پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت: ۰۹:۲۸:۲۷

ستاد دیه ۱۰ هزار و ۶۷۹ زندانی غیرعمد را ‌آزاد کرد

مدیرعامل ستاد دیه کشور گفت: ۱۰ هزار و ۶۷۹ زندانی بدهکار جرایم غیر عمد با بدهی ۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال پارسال توسط ستاد دیه کشور آزاد شدند.

مدیرعامل ستاد دیه:

ستاد دیه ۱۰ هزار و ۶۷۹ زندانی غیرعمد را ‌آزاد کرد

زندانی غیرعمد

ستاد دیه ۱۰ هزار و ۶۷۹ زندانی غیرعمد را ‌آزاد کرد

اسدالله جولایی عصر امروز در نشست مشترک با مدیرکل زندان‌ها و مددکاران و مسئولان قضایی استان مرکزی در بیت تاریخی امام خمینی(ره) در خمین، اظهار داشت: ۱۰ هزار و ۶۷۹ زندانی بدهکار جرایم غیر عمد با بدهی ۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال پارسال توسط ستاد دیه کشور آزاد شدند این در حالی است که ۴۰ درصد این مبالغ بدهی زندانیان با چانه زنی و تلاش نمایندگان ستاد مشمول بخشش شده است.

وی افزود: در قرآن کریم به عفو و گذشت اشاره شده و این دو مورد در قرآن جایگاه ویژه‌ای دارد، جمع‌آوری کمک دیه، جذب اعتبارات بانکی، استفاده از بیمه و آزادی زندانیان از مولفه‌های رتبه بندی نمایندگی‌های ستاد دیه در کشور است.

مدیر عامل ستاد دیه کشور تصریح کرد: بیشترین بدهی‌های غیرعمد زندانیان، چک و مهریه است این در حالی است که در سال گذشته دو هزار و ۵۰۰ نفر زندانیان بدهکار مهریه از زندان آزاد شدند و همچنین در حال حاضر هم دو هزار و ۵۰۰ زندانی بدهکار مهریه در زندان‌های کشور وجود دارد و امسال هم بیش از این تعداد به سبب نداشتن تمکن مالی در پرداخت مهریه در زندان به سر می‌برند.

جولایی با اشاره به اینکه اصلاحیه قانون چک در کمیسیون حقوق قضایی مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفته است، گفت: اگر این اصلاحیه در صحن علنی مجلس، تصویب و ابلاغ شود، دسته چک به کسانی که اعتبار ندارند داده نمی‌شود و اعتبار سنجی انجام می‌شود که در نتیجه آن از شمار زندانیان بدهکار چک در زندان‌ها کاسته می‌شود.

وی ادامه داد: اصلاحیه قانون بیمه شخص ثالث در اردیبهشت ماه سال گذشته در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که با تصویب این قانون در حال حاضر زندانی راننده در زندان‌های کشور وجود ندارد این در حالی است که اگر این قانون تصویب نمی‌شد بیش از ۲۰۰ هزار راننده با جرایم غیرعمد باید در زندان‌ها می‌مانند.

مدیر عامل ستاد دیه کشور عنوان کرد: در پنج سال گذشته ۴۴هزار و ۶۲۵ زندانی بدهکار غیر عمد در کشور آزاد شدند و از این تعداد استان مرکزی یک هزار و ۱۴۱ نفر آزادی زندانیان بدهکار غیر عمد داشته و در سال گذشته هم ۲۶۷ نفر بدهکاران غیر عمد از زندان‌های استان مرکزی آزاد شدند که این استان رتبه هجدهم را دارد این در حالی است که اصفهان و خراسان رضوی در جمع آوری کمک دیه رتبه‌های نخست و دوم را در سطح کشور دارند.

جولایی خاطرنشان کرد: مشارکت‌های مردمی در جشن گلریزان آزادی زندانیان اهمیت زیادی دارد که در ایام ماه مبارک رمضان امسال سی و یکمین جشن گلریزان، در ۳۵۰ نقطه کشور برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: علت دیه‌های کارگاهی مربوط به ناامن نصب کردن داربست‌ها و افتادن مقنی‌ها در چاه است که باید برای کاهش حوادث کارگاهی راهکارهای جدید ارائه شود.

مدیرعامل ستاد دیه کشور تصریح کرد: با مشارکت مطلوب مردم و کمک‌های دولت و مجلس شورای اسلامی و در رأس آنها مقام معظم رهبری، امیدواریم که تا پایان امسال، حداقل ۱۰ هزار نفر از زندانیان بدهکار غیرعمد در کشور آزاد شود.

انتهای پیام/ح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

نگاهی به چهار دهه تحقیر آمریکا

دکتر سلام ۱۷۷ / قهر قهر تا روز قیامت

بازتاب حرکت زیبای نوجوان ایرانی

ازدواج سفید نماینده سابق اصلاح‌طلب