دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت: ۰۳:۰۴:۲۰

طرح “نهضت مهارت آموزی” در استان مرکزی اجرا می‌شود

طرح “نهضت مهارت آموزی” در استان مرکزی اجرا می‌شود گفت: طرح “شورای مهارت” استان مرکزی به تصویب رسید.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی:

طرح “نهضت مهارت آموزی” در استان مرکزی اجرا می‌شود

نهضت مهارت آموزی

طرح “نهضت مهارت آموزی” در استان مرکزی اجرا می‌شود

سعیدرضا شاه‌محمدی در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به این که آموزش فنی و حرفه ای درراستای توسعه و ارتقایمهارت گام بر می دارد اظهار داشت: امسال را بنا بر دستور معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، سال “فقر مهارتی” نام گذاری کرده اند.

وی افزود: حدود ۳ میلیون از افراد فاقد کار و جویای کار هستند و حدود ۲۳ میلیون نفر در صنف و صنایع در قسمت های مختلف مشغول به کار هستند، با لبیک به پیام رهبر معظم انقلاب، در رابطه با این که چه کاری باید در زمینه حمایت از تولید کالای ایرانی و تولید ملی انجام دهیم، نخستین چیزی که به ذهن می رسد، نداشتن کیفیت و به روز نبودن محصولات ایرانی است، باید چه کارهایی انجام دهیم که بتوان کیفیت و به روز بودن را تحقق بخشید، همه این باید ها است که فقر مهارتی را قوی تر می کند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی عنوان کرد: ۱۱۲ نفر فارغ التحصیل دانشگاهی، ۸۱ مرکز آموزش عالی، ۳ مرکز علم و فناوری داریم که با این حجم دانشجوی فارغ التحصیل با مشکل مواجه هستیم.

شاه محمدی تصریح کرد: فقر مهارتی موضوع مهمی است، برای آموزش نیروی کارگر که در کارخانه ها مشغول به کار هستند، برنامه ریزی های مختلفی انجام شود، از جمله برنامه ها آموزش اخلاق حرفه ای است و آموزش این که چگونه کارگران امید پیدا کنند، نقش کمک رسان به مجموعه صنعت را داشته باشند و چگونه جذب و علاقه مند به کار شوند.

وی بیان کرد: طرح “نهضت مهارت آموزی” در راستای پاسخ دادن و کمک کردن به حد توان فنی و حرفه ای در موضوعات کارآفرینی و نحوه بازاریابی و غیره است، که استان مرکزی به عنوان نخستین متولی اجرای این طرح در کشور است، با توجه به این که استان مرکزی یک استان صنعتی است، این طرح یک حرکت مثبت در استان مرکزی است تا بعد این طرح را در کل کشور تعمیم و توسعه دهیم.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی بیان کرد: در سال گذشته طرح “شورای مهارت” استان مصوب شد، شورای مهارت استان با محوریت استاندار و دبیر این شورا سازمان آموزش فنی و حرفه ای است، اعضای مختلفی دارد، دستگاه های مرتبط با آموزش های مهارتی که می توانند کمک کرده و آموزش ها ی جدید را عنوان کنند.

شاه محمدی افزود: نیازسنجی در شورای مهارت انجام می شود تا در اوایل خرداد ماه این شورا برگزار شود و نتیجه بخش باشد که براساس توانمندی‌ها و توسعه‌های اقتصادی استان از جمله صنعت و معدن، کشاورزی، گردشگری، حمل و نقل، بخش انرژی و بازرگانی پیش برویم.

وی افزود: در بخش‌های مختلف مقام های خوبی داریم و باید این آموزش های مهارت را گسترش دهیم، در سطح استان ۳ همایش انجام شده و ۱۲ همایش هم برنامه ریزی شده و اجرا می شود، درراستای چگونگی برطرف سازی مشکلات اقتصادی، بازاریابی نوین، آموزش در زمینه گمرک، قوانین واردات و صادرات، قوانین دارایی، این ها از جمله آموزش های نرم هستند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی با اشاره به این که در سال گذشته ۱۰۸ درصد از تعهدات نجام گرفته است گفت: خروجی فنی و حرفه ای، مهارت آموزان هستند و باید فرهنگ مهارت آموزی را گسترش دهیم.

شاه محمدی بیان کرد: ۲۱ مرکز دولتی، ۹۳ کارگاه صنایع و اصناف و ۱۴ مرکز جوار کارگاهی داریم که در کنار صنایع هستند، ۱۳۶ کارگاه ثابت، ۵۰ کارگاه جواردانشگاهی و ۵۹ کارگاه جوارشهری، ۱۶۷ کارگاه جوارروستایی، ۳۹ کارگاه جوارزندان و ۱۳۸ کارگاه صنایع ضمن داریم.

وی افزود: جامعه هدف فنی و حرفه ای کل اقشار جامعه هستند، هدف طرح “ایران مهارت” نهادینه کردن فرهنگ آموزی بوده و توانمند کردن یک شخص نیست، هدف از اجرای این طرح ابتدا به ساکن ایجاد فرهنگ برای دانش آموزان دوره متوسطه اول درمجموع ۳ سال، در دوره ۶۰ ساعته دوره های مهارتی است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی خاطرنشان کرد: تفاهم نامه ای را با پالایشگاه، نیروی حرارتی، شرکت شهرک ها صنعتی براساس نیاز هایشان داشتیم، البته این تفاهمنامه در سال گذشته زیاد منسجم نبود، بانیرو های مسلح و نیروهای ستاد مسلح هم تفاهم نامه داریم.

انتهای پیام/ح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی