پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت: ۲۲:۴۰:۴۷

احداث نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی برق خورشیدی در اراک نهایی شد

استاندار مرکزی گفت: همان گونه که به مردم استان قول دادیم که یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری داشته باشیم احدث نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی خود به تنهایی ۶۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری را به دنبال دارد.

استاندار مرکزی؛

احداث نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی برق خورشیدی در اراک نهایی شد

برق خورشیدی

احداث نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی برق خورشیدی در اراک نهایی شد

سیدعلی آقازاده ظهر امروز در جلسه خدمات سرمایه‌گذاری استان مرکزی اظهار داشت: نخستین جلسه مرکز خدمات سرمایه‌گذاری امسال  با دستور کارهای متنوع و متعدد همراه بود که مهم‌ترین آنها احداث نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی حاصل از انرژی خورشیدی بود که با توجه به مذاکراتی که در تهران و در اراک انجام شده بود امروز نهایی شد.

وی افزود: امروز با حضور سرمایه‌گذار در ارتباط با برطرف کردن مشکلات اداری از جمله زمین، هماهنگی با شرکت برق باختر، مسائل زیست محیطی، امور اراضی و غیره صحبت شد و مقرر گردید که یک گروهی متشکل از این دستگاه‌ها با مدیریت استانداری کار را تا یک ماه آینده نهایی کند.

استاندار مرکزی تصریح کرد: این نیروگاه به حدود یک‌هزار هکتار زمین نیاز دارد که ممکن است این احداث در یک نقطه در محل کویر میقان انجام شود و اراضی هم که برای این کار در نظر گرفته می‌شود به طور کامل بدون پوشش گیاهی است و هیچ نوع زراعتی در آن انجام نمی‌شود.

آقازاده بیان کرد: اگر این نیروگاه در زمینی که هیچ نوع پوشش گیاهی ندارد احداث شود، در نتیجه می‌تواند یک مقدار در تثبیت شن‌های روان و در تبخیر آبهایی که در طول سال در آنها انجام می‌شود موثر باشد.

وی ادامه داد: جانمایی این نیروگاه تا پایان این ماه انجام می‌شود و همان گونه که به مردم استان قول دادیم و گفتیم که ما امسال بیش از  یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری را پیش‌بینی کرده‌ایم، این ۵۰۰ مگاوات خود به تنهایی ۶۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری را به دنبال دارد.

استاندار مرکزی عنوان کرد: همین سرمایه‌گذار ۹۰ مگاوات به شکل سه فاز ۳۰ مگاواتی مجوز گرفته که قصد داریم به سرعت آنها را هم راه‌اندازی کرده و سپس عملیات ۵۰۰ مگاواتی اجرایی شود.

آقازاده خاطرنشان کرد: در زمینه کارخانه احداث صفحات سولار یا پنل‌های خورشیدی که در این زمینه قراردادی بسته می‌شود، انتقال تکنولوژی و انتقال فناوری آن به ایران و شهر اراک هم پیش‌بینی شده که امیدواریم با شروع عملیات نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی، کارخانه تولید صفحات خورشیدی که از آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا بهره‌مند است هم در خیرآباد اراک عملیات اجرایی خود را آغاز کند.

وی اضافه کرد: قرار بر این شد که برای مزارع برق خورشیدی ۵۰ درصد قیمت منطقه‌ای دیده شود، این در حالی است که در گذشته به شکل ۱۰۰ درصد درنظر گرفته می‌شد و قیمت منطقه‌ای هم قرار شد به نسبت استان‌های هم‌جوار قیمت مناسب‌تری باشد تا فشار کمتری به سرمایه‌گذار وارد کند.

انتهای پیام/ح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

فیلم طنز/ دکتر سلام ۱۷۸

واقعا هدف برجام چه بود؟ زنو ناوین!

چهره‌ها با اشک زیبا می‌شود/محمود کریمی

نگاهی به چهار دهه تحقیر آمریکا