سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۲۲:۲۰:۵۰

خصوصی‌سازی به سبک فعلی یک نوع فساد است/ خصوصی‌سازی فعلی انتقال مالکیت به بخش خاص است

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خصوصی‌سازی به سبک فعلی یک نوع فساد است، گفت: خصوصی‌سازی فعلی انتقال مالکیت به بخش خاص است.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس:

خصوصی‌سازی به سبک فعلی یک نوع فساد است/ خصوصی‌سازی فعلی انتقال مالکیت به بخش خاص است

خصوصی‌سازی

خصوصی‌سازی به سبک فعلی یک نوع فساد است/خصوصی‌سازی فعلی انتقال مالکیت به بخش خاص است

احمد توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک با اشاره به واگذاری پالایشگاه اراک به بخش خصوصی اظهار کرد: پالایشگاه ازلحاظ قانونی مکلف به واگذاری است و دستگاهی که مسئول واگذاری است،  سازمان خصوصی‌سازی کشور است که تابه‌حال به گونه‌ای عمل کرده که خود یکی از متهمین ردیف اول چالشهای امروز واحدهای تولیدی است.

وی تصریح کرد: نوع اقدام سازمان خصوصی‌سازی در واگذاری شرکت‌ها به بخش خصوصی فساد برانگیز است، متأسفانه انبار دولت توسط بخش خصوصی تصاحب و تاراج می‌شود و کسی و ارگانی هم پاسخگو نیست.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از موضوعاتی که در بحث خصوصی‌سازی مدنظر بود اعتقاد بر این بود که دولتی کردن منشأ فساد است و این در جریان خود درست بود، ولی در حال حاضر در فهرست عوامل فساد خصوصی‌سازی را هم می‌بینیم که با ایجاد امضاهای طلایی و تقسیم امتیاز فساد ایجاد می‌کند.

توکلی گفت: خصوصی‌سازی به سبک فعلی یک نوع فساد است، چراکه مالکیت دولت را عزل می‌کند بدون اینکه فرد لایق و شایسته‌ای جایگزین دولت شود.

وی بیان داشت: متأسفانه سال‌های اخیر روال به‌گونه‌ای شده که اول مدیری را برای کارخانه‌ای منصوب می‌کنند و مدیران ضمن اداره، کارخانه را از ادامه حیات بازمی‌دارند و تعطیل می‌کنند و بعد آن را به فروش می‌رسانند و متأسفانه تخلفات زیادی در این خصوص انجام می‌شود.

توکلی افزود: کسانی که کارخانه‌ها را می‌خرند طمع‌کارانی هستند که به هیچ‌کدام از تعهدشان در ارتباط با اشتغال کارگران، اصلاح خط تولید و پس دادن منابع دولت عمل نمی‌کنند و به‌شخصه با این روش خصوصی ساری مخالف هستم و این اقدام را درواقع انتقال مالکیت دولت به بخش خاص می‌دانم نه بخش خصوصی.

نماینده پیشین تهران در مجلس شورای اسلامی در خصوص نحوه الزامات واگذاری‌ها به بخش خصوصی گفت: قانون جمهوری اسلامی قانون خوبی است که تمام الزامات خصوصی‌سازی به‌طور روشن در آن مطرح‌شده است که اگر این الزامات قانونی رعایت شود اقتصاد به شکوفایی می‌رسد.

توکلی گفت: متأسفانه زمانی که قرار است کارخانه‌ای را به فروش برسانند آن را به‌عنوان طرح در نظر می‌گیرند و این مسئله موجب می‌شود برند آن صفر شود، مانند بلایی که سر کارخانه المهدی هرمزگان آورده و کارخانه را برای فروش به‌عنوان طرح در نظر گرفتند، درحالی‌که آلومینیوم المهدی هرمزگان چند سال مشغول تولید بود.

وی ادامه داد: طرح نظر گرفتن کارخانه‌ها موجب می‌شود اجزا، ماشین‌آلات، انبار و تجهیزات به‌اندازه و قیمت طرح حساب شود، درصورتی‌که اگر کارخانه‌ای در حال تولید است طرح نیست یک شرکت و یک بنگاه سر پا است نباید آن را به چشم طرح دید، این‌گونه اقدامات مسئله‌دار به کارگران، تولید و اقتصاد کشور آسیب می‌زند.

توکلی اظهار داشت: پیشنهاد من در مجلس درزمینهٔ خصوصی‌سازی این بود که کارخانه‌ای که واگذار می‌شود خریدار تا ۵ سال نتواند تعداد کارگران را کم کند، نیروی آموزش ندیده و ضعیف را مجاز است اخراج کند، ولی در همان حین نیرو جایگزین کند و از تعداد نیروها کم نکند، متأسفانه با خصوصی‌سازی باکمال وقاحت کارگران را از کارخانه‌ها اخراج می‌کنند و به تعهد خود عمل نمی‌کنند و آدم‌های حریص مالک طرح‌های مهم کشور می‌شوند.

 وی بیان کرد: دولت مسئول نظارت به بخش خصوصی است و باید با تخلفات برخورد کند و کسانی که لایق هستند و اهلیت دارند با دست گرفتن بخش خصوصی آن را تقویت کنند.

انتهای پیام/ح

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

اطلاع از
avatar
آخرین اخبار
چند رسانه ای

از سناریونویسی علیه رهبر انقلاب تا حاشیه‌های تمام‌نشدنی دریای خزر

نماهنگ “راه حل هست”

تراژدی -اعتماد -به -آمریکا

مهدیا کوچولو