پنج شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ ساعت: ۱۳:۱۶:۱۹

فرهنگ‌نامه ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی تدوین می‌شود

فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی گفت: فرهنگ‌نامه ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی تدوین می‌شود.

فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی :

فرهنگ‌نامه ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی تدوین می‌شود

فرهنگ‌نامه ۶۲۰۰ شهید

فرهنگ‌نامه ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی تدوین می‌شود

به نقل از تسنیم، سردار محسن کریمی در جلسه شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان مرکزی اظهار داشت: سومین جلسه شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت برگزار شد که در واقع سومین جلسه ستاد کنگره نقش امام خمینی(ره) و ۶هزار و ۲۰۰ شهید در دفاع مقدس هم بود.

وی افزود: در این جلسه در واقع یک گزارش کار سه ساله از ستاد پیشین رزم و اقداماتی که باید برای عمق بخشی به اثرات کنگره رخ دهد ارائه شد که بخشی از آن تا امروز انجام شده است و همچنین در نهایت مصوب شد بعد از تعطیلات عید جلسه را با حضور تمام اعضایی که در جزئیات نقش دارند برگزار کنیم.

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی تصریح کرد: ستاد کنگره یک شورای سیاست‌گذاری دارد که مسئولان در جه یک استانی در آن حضور دارند و یک ستاد اجرایی دارد که رئیس آن استاندار ، دبیر فرمانده سپاه و دبیرخانه هم به عهده بنیاد حفظ آثار قرار دارد.

کریمی بیان کرد: امیدواریم بتوانیم تا زمان برگزاری کنگره که آذر ماه سال آینده است برنامه‌های پیش‌بینی شده را به مرحله اجرا برسانیم و برای این کار عظیم در استان آماده شویم.

وی ادامه داد: این شورا با دستور رئیس جمهور در تمام استان‌ها شکل گرفته و چهار کمیته برای آن هم پیش‌بینی شده و در جلسات در زمینه چگونگی ترویج فرهنگ شهادت بحث می‌شود که در این جلسه رئیس چهار کمیته مشخص شد.

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی عنوان کرد: برای تامین مالی بنا شد کمیته مختصرتری شکل بگیرد و در زمینه راه تامین منابع تصمیم‌گیری لازم انجام شود.

کریمی خاطرنشان کرد: در استان مرکزی بیش از ۶هزار و۲۰۰ شهید وجود دارد که برای این‌ بزرگان هم فرهنگ‌نامه‌ای در حال تنظیم است که نیمی از آن هم انجام شده ، ۷۰هزار رزمنده داریم که ۵۳ هزار آن را اطلاعات اولیه از آنها تهیه کردیم و الان اطلاعات نزدیک به ۱۳هزار و۵۰۰نفر را قطعی و تکمیل کرده‌ایم و همچنین ۱۶هزار جانباز هم در استان وجود دارد.

وی اضافه کرد: در استان مرکزی بیش از دوهزار و۵۰۰ شهید پاسدار و بسیجی، یک هزار و ۴۰۰شهید ارتشی، ۹۸۰ شهید دانش‌آموز، ۱۰۰شهید دانشجو، ۱۲۰ شهید فرمانده، ۲۰۰شهید فرهنگی و معلم، ۱۰۰ شهید طلبه، ۲۳۰ شهید ورزشکار و چهار شهید مدافع حرم وجود دارد.

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی تصریح کرد: زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدا و ارائه الگوی عملی و رفتاری از آرمان‌ها، خط مشی زندگی شهدا و سیراب کردن مستمر جامعه با نور و عطر شهدا، جمع‌آوری و تبیین و سازماندهی آثار باقی مانده از شهدای گرانقدر حسب واکاری و بازشناسی ایثارگری‌ها و رشادت‌های شهدا و ترویج فرهنگ والای ایثار و از خودگذشتگی و گسترش فرهنگ دینی از اهداف برگزاری این همایش است.

کریمی بیان کرد: برنامه کنگره شهدای استان مرکزی شامل ۳۴ برنامه تاثیرگذار در شهرستان‌ها و مرکز استان است که از جمله این برنامه‌ها می‌توان به سرکشی از ۶ هزار و ۲۰۰ خانواده شهید استان مرکزی، ایجاد ۱۱۰ گنجینه دفاع مقدس، ساخت و نصب ۱۱۰ تندیس، نامگذاری ۱۱۰ مکان-خیابان به نام‌های شهدای استان، تجلیل از ۱۱۰ رزمنده-شهید-جانباز و خانواده شهید و تولید ۱۱۰ محصول فرهنگی و غیره اشاره کرد.

وی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در راستای برگزاری کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و ۶ هزار و ۲۰۰ شهید استان تصریح کرد: از سال ۹۳ تاکنون ستاد تدوین پیشینه رزم در قالب ۱۰ کارگروه باهدف احصاء سابقه استان در دوران دفاع مقدس تشکیل‌شده است.

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی با اشاره به اینکه اطلاعات در راستای یک‌سوم از ۶ هزار و۲۰۰ شهید استان گردآوری و دسته‌بندی‌شده گفت: در این زمینه ۵۵ جلد کتاب در راستای دوران دفاع مقدس و نقش رزمندگان و شهدای استان منتشرشده و تا پایان سال هم ۱۵ عنوان دیگر به چاپ می‌رسد.

کریمی با اشاره به اینکه کتب در دست چاپ فقط مختص به خاطرات رزمنده‌ها نیست گفت: در این کتب نکات آموزشی ویژه و هنری از آنها استخراج می‌شود که در صورت تمایل ورود در بحث فرهنگی در اختیار افراد قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: باید از آثار به‌جامانده شهدا حداقل ۷۰ درصد در اجلاسیه اول و ۱۰۰ در صد در اجلاسیه دوم جمع‌آوری‌شده باشد همچنین برای تمام سرداران از فرمانده گردان به بالا در محل سکونتشان تندیس نصب شود.

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی تصریح کرد: واقعیت‌های دفاع مقدس هر بخش آن هزاران کتاب است و انتظار می‌رود همان‌طور که در پیروزی انقلاب همه نقش داشتند در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت هم مؤثر باشند.

انتهای پیام/ح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی