شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۱۸:۲۵:۰۵

سند راهبردی تولید گیاهان دارویی در استان مرکزی تدوین می‌شود

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری مرکزی گفت: سند راهبردی تولید گیاهان دارویی در استان مرکزی تدوین می‌شود.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری مرکزی:

سند راهبردی تولید گیاهان دارویی در استان مرکزی تدوین می‌شود

به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمود نعمتی در جلسه هماهنگی و بررسی نحوه ترویج کشت گیاهان دارویی در استان مرکزی اظهار داشت: در خصوص توسعه و کشت گیاهان دارویی و توسعه فراوری گیاهان دارویی و باتوجه به بیشتر شدن مشکلات کم آبی و خشکی های به ناچار باید به دنبال تغییر کشت، الگوی کشت و استراتژی توسعه بخش کشاورزی باشیم.

وی افزود: به همین دلیل آنچه که متخصصین امر پیشنهاد می کنند و باتوجه به شرایط آب وهوایی و بحث کمبود نقدینگی توسعه کشت گیاهان دارویی است که علاوه بر مطابقت باشرایط آب وهوایی منطقه مرکزی ایران با کم آبی هم مطابقت و تناسب دارند، باتوجه به این که تولیدات حاصل از این محصولات مثل محصولات زراعی و باغی به صورت خام نیست که مورد نیاز مستقیم اولیه و مستقیم افراد باشد توسعه و ترویج آن در کشور و بین کشاورزان سخت است.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری مرکزی تصریح کرد: نهایتا تولیدات محصولات باید در زنجیره،فراوری و به اسانس تبدیل شوند که ارزش افزوده بسیار بالایی دارند، باتوجه به این که این کشت ها هم برای فراوری نیاز به تخصص دارند مقرر شد در استان ستاد گیاهان دارویی تشکیل شود، علاوه بر آن یک سند راهبردی برای استان تهیه شود، وبر اساس سند راهبردی شروع به برنامه ریزی و اقدام کنیم.

نعمتی ادامه داد: وضعیت کشت گیاهان دارویی در استان ۸۶هکتار و تولید یک هزارو ۶۰۰تن است، زعفران ۱۰۵هکتار و با تولید ۶۳۷کیلیوگرم، و گل محمدی ۷۱۶هکتار و با تولید یک هزارو ۴۰۰تن که در سطح پایینی هستند، مهم تر از این ها بحث فراوری و اسانس گیری است که در این زمینه یک تا دوکارخانه بیشتر در استان مرکزی وجود ندارد.

وی اضافه کرد: در استان باید علاوه بر سرمایه گذاری صنعتی کشت این گیاهان هم به کشاورزان در سطح عمومی آموزش و ترویج داده شود، از جمله گیاهان دارویی که در استان مرکزی کشت می شود می توان به خارمریم، بابونه، کاسنی، استوخودوس، رزماری و نعناع فلفلی اشاره کرد.

انتهای پیام/mh

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

اطلاع از
avatar
آخرین اخبار
چند رسانه ای

قسمت اول مجموعه موشن گرافیک «آماده سفر شویم» منتشر شد

ثواب زیارت امام حسین(ع)، بیست برابر ثواب حج واجب

روضه دلسوز شهادت امام حسن(ع)/حاج منصور

چه کسانی باعث دستگیری حسن عباسی شدند؟ / توییت نما ۲۴مهر۹۷