پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت: ۲۲:۳۶:۱۴

دستگاه‌های اجرایی باید در حمایت از کالای ایرانی پیشگام باشند

جواد یاری از کارشناسان اجتماعی استان مرکزی با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی باید در حمایت از کالای ایرانی پیشگام باشند گفت: استفاده از کالای ایرانی سبب رونق اقتصاد و مهار تورم می شود.

کارشناس اجتماعی:

دستگاه‌های اجرایی باید در حمایت از کالای ایرانی پیشگام باشند

حمایت از کالای ایرانی

دستگاه‌های اجرایی باید در حمایت از کالای ایرانی پیشگام باشند

به نقل از تسنیم، سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری در چندین سال متوالی بیانگر اهمیت حوزه اقتصاد است و امروز نیز باید اصلی‌‌ترین مولفه‌های اقتصاد مقاومتی را در شعار سال از سوی مقام معظم رهبری دنبال کرد.

نام‌گذاری امسال به‌عنوان سال «حمایت از کالای ایرانی» یک موضوع مهم و استراتژیک است که از سوی رهبرمعظم انقلاب اسلامی مورد توجه قرار دارد زیرا حمایت از تولید داخلی در شرایط حساس کنونی بزرگ‌ترین اقدام برای حل مشکل اشتغال و معیشت مردم است.

بی‌شک در این راستا ملت فهیم و همیشه در صحنه ایران اسلامی نیز با خرید تولیدات داخلی ضمن پیروی از رهنمودهای روشنگرانه رهبر فرزانه­ انقلاب در برطرف کردن مشکلات اقتصادی حال حاضر تمام توان خود را به‌کار خواهند گرفت تا کمک بسزایی به زیرساخت‌های اقتصادی کشور کرده باشند.

بنابراین امروز فرهنگ‌­سازی استفاده از تولیدات ملی و کالاهای ایرانی یک امر ضروری است که باید در دستور کار همه ادارات و نهادها، خصوصا نهادهای فرهنگی قرار بگیرد.

در این راستا و به منظور تبیین صحیح راهبردهای تحقق شعار سال ۹۷ و تدابیر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی دفتر خبرگزاری تسنیم استان مرکزی اقدام به برگزاری میزدگردی تخصصی تحت عنوان میزگرد “بررسی راهبردهای تحقق شعار سال ۱۳۹۷” کرد.

در این میزگرد تخصصی “آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی” عضو هیئت اندیشه‌ورز مجلس خبرگان رهبری و نماینده ولی فقیه در استان مرکزی، “محمد حسینی” عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، “جواد یاری” و “حجت‌الله شایان‌پور” از کارشناسان اجتماعی استان مرکزی حضور داشتند.

مشروح صحبت‌های “جواد یاری” از کارشناسان اجتماعی استان مرکزی در این میزگرد تخصصی در زیر می‌آید: 

تسنیم:  سال۹۷ از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی نام‌گذاری شده است، اهمیت نام‌گذاری سال در چیست؟

یاری:مقام معظم رهبری سال‌ها را با موضوع اقتصادی نام‌گذاری می‌کنند که این نشانگرخلعی است که در این حوزه احساس می‌شود و هدف این است که اذهان عمومی و مسئولان به این سمت و سو هدایت شود تا در نتیجه سیاست‌های کلان در این حوزه افزایش یابد، به شکلی این یک نوع از سیاست‌های کلی نظام است که به مسئولان ابلاغ می‌شود تا در این چارچوب حرکت کنند.

دشمن در سال‌های گذشته همواره ازابزارهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اجتماعی بهره برده ولی درحوزه اقتصادی به سبب ملموس‌تر بودن آن فشارها را در کشوربیشتر کرده و به حتم در سال‌های پیش رو و سال جدید فشارها مضاعف می‌شود زیرا دشمنان معتقدند که با فشار بر مردم به هدف خود که همان تغییر نظام است دست می‌یابند.

شواهد نشان می‌دهد که برای سال جدید هم بدنبال برنامه‌های تازه‌ای به هدف فشار هرچه بیشتر اقتصادی به کشور هستند تا در نتیجه آن تحولات منطقه، تحولات موشکی ایران و برجام‌های بعدی را به تصویب برسانند، تصور دارند که با ایجاد آشوب‌ها و اختلال جدید در کشور اهداف خود را عملی کنند.

با فتنه‌های سیاسی می‌توان مقابله جدی کرد ولی فتنه‌های اقتصادی همه اقشار مردم را در برمی‌گیرد که در این زمینه مردم مطالبات به حقی داشته و تحت فشار هستند دشمن از همین نقطه سوءاستفاده می‌کند و برای آنها دستاورد بزرگی محسوب می‌شود.

تسنیم:چه راهبردی برای تحقق شعار سال که حمایت از تولیدات ملی تعیین شده وجود دارد؟

یاری:برای کالای ایرانی در دو مقوله می‌شود راهبرد تعیین کرد، با افزایش تولیدات ایرانی بازار کالای ملی رونق گرفته و همچنین وضعیت اشتغال که امروز مهمترین مشکل در کشور محسوب می‌شود بهبود پیدا می‌کند.

پس از ارتقاء و افزایش تولیدات داخلی واردات و وابستگی به کالای خارجی کاهش پیدا کرده که این مقوله هم از پیامدهای حمایت از تولید ملی است، زمانی که مقام معظم رهبری از مردم تقاضای حمایت از کالای ایرانی را دارند متاسفانه نشانگر این موضوع است که ایشان از درایت و مدیریت مسئولان و دولت نا امید شده‌اند.

دولت دراین زمینه نه تنها اقدام قابل توجهی انجام نداده بلکه طرح اقتصاد مقاومتی را به سخره گرفته است، واقعیتی که در چند سال اخیر شاهد آن بودیم این است که اقتصاد از دست کارشناسان اقتصاد گرفته شده و در دست اقتصادان‌های لیبرال و معتقد به نظریه سرمایه داری قرار دارد.

با گذشت ۴۰ سال از نظام اسلامی در بیشتر حوزه‌ها دارای پیشرفت و رشد چشمگیری بوده‌ایم ولی در زمینه اقتصاد متاسفانه مشکلات همچنان وجود دارد که این ناشی از همین تفکر لیبرال و سرمایه‌داری بوده که مبتنی بر سود و منفعت بنا گذاشته شده است.

تسنیم: مردم چگونه می‌توانند برای رسیدن به این هدف نقش خود را ایفا کنند؟

یاری:حمایت از شعار سال که بر حمایت از کالای ایرانی از سوی مردم تعیین شد دارای الزاماتی بوده و نمی‌توان توقع داشت مردم با بودجه‌ای که دارند کالای بی کیفیت و فاقد استاندارد را تهیه کنند زیرا بیشتر اقشار مردم دارای وضعیت اقتصادی محدودی هستند وهدفشان خرید کالایی است که حداقل استاندارها را داشته و کیفیتی را در اختیار آنان قرار دهد در نتیجه مجدد مجبور نشوند هزینه بابت کالای مورد نظر پرداخت کنند.

تولیدکنندگان موظف هستند کیفیت و استانداردها را رعایت کنند و این موضوع  مستلزم حمایت دولت از تولید کننده است، دولت باید شرایط را برای تولیدکنندگان به شکلی فراهم کند که تولیدکننده مجبور نباشد برای تامین هزینه‌های تولید از کیفیت کالای خود کم کند.

در کشور ژاپن در ابتدای رشد اقتصادی همین قانون اجرا می‌شد حتی اگر کیفیت کالا پایین بود بازهم همه خریداری کرده و با اتحاد برای شکوفایی صنعت و اقتصاد کشور حرکت کردند بنابراین نهادهایی که خریدهای عمده‌ای دارند باید با وجود همه معضلات در کالاهای تولیدی به هدف عملی شدن شعاراز کالای ایرانی خرید داشته باشند.

 

تسنیم:وظیفه مسئولان برای تحقق شعار سال چیست؟

یاری:دولت اثبات کرده که انگیزه‌ای برای حمایت از تولید داخلی ندارد و در ۸۰ درصد  موارد حمایتی از تولید ملی انجام نمی‌شود، این موضوع با خرید کالاهایی که از سوی دولت با واردات بی حسابی که انجام می‌شود واضح و مشخص است، همه این رویکردها در راستای منافع شخصی رخ داده و منافع ملی در آن نقشی ندارد.

تا زمانی که دولت و مجلس اراده لازم را در این زمینه نداشته باشند مشکلات و معضلات اقتصادی و تولیدات داخلی حل نشده باقی می‌ماند، جریان نفوذ اقتصادی در همه اموردولت وجود داشته و همچنان  به مرور زمان در طیف‌های مختلف  بیشتر نمود پیدا می‌کند که در نهایت طبق برنامه‌ریزی متفکران و اجراکنندگان نفوذ اقتصادی کشور را بیشتر دچار بحران می‌کنند.

با وجود شعارهای سال مبنی بر کنترل اقتصاد بر پایه‌های کارشناسی، پیوسته شاهد حقوق‌های نجومی، واردات و صادرات بی حساب توسط آقازاده‌ها هستیم پس بنابراین مقام معظم رهبری به سبب ناامیدی از درایت ومدیریت دولت، مردم را مسئول مدیریت اقتصاد کشور قلمداد کردند.

در راستای این شعار از نهادهای انقلابی توقع بیشتری می‌رود و بایستی گام نخست را در تحقق حمایت از کالای ملی و تولید ایرانی بردارند، بایستی ارشدان نهادهای انقلابی حمایت از شعار را با عنوان تشییع به منصه ظهور برسانند و با بخشنامه رسمی خرید هر گونه  کالای خارجی را ممنوع کنند.

تحقق شعار امکانپذیر بوده  و این مستلزم مدیران پاکدست در مدیریت کشوراست در حال حاضر این مدیران درصد کمی وجود دارند و بیشتر جریان نفوذی با برنامه مشخص برای زمین زدن نظام و ایجاد چالش برای عموم هویدا بوده که تصمیم دارد چرخ اقتصادی کشور راکد مانده و نارضایتی‌ها را افزایش دهند که در نتیجه فشار را برنظام به هدف عقب‌نشینی از آرمان‌های انقلاب بیشتر کنند.

انتهای پیام/ح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

فیلم طنز/ دکتر سلام ۱۷۸

واقعا هدف برجام چه بود؟ زنو ناوین!

چهره‌ها با اشک زیبا می‌شود/محمود کریمی

نگاهی به چهار دهه تحقیر آمریکا