پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت: ۰۹:۲۹:۳۵

حوزه آبخیز کویر میقان اراک ظرفیت مطلوبی برای تولید انرژی‌های جدید است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: حوزه آبخیز کویر میقان هشت هکتار کفه صاف بدون پوشش گیاهی دارد که مکان خوبی برای استفاده در زمینه انرژی‌های نو و جدید است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی:

حوزه آبخیز کویر میقان اراک ظرفیت مطلوبی برای تولید انرژی‌های جدید است

کویر میقان اراک

حوزه آبخیز کویر میقان اراک ظرفیت مطلوبی برای تولید انرژی‌های جدید است

یوسف یوسفی ظهر امروز در جلسه خدمات سرمایه‌گذاری استان مرکزی اظهار داشت: در استان مرکزی هشت حوزه آبخیز وجود دارد که تعدادی از آنها از استان‌های دیگر سرچشمه می‌گیرند و تعدادی هم انتهایی و خروجی آنها در استان‌های دیگر است اما حوزه آبخیز کویر میقان یک حوزه بسته است که شهرستان اراک، فراهان و قسمتی از آشتیان را در برمی‌گیرد و حدود ۵۵۴ هزار هکتار است.

وی افزود: این حوزه مانند کاسه دارای کفه بوده که این کفه تحت عنوان کویر میقان حدود ۱۱ هزار هکتار کفه نمکی است که هیچ‌گونه پوشش گیاهی ندارد اما اطراف َآن تحت عنوان مناطق بیابانی، یکی از کانون‌های بحرانی فرسایش بادی در کشور است که در این زمینه صدمات زیست‌محیطی را داریم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی تصریح کرد: این کفه بدون پوشش گیاهی در طول سال پساب فصلی و دائمی شهر اراک را دریافت می‌کند که درنهایت در حدود هشت هکتار کفه مسطح صاف بدون پوشش گیاهی داریم که از این لحاظ ما آن را پیشنهاد دادیم، زیرا می‌توان از این منطقه در زمینه انرژی‌های نو و جدید استفاده کرد.

یوسفی با اشاره به قیمت‌گذاری اراضی گفت: قیمت‌گذاری‌ها براساس کمیسیون ماده ۳۲ بوده که مبنای قیمت‌گذاری، قیمت منطقه است و برای این منطقه ارزش منطقه‌ای معادل هر مترمربع در حدود ۵۱ ریال در سال است.

وی ادامه داد: در کمیسیون بیان شده که در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ درصد این قیمت منطقه‌ای باید لحاظ شود این درحالی است که یک تعهد درآمدی در مجموعه وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی عنوان کرد: در ارتباط با صدور تفکیک سند، بنابر دستورالعمل وزیر هزینه تفکیک و هزینه دفاتر اسناد رسمی برعهده متقاضی است و در این زمینه برای دولت ریالی هم درنظر گرفته نشده، این در حالی است که برای حقوق عرفی تعرفه‌ای تعریف شده که این در سراسر کشور به همین شیوه اجرا می‌شود و حقوق عرفی به صندوق وارد نمی‌شود بلکه به بهره‌بردار داده می‌شود.

انتهای پیام/ح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

نگاهی به چهار دهه تحقیر آمریکا

دکتر سلام ۱۷۷ / قهر قهر تا روز قیامت

بازتاب حرکت زیبای نوجوان ایرانی

ازدواج سفید نماینده سابق اصلاح‌طلب