دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت: ۰۸:۵۶:۱۴

۲۶۰۰ چاه آب غیرمجاز در استان مرکزی شناسایی شد

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان مرکزی گفت: ۲۶۰۰ چاه غیرمجاز در استان مرکزی شناسایی شد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان مرکزی اعلام کرد؛

۲۶۰۰ چاه آب غیرمجاز در استان مرکزی شناسایی شد

عزت‌اله آمره در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم ، با اشاره به موضوع آب و اهمیت توجه به مدیریت بهینه مصرف آب اظهار داشت: ارزش آب بر هیچ‌یک از ما پوشیده نیست، در ایجاد بحران و چالش آب دو عامل انسانی و طبیعی اهمیت دارد، عوامل طبیعی مانند بارندگی‌ها که گاهی مشاهده می‌شود.

وی افزود: ما در برخی از سال‌ها کاهش بارندگی داریم ولی عمده مطلب به عوامل انسانی باز می‌گردد ک آن هم استفاده‌های بی حد واندازه از ذخایر منابع آب زیر زمینی و سطحی است، به طوری که در بحث استفاده از منابع آب کشور و استان ۸۰درصد از منابع تجدید پذیر را در حال استفاده است این در حالی است که استاندارد جهانی ۴۰درصد است یعنی بیش از دو برابراستاندارد جهانی ما از منابع استراتژیک یا همان منابع تجدید پذیر آب را استفاده می‌کنیم.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان مرکزی تصریح کرد: این عوامل سبب شده ک سفره‌های آب زیرزمینی کاهش پیدا کند، عوامل و بحران‌هایی که این کاهش سطح سفره‌های زیرزمینی ایجاد خواهد کرد این است علاوه بر مسائل فنی و اقتصادی عوارض اجتماعی ،سیاسی و امنیتی را در پی دارد.

آمره بیان کرد: در استان مرکزی تمام دشت‌هایی که وجود دارد به سبب برداشت‌های بی‌‌رویه ممنوعه هستند، به این سبب ک امکان توصیه بهره‌برداری از سفره‌های دیگر وجود ندارد از اکنون زنگ خطر خشک شدن دشت‌های استان به صدا درآمده است.

وی ادامه داد: در برخی از دشت‌ها سالانه یک و نیم متر سطح آب‌‌‌‌‌‌‌‌های زیرزمینی کاهش پیدا میکند یعنی به حالت قبل بازنمی‌گردد و تمام سرمایه‌گذاری ها در معرض خطر هستند به جهت اینکه این امکان وجود ندارد که مجدد سفره‌ها را ترمیم کنیم.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان مرکزی عنوان کرد: ۱۹ محدوده مطالعاتی وجود دارد که از طریق تعریف استاندارد‌های وزارت نیرو است، متاسفانه این دشت‌ها دو محدوده‌های مطالعاتی ما ممنوع هستند به این معنا که بارگذاری جدید امکان ندارد.

آمره خاطرنشان کرد: اگر توجه‌ای به تثبیت سفره‌های آب زیرزمینی و منابع نداشته باشیم امکان دارد بسیاری از دشت‌ها با بحران و حتی فرونشست مواجه شوند به‌طوری که در استان‌های همجوار ما این اتفاق افتاده است.

وی اضافه کرد: امسال رویکرد وزارت نیرو به این سمت و سو است ک باید خود را با کم آبی سازگار کنیم، به این معنا که کشور ما از ابتدا در اقلیم خشک بوده قرار داشته و حتی اگر فرض کنیم که بارندگی‌ها در حدود ۲۶۰میلی‌متر تا ۲۷۰میلی‌متر رخ دهد بازهم ما جز کشورهای اقلیم خشک هستیم.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان مرکزی تصریح کرد: در استان مرکزی دو هزار و ۶۰۰ چاه فاقد پروانه وجود دارد به این معنا که بدون اجازه دولت و وزارت نیرو اقدام به حفر چاه کرده‌اند.

آمره بیان کرد: قانونگذار تحت عنوان قانون تعیین و تکلیف چاه‌ها مقرر کرده که از این دو هزار و۶۰۰ حلقه چاه آن تعداد حلقه چاهی که قبل از سال  ۸۵قبل قانونی تعیین و تکلیف حفر چاه حفر شده‌اند در فرآیندی اگر شرایط احراز را داشته باشند به صورت محدود در حد مصارف گلخانه‌ای به آن‌ها پروانه داده خواهد شد و در ماه‌های آینده کشاورزانی که مالک اینگونه چاه‌ها هستند مراجعه کرده و در حد مصرف گلخانه پروانه کسب کنند

وی ادامه داد: این چاه‌ها در ۳۰ تا ۴۰سال گذشته حفر شده‌اند و تعدادی چاه هم بعد از سال ۸۵ حفاری شده که قانون گذار برای این‌ها حقی تعیین نکرده و این چاه‌ها در فرآیند قضایی باید پر و محصور شوند.

انتهای پیام/mh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی