پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت: ۰۸:۴۷:۴۰

خصوصی‌سازی به سبک فعلی یک نوع فساد است/ خصوصی‌سازی فعلی انتقال مالکیت به بخش خاص است

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خصوصی‌سازی به سبک فعلی یک نوع فساد است، گفت: خصوصی‌سازی فعلی انتقال مالکیت به بخش خاص است.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس:

خصوصی‌سازی به سبک فعلی یک نوع فساد است/ خصوصی‌سازی فعلی انتقال مالکیت به بخش خاص است

خصوصی‌سازی

خصوصی‌سازی به سبک فعلی یک نوع فساد است/خصوصی‌سازی فعلی انتقال مالکیت به بخش خاص است

احمد توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک با اشاره به واگذاری پالایشگاه اراک به بخش خصوصی اظهار کرد: پالایشگاه ازلحاظ قانونی مکلف به واگذاری است و دستگاهی که مسئول واگذاری است،  سازمان خصوصی‌سازی کشور است که تابه‌حال به گونه‌ای عمل کرده که خود یکی از متهمین ردیف اول چالشهای امروز واحدهای تولیدی است.

وی تصریح کرد: نوع اقدام سازمان خصوصی‌سازی در واگذاری شرکت‌ها به بخش خصوصی فساد برانگیز است، متأسفانه انبار دولت توسط بخش خصوصی تصاحب و تاراج می‌شود و کسی و ارگانی هم پاسخگو نیست.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از موضوعاتی که در بحث خصوصی‌سازی مدنظر بود اعتقاد بر این بود که دولتی کردن منشأ فساد است و این در جریان خود درست بود، ولی در حال حاضر در فهرست عوامل فساد خصوصی‌سازی را هم می‌بینیم که با ایجاد امضاهای طلایی و تقسیم امتیاز فساد ایجاد می‌کند.

توکلی گفت: خصوصی‌سازی به سبک فعلی یک نوع فساد است، چراکه مالکیت دولت را عزل می‌کند بدون اینکه فرد لایق و شایسته‌ای جایگزین دولت شود.

وی بیان داشت: متأسفانه سال‌های اخیر روال به‌گونه‌ای شده که اول مدیری را برای کارخانه‌ای منصوب می‌کنند و مدیران ضمن اداره، کارخانه را از ادامه حیات بازمی‌دارند و تعطیل می‌کنند و بعد آن را به فروش می‌رسانند و متأسفانه تخلفات زیادی در این خصوص انجام می‌شود.

توکلی افزود: کسانی که کارخانه‌ها را می‌خرند طمع‌کارانی هستند که به هیچ‌کدام از تعهدشان در ارتباط با اشتغال کارگران، اصلاح خط تولید و پس دادن منابع دولت عمل نمی‌کنند و به‌شخصه با این روش خصوصی ساری مخالف هستم و این اقدام را درواقع انتقال مالکیت دولت به بخش خاص می‌دانم نه بخش خصوصی.

نماینده پیشین تهران در مجلس شورای اسلامی در خصوص نحوه الزامات واگذاری‌ها به بخش خصوصی گفت: قانون جمهوری اسلامی قانون خوبی است که تمام الزامات خصوصی‌سازی به‌طور روشن در آن مطرح‌شده است که اگر این الزامات قانونی رعایت شود اقتصاد به شکوفایی می‌رسد.

توکلی گفت: متأسفانه زمانی که قرار است کارخانه‌ای را به فروش برسانند آن را به‌عنوان طرح در نظر می‌گیرند و این مسئله موجب می‌شود برند آن صفر شود، مانند بلایی که سر کارخانه المهدی هرمزگان آورده و کارخانه را برای فروش به‌عنوان طرح در نظر گرفتند، درحالی‌که آلومینیوم المهدی هرمزگان چند سال مشغول تولید بود.

وی ادامه داد: طرح نظر گرفتن کارخانه‌ها موجب می‌شود اجزا، ماشین‌آلات، انبار و تجهیزات به‌اندازه و قیمت طرح حساب شود، درصورتی‌که اگر کارخانه‌ای در حال تولید است طرح نیست یک شرکت و یک بنگاه سر پا است نباید آن را به چشم طرح دید، این‌گونه اقدامات مسئله‌دار به کارگران، تولید و اقتصاد کشور آسیب می‌زند.

توکلی اظهار داشت: پیشنهاد من در مجلس درزمینهٔ خصوصی‌سازی این بود که کارخانه‌ای که واگذار می‌شود خریدار تا ۵ سال نتواند تعداد کارگران را کم کند، نیروی آموزش ندیده و ضعیف را مجاز است اخراج کند، ولی در همان حین نیرو جایگزین کند و از تعداد نیروها کم نکند، متأسفانه با خصوصی‌سازی باکمال وقاحت کارگران را از کارخانه‌ها اخراج می‌کنند و به تعهد خود عمل نمی‌کنند و آدم‌های حریص مالک طرح‌های مهم کشور می‌شوند.

 وی بیان کرد: دولت مسئول نظارت به بخش خصوصی است و باید با تخلفات برخورد کند و کسانی که لایق هستند و اهلیت دارند با دست گرفتن بخش خصوصی آن را تقویت کنند.

انتهای پیام/ح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

نگاهی به چهار دهه تحقیر آمریکا

دکتر سلام ۱۷۷ / قهر قهر تا روز قیامت

بازتاب حرکت زیبای نوجوان ایرانی

ازدواج سفید نماینده سابق اصلاح‌طلب