یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ ساعت: ۰۵:۱۵:۱۷

سفر به خمین، شهر جاذبه‌ها

خمین یکی از شهرهای استان مرکزی و زادگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی است که در نگاه اول شاید آنگونه که باید جالب به نظر نیاید، اما این شهر نیز همانند سایر شهرهای جاذبه‌های منحصر به فرد خود را دارد که می‌تواند یکی از جاذبه‌های گردشگری مسافران نوروزی باشد.

همراه با مسافران نوروزی

سفر به خمین، شهر جاذبه‌ها

شهر جاذبه‌ها

سفر به خمین، شهر جاذبه‌ها

به نقل ازخبرگزاری فارس، در خمین جاذبه‌های گردشگری زیادی وجود دارد که کوه بوجه، بیت امام راحل، سد فرنق و … بخشی از این جاذبه‌ها به شمار می‌رود که در ادامه این گزارش با این جاذبه‌های گردشگری آشنا شوید.

کوه بوجه

جنوب شهر خمین کوهی مخروط مانند خودنمایی می‌کند که از گذشته به کوه بوجه مشهور بوده است، این منطقه تنها یک منطقه صرف کوهستانی نیست، بلکه مکانی برای نمایش فرهنگ و آداب و رسوم اهالی خمین به شمار می‌رود.

کوه بوجه که امروز برنامه‌های بومی و آیینی در آن برگزار می‌شود، یکی از جاذبه‌های بکر گردشگری است که مسافران می‌توانند در ایام نوروز این مکان را برای گردش خود انتخاب کنند.

به همت سازمان میراث فرهنگی هم اکنون منطقه بوجه به عنوان یک منطقه گردشگری شناخته می‌شود که گردشگران می‌توانند از محوطه پارک و پارک بانوان و فضاهای اطراف آن به خوبی استفاده کنند.

روستای شهابیه

در شهر خمین همچنین روستایی به نام روستای شهابیه وجود دارد که به عنوان یکی از روستای هدف گردشگری محسوب می‌شود.

این روستا که قدمت آن به دوره پیش از صفویه باز می‌گردد، به واسطه برخورداری از آب و هوای مطبوع مناظر و جلوه‌های طبیعی زیبا دارد که دیدن آن برای انسان لذت‌بخش است.

 سد خاکی دره‌گرم

در  روستای دره گرم از توابع چاپلق سدی وجود دارد که به آن سد خاکی گفته می‌شود که برای رفتن به این روستا از شهرستان خمین به طرف خرم دشت و از آنجا  به طرف لکان و کجرستان حرکت کرده، سپس به روستای سوک قزقان می‌رویم و از آنجا وارد دره گرم می‌شویم.

کاربرد این سد پرورش متهی و کمک به منابع آب‌های زیرزمینی است، آب آن از جویبارهای فصلی منطقه تامین می شود و ذخیره آب متوسطی دارد.

سد قره‌کهریز 

سد قره کهریز این سد خاکی در مجاورت روستای قره کهریز از توابع شهرستان خمین قرار دارد، در  مسیر جاده خمین به الیگودرز ۳۵ کیلومتری خمین پس از روستای ده نوبه روستای قره کهریز می‌رسیم و پس از عبور از روستا و طی ۱٫۵ کیلومتر به سد قره کهریز می‌رسیم.

کاربرد آن پرورش ماهی وکمک به ذخیره بیشتر آب‌های زیرزمینی  است، آب آن از رودهای فصلی و آب‌های سطحی تامین می‌شود. حجم آب پشت سد ۱۱۰۰ میلیون مترمکعب است و ماهیانی چون ماهی کپور، زردپر و فیتوفاک در آن وجود دارد.

سد خاکی عباس آباد

سد خاکی عباس آباد در ۴۵ کیلومتری جاده خمین به الیگودرز جاده‌ای فرعی جداشده پس از ۴ کیلومتر به روستای عباس آباد می‌رسد.

پس از عبور از روستا و طی حدود یک کیلومتر به سد خاکی عباس آباد می‌رسیم که آب قابل توجهی را در پشت خود ذخیره دارد.

این سد به کار افزایش آب‌های زیرزمینی و پرورش ماهی  قزل آلا می‌آید. کاربرد توریستی آن ماهیگیری ورزشی است.

در شهر خمین جاذبه‌های دیگری همچون کبوترخانه، روستای تاریخی آشناخور، امامزاده ورچه، قلعه سالار محتشم و… وجود دارد که می‌تواند جاذبه‌ای برای گردشگری باشد.

انتهای پیام/ح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی