پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت: ۲۲:۴۰:۲۲

حمایت از کالای ایرانی باید به گفتمان غالب جامعه تبدیل شود

“حجت‌الله شایان‌پور” از کارشناسان اجتماعی استان مرکزی گفت: حمایت از کالای ایرانی باید به گفتمان غالب جامعه تبدیل شود.

کارشناس مسائل سیاسی؛

حمایت از کالای ایرانی باید به گفتمان غالب جامعه تبدیل شود

حمایت از کالای ایرانی

حمایت از کالای ایرانی باید به گفتمان غالب جامعه تبدیل شود

به نقل از تسنیم، سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری در چندین سال متوالی بیانگر اهمیت حوزه اقتصاد است و امروز نیز باید اصلی‌‌ترین مولفه‌های اقتصاد مقاومتی را در شعار سال از سوی مقام معظم رهبری دنبال کرد.

نام‌گذاری امسال به‌عنوان سال «حمایت از کالای ایرانی» یک موضوع مهم و استراتژیک است که از سوی رهبرمعظم انقلاب اسلامی مورد توجه قرار دارد زیرا حمایت از تولید داخلی در شرایط حساس کنونی بزرگ‌ترین اقدام برای برطرف کردن مشکل اشتغال و معیشت مردم است.

بی‌شک در این راستا ملت فهیم و همیشه در صحنه ایران اسلامی نیز با خرید تولیدات داخلی ضمن پیروی از رهنمودهای روشنگرانه رهبر فرزانه­ انقلاب در برطرف کردن مشکلات اقتصادی حال حاضر تمام توان خود را به‌کار خواهند گرفت تا کمک به‌سزایی به زیرساخت‌های اقتصادی کشور کرده باشند.

بنابراین امروز فرهنگ‌­سازی استفاده از تولیدات ملی و کالاهای ایرانی یک امر ضروری است که باید در دستور کار همه ادارات و نهادها، خصوصا نهادهای فرهنگی قرار بگیرد.

در این راستا و به منظور تبیین صحیح راهبردهای تحقق شعار سال ۹۷ و تدابیر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی دفتر خبرگزاری تسنیم استان مرکزی اقدام به برگزاری میزدگردی تخصصی تحت عنوان میزگرد “بررسی راهبردهای تحقق شعار سال ۱۳۹۷” کرد.

در این میزگرد تخصصی “آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی” عضو هیئت اندیشه‌ورز مجلس خبرگان رهبری و نماینده ولی فقیه در استان مرکزی، “محمد حسینی” عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، “جواد یاری” و “حجت‌الله شایان‌پور” از کارشناسان اجتماعی استان مرکزی حضور داشتند.

مشروح صحبت‌های “حجت‌الله شایان‌پور” از کارشناسان اجتماعی استان مرکزی در این میزگرد تخصصی در زیر می‌آید:

تسنیم:سال۹۷ از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی نام‌گذاری شده، اهمیت نام‌گذاری سال در چیست؟

شایان‌پور:مقام معظم رهبری با علم بر اینکه کشور با وجود تحریم‌ها دچار مشکلات اقتصادی می‌شود در چندسال اخیر شعارهای سال بر مبنای موضوعات اقتصادی تعیین شد و ایشان همواره بر اجرای اقتصاد مقاومتی که از سوی تشخیص مصلحت نظام تعیین شده بود تاکید داشتند.

اگر در این سال‌ها مردم و مسئولان به شعار سال توجه داشته و اقتصاد مقاومتی در کشور شکل می‌گرفت ما شاهد یک تحول بزرگ اقتصادی بودیم که هیچ ابزار تحریمی بر روی آن اثر نمی‌گذاشت و کشور را دچار چالش نمی‌کرد.

در این مدت موضوع اقتصاد مقاومتی آن چنان که لازم بود از سوی مسئولان و مردم مورد توجه قرار نگرفت.

امیدواریم که در نهایت همه تصمیم بگیرند که شعار امسال مانند شعار سال‌های گذشته مورد بی‌توجهی قرار نگیرد و اجرای اقتصاد مقاومتی را به شکل ملموس نظاره‌گر باشیم، شعار امسال حمایت از تولیدات ملی به شکلی مکمل شعارهای گذشته که محور آن بر اقتصاد مقاومتی بود بنا شده است.

تسنیم: چه راهبردی برای تحقق شعار سال که حمایت از تولیدات ملی تعیین شده وجود دارد؟

شایان‌پور:امسال نام‌گذاری سال با عنوان حمایت از تولید ملی مسئولیت سنگینی بر دوش همه آحاد مردم قرار داد که  مسئولان، مردم و تولیدکنندگان و دیگر نهادهای وابسته به این موضوع را در برمی‌گیرد که این تنها با یک عزم ملی همگانی به نتیجه می‌رسد.

کشور آمریکا به تازگی درصد عوارض برخی کالاهای وارداتی از کشور چین و اروپا را افزایش داده و این موضوع کشورهای مذکور را دچار چالش کرده و به دنبال راهکار برای این موضوع در اتحادیه اروپا و کشور چین هستند، پس در نتیجه کشور ایران با داشتن قابلیت فراوان نباید مطیع سلیقه و مصوبات کشورهای دیگر باشد و می‌توانیم خودمان تعیین کننده اوضاع اقتصادی کشور در عرصه جهانی باشیم.

تسنیم:مردم چگونه می‌توانند برای رسیدن به این هدف نقش خود را ایفا کنند؟

شایان‌پور:مردم باید جدی‌تر از گذشته با وجود نقطه ضعف‌ها در این زمینه تلاش کنند که محور خرید و استفاده از کالاهای خود را بر روی تولیدات ملی متمرکز کنند.

تولیدکنندگان هم مسئولیت سنگین‌تری دارند به این مفهوم که باید بیشتر از پیش کالاهای تولیدی خود را با نهایت دقت در استاندارهای معتبر عرضه کنند، البته در حال حاضر کالاهایی که با نمونه خارجی برابری کرده و حتی در برخی مواقع از نظر مرغوبیت و کیفیت از آنها جلوتر بوده را در کشور داریم.

ولی در باقی تولیدات باید تلاش بیشتری شود تا تولیدات با مشابه خارجی در عرصه جهانی وارد رقابت شود نمی‌شود تولیدکننده نسبت به کیفیت بی‌توجه بوده و از خریدار توقع حمایت داشته باشد.

مردم باید آگاه باشند که استفاده و مصرف از تولیدات داخلی حربه‌های مختلف را از دست دشمنان کشور که از این مسیر در حال ضربه زدن به ما هستند را صلب می‌کنیم، مقام معظم رهبری با تعیین این شعار استراتژی جدیدی را برای تقابل با دشمنان مشخص کردند که امیدواریم بتوانیم در عمل به آن موفق باشیم.

 

تسنیم: وظیفه مسئولان برای تحقق شعار سال چیست؟

شایان‌پور: مسئولان با اتخاذ تصمیمات مناسب می‌توانند در این مسیر بسیار اثرگذار باشند برای مثال با در نظرگرفتن تعرفه‌های بالا برای کالاهای خارجی به حمایت از تولیدات ملی کمک کرده‌اند، یکی دیگر از موارد حرکت جهادی و ایجاد تحول در زمینه فعالیت کارخانه‌های نیمه فعال و غیرفعال بوده که به سبب بی توجهی اقتصاد مقاومتی فعالیت آنان متوقف شده است.

پس از دوران پسا برجام شاهد واردات کالاهایی هستیم که هیچ نیازی به ورود این کالاها در کشور نیاز نمی‌شود، واردات پف فیل در کشور صد درصد با اقتصاد مقاومتی در تعارض است یا واردات کالاهایی که در کشور با کیفیت بالاتر نسبت به مدل خارجی آن تولید شده و به وفور یافت می‌شود.

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند زمینه ایجاد تحقق شعار را مهیا کند مبارزه با قاچاق کالا است، بخش عمده‌ای از واردات قاچاق کالا در کشور از مبادی رسمی کشور بوده، ورود ۳۰ کانتینر قاچاق کالا که کشف می‌شود نمی‌تواند از راه‌های عمومی وارد شود و به حتم باید با پشتوانه دولتی و حمایت غیرقانونی در قالب قانونی به کشور وارد شود.

اجرای این شعار در نهایت مشکلات اشتغال را برطرف کرده و کشور در چرخه رونق قرار می‌گیرد، همچنین تحول اقتصادی همراه با مبارزه با تحریم‌ها را در بر داشته که توانایی خروج کشور از رکود اقتصادی دارد.

انتهای پیام/ح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

فیلم طنز/ دکتر سلام ۱۷۸

واقعا هدف برجام چه بود؟ زنو ناوین!

چهره‌ها با اشک زیبا می‌شود/محمود کریمی

نگاهی به چهار دهه تحقیر آمریکا