پنج شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ ساعت: ۱۳:۱۶:۲۷

نیروهای آتش‌نشان در ۳۰ نقطه شهر اراک در حالت آماده‌باش مستقر شدند

مدیرعامل آتش‌نشانی اراک گفت: نیروهای آتش‌نشان در ۳۰ نقطه شهر اراک درحالت آماده‌باش مستقر شدند.

مدیرعامل آتش‌نشانی اراک؛

نیروهای آتش‌نشان در ۳۰ نقطه شهر اراک در حالت آماده‌باش مستقر شدند

آتش‌نشان

نیروهای آتش‌نشان در ۳۰ نقطه شهر اراک در حالت آماده‌باش مستقر شدند

به نقل از تسنیم، متاسفانه در سال‌های اخیر در سه‌شنبه آخر هرسال شاهد حوادث دلخراشی هستیم که در مراسم آتش‌بازی و کارها خطرآفرین توسط جوانان و نوجوانان در سطح شهرها به وقوع می‌پیوندد هستیم.

هرگونه بی توجهی به نکات ایمنی و سهل انگاری در برپایی مراسم چهارشنبه‌سوری می‌تواند زیان‌های جانی و مالی سنگین و غیرقابل جبرانی را در پی داشته باشد که خانواده ها در پیشگیری از حوادث نقش مهمی را ایفاء می‌کنند.

در این راستا، یکی از عوامل  ضروری برای پیشگیری از حوادث و اتفاقات، ارتقای سطح آگاهی مردم و به ویژه‌ گروه‌های در معرض خطر است و معلومات، آگاهی‌ها، نگرش، اعتقادات و باورهای افراد در مورد هر موضوعی نظیر حوادث چهارشنبه سوری عوامل مستعدکننده رفتار سالم و پیشگیری از این حوادث را تشکیل می‌دهد که این عوامل در فرد ایجاد انگیزه می‌کنند تا رفتار خود را تغییر دهد و از بروز این حوادث جلوگیری کند.

آموزش سبب افزایش آگاهی‌ها در این زمینه می‌شود، نگرش‌های مطلوب را برمی‌انگیزد و نهایتاً مهارت‌ها و رفتارهای پیشگیری از این حوادث را تشکیل می‌دهد و هر اندازه افراد درباره عواملی نظیر ترقه، مواد منفجره و محترقه دیگر و آتش بازی، که احتمال وقوع حادثه را افزایش می دهند،  بیشتر بدانند در آن صورت بهتر خواهند توانست از احتمال وقوع این حوادث پیشگیری کنند.

در آستانه فرارسیدن چهارشنبه آخر سال، خبرنگاران خبرگزاری تسنیم استان مرکزی با دعوت از “حسن طاهراحمدی” رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک، “سرهنگ شهرام امیریان” فرمانده انتظامی شهرستان اراک، “مسعود آقازیارتی” مدیرعامل آتش‌نشانی اراک در میزگردی تخصصی حوادث و مخاطرات و راهبردهای پیشگیری از این آسیب‌های چهارشنبه آخر سال را به گفت‌و‌گو نشستند.

بررسی وقایع چهارشنبه آخرسال در سال قبل، حوادث تا به امروز، اقدامات پیشگیرانه و آماده باش نیروهای خدمات رسان و امدادی در چهارشنبه سوری امسال از جمله مهمترین سرفصل‌های بحث در این میزگرد تخصصی بود.

مشروح سخنان “مسعود آقازیارتی” مدیرعامل آتش‌نشانی اراک در میزگرد تخصصی “مخاطرات و پیشگیری از حوادث چهارشنبه‌سوری” در زیر می‌آید:

تسنیم: برنامه آتش‌نشانی در شهرستان اراک برای مراسم شب چهارشنبه سوری را تشریح کنید؟

آقازیارتی: با توجه به تجربیات سال‌های قبل از حدود یک ماه قبل آماده شدیم و با کمک دستگاه‌های همکار مانند معاونت اجتماعی نیروی انتظامی، اورژانس، آموزش و پرورش، صداو سیما، سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری اراک و بسیاری از موسسه‌های مردم نهاد در زمینه آماده سازی برای چهارشتبه آخر سال جلسات متعددی با خروجی‌های مطلوبی برگزار شد.

مبنای اصلی صحبت در جلسات با هدف آموزش و فرهنگ‌سازی در جامعه بود که بر این اساس مقرر شد مربیان سازمان آتش‌نشانی  با همکاری نیروی انتظامی و اورژانس نشست‌های تخصصی داشته و محتویات آموزشی را تنظیم کنند که در نتیجه خروجی این جلسات در مدارس و مراکز آموزشی به جامعه هدف که اغلب نوجوانان و جوانان بودند منتقل شود.

بنابراین آموزش در مدارس برگزار شد و موضوع خطرات احتمالی چهارشنبه سوری به همراه بروشورهای آموزشی موارد ایمنی چهارشنبه سوری و موارد نوروزی با همکاری مشترک شهرداری، نیروی انتظامی در مورد خطرات این شب به دانش‌آموزان ارائه شد.

همچنین جلسات همکاری خوبی با موسسات مردم نهاد در زمینه آموزش و پیشگیری مخاطرات و حوادث داشتیم که در نتیجه افراد در این موسسات اطلاعات و آموزش‌ها را با داشتن ارتباط مردمی به صورت چهره به چهره به افراد در محله‌ها انتقال داده و بروشورهای آموزشی را در اختیار آنان بگذارند.

تمامی سازمان‌هایی که در این زمینه با ما همکاری داشتند در تهیه بنرهایی برای اطلاع رسانی گسترده در سطح شهر هم کمک کرده و در نهایت بنرهایی با تعداد مناسب برای هر منطقه با درج هولوگرام‌های دستگاه‌های مربوطه در سطح شهر نصب شد.

همه نیروها در حالت آماده باش بوده و در بیش از ۳۰ نقطه از شهر جانمایی انجام شده و نیروهای عملیاتی در خودروها مستقر می‌شوند و قرار براین است که نیروهای انتظامی هم در کناراکیپ‌های آتش‌نشانی در راستای محافظت بیشترمستقر شوند.

نیروهای آتش‌نشانی قصد جلوگیری از اجرای مراسم چهارشنبه‌سوری را ندارند و همواره حامی شادی و نشاط در مردم بوده‌اند ولی اگر حریق‌هایی با شدت بالا ایجاد شود که در نهایت منجر به آسیب رساندن به اماکن عمومی مانند علائم ترافیکی، درختان، آسفالت خیابان و اماکن شخصی بشود نیروهای آتش نشانی با سرعت و قاطعیت برای اطفاء حریق وارد عمل می‌شوند.

در این راستا جلسات متعددی با مدیریت بحران شهرداری، سازمان سیما و منظر، مدیریت پسماند برگزارشد و اقدام به جمع‌آوری همه ضایعات اشتعال‌زا کرده و هماهنگی‌های لازم برای جمع‌آوری زباله‌های روز سه شنبه هم انجام گرفته است و چندروزی است که حرص درختان متوقف شده و دپوی درختان بریده شده هم به جای امن انتقال یافته است.

تسنیم: در راستای پیشگیری از وقوع حوادث همچون حوادث سال‌های قبل چه برنامه‌هایی اتخاذ کرده‌اید؟

آقازیارتی: مکاتباتی با اصنافی مانند لاستیک فروشی‌، تعویض روغنی‌، تعمیرات خودرو و رنگ‌فروشی‌ها انجام شده تا از قرار دادن مواد آتش‌زا مانند لاستیک خودداری کنند که همکاری خوبی داشتند.

هرساله خودروهای امداد و نجات آتش‌نشانی و اورژانس با پرتاب مواد محترقه به درون خودروها مورد تهاجم قرار گرفته و دچار آسیب می‌شوند، امسال قرار براین است که خودروها را از آشیانه‌ها بیرون آورده و آشیانه‌ها را در اختیار عوامل اورژانس و خودروهای سیار آنان قرار دهیم.

تمامی نیروهای آتش‌نشانی از حواشی شهر تا نقاط مرکزی شهر را پوشش می‌دهند، البته برخی نقاط در شهر هستند که نسبت به نقاط دیگر حوادث بیشتری را در سال‌های گذشته داشتند، کوی رضوی، خیابان پامچال شهر صنعتی، کوی علی‌ابن ابیطالب، انتهای خیابان شهداء، انتهای خیابان میقان در لیست این نقاط قرار دارند.

تسنیم: سال گذشته و سال‌های قبل‌تر وضعیت در روز چهارشنبه‌سوری چگونه بوده است؟

آقازیارتی: سال گذشته با وجود حریق ساختمان پلاسکو و جریحه‌دار شدن احساسات مردم که این در رفتارشان با نیروی آتش‌نشانی هویدا بود حوادث نسبت به سال‌های گذشته کاهش بسیاری داشت و به غیر از چند مورد انفجارمنزل و حریق و حادثه با آماری نسبتا پایین موارد با شدت بالا نداشتیم.

سال‌های گذشته چند روز مانده به شب چهارشنبه سوری به سبب فعالیت برخی افراد بویژه جوانان و نوجوانان که مواد محترقه را تهیه کرده و یا به شکل دست ساز اقدام می‌کردند حوادث آغاز می‌شد که خوشبختانه امسال تاکنون هیچ موردی در این زمینه وجود نداشت.

تسنیم: چه اقداماتی در راستای فرهنگ‌سازی برای چهارشنبه‌سوری انجام داده‌اید؟

آقازیارتی: خوشبختانه امروز فرهنگ‌سازی در زمینه اجرای مراسم شب چهارشنبه سوری بدون استفاده از لوازم و مواد محترقه به خوبی انجام شده ولی در این راستا همچنان از شهروندان تقاضا داریم که بیشتر از گذشته به فکر امنیت و آرامش خود و خانواده‌هایشان بوده و نکات ایمنی را رعایت کنند.

والدین این شب را در کنار فرزندان خود باشند و اگر قرار است آتش روشن کنند به یک آتش کوچک اکتفاء کنند و تاکید داریم که در این مواقع بهتر است در صورت امکان یک کپسول آتش‌نشانی با خود همراه داشته و یا دسترسی به آب برایشان فراهم باشد.

رانندگان خودروها از تردد بی‌مورد خودداری کرده ولی در صورت لزوم به حتم شیشه‌های خودرو را بالا داده و مراقب باشند که فردی مواد محترقه داخل خودرو پرتاب نکند، ساکنین خانه‌ها بویژه خانه‌های آپارتمانی که دسترسی به بالکن‌های آنان راحت است مراقب باشند که مواد اشتعال زا را از بالکن‌ها خارج کنند احتمال پرتاب مواد محترقه به داخل منازل و بالکن‌ها وجود دارد.

همچنین مراقب فرزندان خود باشند که مواد محترقه را در جایی پنهان نکرده باشند و همه به این فکر کنیم که یک لحظه شادی به یک عمر پشیمانی نمی‌ارزد.

انتهای پیام/ح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی