دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت: ۰۳:۲۱:۴۸

سه بچه گوزن زرد ایرانی در اراک متولد شدند

سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری اراک گفت: سه بچه گوزن زرد ایرانی در پارک حیات وحش این شهر متولد شدند.

سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری اراک؛

سه بچه گوزن زرد ایرانی در اراک متولد شدند

بچه گوزن زرد ایرانی

سه بچه گوزن زرد ایرانی در اراک متولد شدند

محمدرضا کشاورزیان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تولد بچه گوزن ها در سه زایمان جداگانه در هفته جاری در پارک حیات وحش اراک صورت گرفته است.
وی بیان کرد: گوزن زرد ایرانی از گونه های در خطر انقراض محسوب می شود و تولد این گونه و تلاش برای استمرار حیات آن در کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.
سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری اراک ادامه داد: ورود گوزن زرد ایرانی به پارک وحش اراک از حدود ۱۰ سال گذشته با سه راس آغاز شد اما با توجه به شرایط محیطی مناسب در این پارک، تعداد آنها به ۲۲ راس رسیده است.
کشاورزیان عنوان کرد: این حیوان در اصل بومی سواحل شرق مدیترانه تا نواحی غربی ایران است و تا سال ۱۸۷۵ میلادی نسل آن در تمامی این مناطق به جز بخش‌های جنوب غربی ایران منقرض شده بود.
وی گفت: در دهه ۱۹۴۰ تصور می‌شد نسل این حیوان به کلی منقرض شده باشد، اما در سال ۱۹۵۶ مشخص شد تعداد کمی در حدود ۲۵ راس از این گونه در جنگل کوچکی در اطراف رودخانه‌های دز و کرخه باقی مانده‌اند.
گوزن زرد ایرانی با نام علمی (Dama dama mesopotamica ) جز کمیاب ترین گوزن های دنیاست که از شوکا بزرگتر و از مرال کوچکتر بوده و زیرگونه ای از گوزن زرد اروپایی است که در خطر انقراض قرار دارد و بر اساس آخرین اخبار اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت، این گونه همچنان در لیست معرض خطر است.
گوزن زرد ایرانی اوایل پاییز جفت گیری می‌کند و پس از هشت ماه بارداری یک قلو و به ندرت گوساله ۲ قلو زایمان می کند و بچه گوزن ها نیز تا ۹ ماهگی از شیر مادر تغذیه می کنند.

انتهای پیام/ح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی