دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت: ۰۳:۰۴:۰۸

استان مرکزی رتبه نخست کشف جرائم سایبری کشوری را کسب کرد

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت: استان مرکزی رتبه نخست کشف جرائم سایبری کشوری را کسب کرد.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی؛

استان مرکزی رتبه نخست کشف جرائم سایبری کشوری را کسب کرد

جرائم سایبری

استان مرکزی رتبه نخست کشف جرائم سایبری کشوری را کسب کرد

ورود گوشی‌های مختلف اندروید و پیشرفته به بازار و استفاده بیش از حد آن در بین بسیاری از افراد اعم از پیر و جوان، کودک و نوجوان و زن و مرد فصل جدیدی از تکنولوژی را در دهه اخیر به روی ارتباطات گشوده است، ارتباطی که سبب کمرنگ شدن مهمانی‌ها و دید و بازدید سال‌های دهه ۶۰ و ۷۰ شده و شیوه جدیدی از مکالمات و برقراری ارتباط را به جامعه مدرن امروزی در سراسر دنیا و کشور ما ایران تحمیل کرده است.

در این بین شبکه‌های اجتماعی توانستند در بین ابزارهای ارتباط جمعی جای خود را باز کنند و حاکمیت دنیای مجازی را در اختیار بگیرند و این‌طور که آمارهای رسمی نشان می‌دهد، یک‌سوم مردم جهان در این پلت‌فرم‌ها (سکوهای) تعاملی عضو هستند.

محبوبیت شبکه‌های اجتماعی به ‌قدری افزایش یافته است که کارشناسان می‌گویند به کمک آنها می‌توان رفتار و عملکرد یک جامعه را تغییر داد، موفقیت هرچه بیشتر کسب‌وکارها را موجب شد، فروش یک محصول خاص را بیشتر کرد، نحوه فعالیت یک برند در بازار جهانی را بهبود بخشید و به عبارت دیگر سمت و سوی فعالیت در دنیای واقعی را در دست گرفت.

با توجه به اهمیت و ضرورت توجه به موضوع فضای مجازی خبرنگاران خبرگزاری تسنیم استان مرکزی در مصاحبه‌ای تفصیلی با “سرگرد احسان آنقی” رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی ابعاد مختلف در حوزه فضای مجازی و سایبری استان مرکزی را به گفت‌و‌گو نشستند.

مشروح گفت‌و‌گوی خبرنگاران تسنیم با “سرگرد احسان آنقی” رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی در زیر می‌آید:

تسنیم: بیشترین جرائمی که در فضای مجازی در استان مرکزی رخ داده چه میزان بوده است؟

آنقی: در سال ۹۶ رتبه نخست کشف جرائم سایبری کشوری را کسب کردیم، ۱۲۵ درصد کشف نسبت به وقوع جرائم در حوزه سایبری استان مرکزی ثبت شده است، که با این آمار حدود ۳۱ درصد از میانگین شاخص کشوری در زمینه کشف بالاتر بوده‌ایم.

هتک حیثیت و نشر اکاذیب در استان مرکزی رتبه نخست، برداشت غیر مجاز از حساب شخصی افراد  رتبه دوم و کلاهبرداری اینترنتی و رایانه‌ای هم رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.

تسنیم: با وجود اطلا‌ع‌رسانی مستمردر زمینه مراقبت و آگاه‌سازی از جرائم سایبری، همچنان این جرائم در حال وقوع است، بنابراین راه‌های پیشگیری به شکل مداوم باید اعلام شود، پیشنهاد شما در این زمینه چیست؟

آنقی:هتک حیثیت در بستر پیام‌رسان‌های تلگرام و اینستاگرام حدود ۸۰ درصد جرائم را به خود اختصاص داده که متاسفانه مدیران این شبکه‌ها هم پاسخگوی جرائمی که در حوزه آنها اتفاق می‌افتد نیستند، مردم باید با هوشیاری در این شبکه‌ها ورود کنند، پرونده‌هایی که در حوزه پلیس فتا تشکیل شده به سبب جرائم مربوط به این دو پیا‌م‌رسان گویای عدم توجه و رعایت نکات امنیتی مردم نسبت به استفاده از این شبکه‌ها است.

برداشت غیرمجاز از حساب افراد هم با کمک و سهل‌انگاری خود کاربران فضای مجازی اتفاق افتاده زیرا کاربران به برنامه‌ها و ربات‌هایی که با عناوین رفع ریپورت، همدم یاب، همسریاب و ماهواره اندروید اعتماد کرده که وجود خارجی ندارند و این هشدار را به مردم می‌دهیم که به هیچ وجه از این موارد استفاده نکنند زیرا به طور قطع موضوع کلاهبرداری مطرح است.

نکته بسیار مهم این است که درفضای پیام‌رسان‌ها هیچ پروتکل تراکنش پرداخت، برداشت و دریافت از حساب و ارتباط با بانک‌ها را نداریم، اگر افراد در این محیط به سمتی هدایت شدند که اطلاعات حساب وارد کنند مطمئن باشند که این صفحات جعلی بوده و امکان سرقت از حساب آنها وجود دارد.

اگر قرار است خریدی انجام دهند تنها به صفحات اصلی بانک‌ها مراجعه کنند، احتمال جعلی بودن صفحات با نام بانک وجود دارد که باید به نشانه‌های اصلی مراجعه کنند، باید دقت داشته باشند از پروتکل امن استفاده کنند که در این صفحات در کنار آدرس قفل کوچک سبزرنگ وجود دارد، یکی از نکاتی که در شناخت صفحات جعلی به ما کمک می‌کند وجود صفحه کلید جعلی است که باید از کارکرد آن اطمینان پیدا کنیم.

تسنیم: در حال حاضر پلیس فتا چه میزان به صفحات جعلی تسلط دارد؟ وآیا فروشگاه‌های امن برای خرید در فضای اینترنتی وجود دارد؟

آنقی:در این زمینه رصدهای خوبی داریم و اگر گزارشی هم به پلیس فتا برسد با سرعت این صفحه را از دسترس خارج می‌کنیم، در سطح فضای مجازی فروشگاه‌هایی داریم که این فروشگاه‌ها دارای نماد الکترونیک هستند، این نماد در پایین صفحات درج شده و با کلیک بر روی این نماد وارد سایت فروشگاه شده و همه مشخصات و شماره‌های تماس معتبر فروشگاه که در آن وجود دارد را دریافت می‌کنیم این سایت‌ها در هر زمینه‌ای قابل پیگیری هستند.

برخی سایت‌ها از ابتدا اعلام کرده که هیچگونه مسئولیتی را در قبال کلاهبرداری ندارد و این بستر مناسبی برای کلاهبرداری ایجاد می‌کند بر این اساس کاربران باید دقت داشته باشند که سایت مورد استفاده مسئولیت درج آگهی را دارد زیرا بیشتر کلاهبرداری‌ها در بستر همین سایت‌ها رخ می‌دهد.

تسنیم: نحوه مدیریت فضای مجازی بویژه برای کودکان و نوجوانان چگونه باید باشد؟

آنقی:در کنار مزایای موجود در فضای مجازی متاسفانه آسیب‌هایی هم در این فضا وجود دارد، نکات زیادی وجود دارد که با رعایت آنها می‌توان مخاطرات را کاهش داد، احتیاط اینترنتی همواره باید مورد توجه باشد بویژه فرزندان نوجوان در دید خانواده بوده و نظارت کافی در عملکرد آنها وجود داشته باشد.

مراقبت از کودکان در فضای مجازی به مجموعه‌ای از راهکارهای فنی و ابزاری نیاز دارد، والدین می‌بایست با فراگیری این راهکارها مهارت لازم را برای مراقبت از فرزندان در فضای مجازی کسب نمایند، والدین باید از کارهایی که کودکان و نوجوانان در اینترنت انجام داده و افرادی که با آنها ارتباط برقرار می‌کنند، آگاه باشند.

تسنیم: برای این مراقبت و پیشگیری چه اقدامی باید انجام دهیم؟

آنقی: اغلب سیستم‌های عامل رایانه‌ای این امکان را به شما می‌دهند که ورودهای متفاوتی برای افراد متفاوت روی آنها ایجاد کنید، بهتر است روی رایانه‌‌ها ورودی‌های جداگانه درست کرده و دسترسی و امکانات کاری کودکان را روی رایانه محدود کنید.

همچنین استفاده از ظرفیت‌هایی مانند رسانه‌های دیداری و شنیداری، روزنامه‌ها، مجلات، نشریات در کاهش استفاده از فضای مجازی موثر است.

انتهای پیام/ح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی