت واگن‌پارس اراک اظهار داشت: نوسانات ارزی و مشکلات اقتصادی به‌وجود آمده در فضای اخیر کشور پیش‌بینی شرکت واگن‌پارس را با شکست مواجه ساخت و در واقع می‌توان گفت که برای هر آن چه که برنامه‌ریزی کرده بودیم  به بن‌بست خوردیم و به نوعی می‌توان گفت قرارداد تولید ۷۰۰ دستگاهی که سال گذشته نهایی شد هم با مشکل مواجه شده است.

وی افزود: افزایش نرخ ارز و مشکلاتی که به دنبال آن ایجاد شده مشکلات عدیده‌ای را برای این مجموعه به همراه داشته که از جمله آنها می‌توان به افزایش قیمت مواد اولیه و به تبع آن افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت واگن اشاره کرد که بی‌رغبتی شرکت‌های خریدار را در پی داشته و برای پذیرش این قیمت جدید راه سختی را در پیش داریم که مستلزم حمایت مسئولان است.

مدیرعامل شرکت واگن‌پارس اراک تصریح کرد: از طرفی تاکنون موفق به اخذ حتی یک دلار از محل ارز گروه یک یا همان دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی نشده‌ایم که متاسفانه سبب افزایش قیمت‌ها شده است و تقاضای پرداخت ارز با نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومان به شرکت را داریم زیرا اختصاص ارز گروه سه و طولانی بودن پروسه کار و کندی بانک‌ها امکان انتقال پول برای خرید خارجی برای شرکت از بین رفت و علی‌رغم ارتباط خوب با تمام بانک‌ها نتوانست کاری از پیش ببرد و جز بانک ملت هیچ یک از بانک‌ها همکاری نکردند.

مختاری بیان کرد: اینها همه در شرایطی است که شرکت پس از سال‌ها سلب اعتمادی که از سوی مردم نسبت به آن بود تازه جان دوباره گرفته بود و  درراستای اعتمادزایی اقداماتی را انجام داده بود که منجر به انعقاد ۴۰۰ قرارداد تا پایان سال گذشته شده بود که وضعیت موجود می‌تواند برای این مسیر پیموده شده آسیب‌زا باشد.

وی ادامه داد: تلاش‌های انجام‌شده تا حدی آرامش در شرکت را حاکم کرده بود و سال گذشته توانستیم بیش از ۳۰۰ دستگاه انواع واگن باری را تولید کنیم، علاوه بر این تعداد ۲۶ واگن مسافری هم از تولیدات سال گذشته شرکت بود.

مدیرعامل شرکت واگن‌پارس اراک عنوان کرد: اما متاسفانه شرایط فعلی واگن‌پارس را با مشکلات و بحران مواجه ساخته و امیدواریم که در این زمینه حمایت شویم، از ۳۳ واگنی که سال گذشته با شرکت رجا قرارداد داشتیم ۲۲ واگن تحویل شده و مابقی هم در دست اجرا است و منتظر نهایی شدن قیمت و توافق بین دو شرکت هستیم.

مختاری اضافه کرد: امیدواریم که مشکلات این شرکت با نگاه ویژه دیده شود، متاسفانه برخلاف تصمیماتی هم که در نخستین جلسه اقتصاد مقاومتی که در سال ۹۵ در این شرکت برگزار شد عملکرد خوبی را شاهد نیستیم و کمتر از ۱۰ درصد آن تصمیمات اجرایی شد.

وی افزود: همچنین عدم امکان وارد کردن برخی از قطعات هم از سوی دیگر مسبب مشکلاتی از جمله نبود امکان تحویل واگن‌ها شده و این درحالی است که شرکت‌های خارجی آماده ارسال قطعات بدون پیش پرداخت هستند اما به سبب عدم امکان انتقال پول نمی‌توانیم کاری کنیم.

مدیرعامل شرکت واگن‌پارس اراک تصریح کرد: پیش‌بینی انجام شده با توجه به دلار ۳ هزار تومانی بود اما با وجود افزایش قیمت یک‌هزار و ۲۰۰ تومانی باز هم مشتریان مشکلی نداشتند اما مشکلی که وجود دارد عدم پرداخت ارز دولتی به شرکت است و از طرفی قیمت قطعات و مواد اولیه هم افزایش ۳ برابری داشته و در چنین شرایطی ادامه فعالیت تنها تا پایان امسال را شاید بتوان پیش‌بینی کرد.

مختاری بیان کرد: از دیگر مشکلات شرکت صدور بازداشت‌نامه را می‌توان نام برد که با وجود این که مقرر شده بود شاهد این اتفاق نباشیم ولی درحال حاضر حساب‌های شرکت در بانک صادرات مسدود است، همین انسداد حساب هم سبب عدم اعتماد مشتریان شده است، بدهی بیمه‌ای هم از دیگر معضلاتی است که با وجود ۷۱ میلیارد تومان بدهی شرکت تنها قادر به پرداخت هفت درصد از حق بیمه است زیرا دخل و خرج آن هم‌خوانی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: معضلات و بحران‌های واگن‌پارس تا جایی است که دیگر توان ادامه راه را از مدیریت و مجموعه مدیریتی این شرکت گرفته است و به شدت نیازمند همدلی هستیم.

انتهای پیام/mh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی