پنج شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ ساعت: ۱۳:۱۷:۲۹

سکونت‌گاه‌های اقماری استان مرکزی مورد غفلت واقع نشوند

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی گفت: در کنار اجرای طرح بهسازی سکونت‌گاه‌های غیررسمی باید نیازهای سکونت‌گاه‌های اقماری را هم مورد توجه قرار داد و از آنها غافل نشد.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی:

سکونت‌گاه‌های اقماری استان مرکزی مورد غفلت واقع نشوند

سکونت‌گاه‌های اقماری

سکونت‌گاه‌های اقماری استان مرکزی مورد غفلت واقع نشوند

به نقل از تسنیم، حمیدرضا نوازنی عصر امروز در جلسه ستاد بازآفرینی پایدار شهری اظهار داشت: سیاست‌های دولت‌های مختلف در مورد بافت‌های حاشیه‌ای در این چند دهه پس از انقلاب تغییر کرده، در دهه‌های نخست در قالب واگذاری زمین بود، بعد به صورت مشارکتی ادامه یافت، در مقطعی مداخله برای کوچک‌سازی را داشتیم و در مقاطعی هم برخورد قهری حاکم بود.

وی افزود: قبل از سیاست بازآفرینی هم سیاست توانمندسازی بود به گونه‌ای که خود ساکنان وارد بافت شهری شوند که البته باید منشا پیدایش این بافت‌ها را هم مد نظر قرار داد، زیرا بخش عمده منشا پیدایش این بافت‌ها مباحث اقتصادی است و تا زمانی که نتوانیم به شکل غیرمستقیم تزریق مالی داشته باشیم نمی‌توان تغییری ایجاد کرد.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی تصریح کرد: به دنبال طرح دولت برای بهسازی این مناطق در استان مرکزی هم مناطقی در شهرستان‌های اراک و ساوه شناسایی شده که باید بهسازی شوند.

نوازنی بیان کرد: زمینی به مساحت ۳ هکتار را در منطقه باغ خلج به استعداد حدود ۴۴۰ واحد شناسایی کردیم ضمن اینکه دو پروژه دیگر هم در آن منطقه ساخته شده، یک پروژه ۳۶۸ واحد بوده که اتمام یافته و درحال بهره‌برداری هم هست و بخش دیگر پروژه ۳۳۶ واحدی است که الان در مرحله سفت‌کاری است.

وی ادامه داد: در این مرحله یک مقدار جلوتر از استان‌های دیگر هستیم و می‌توانیم به‌عنوان پروژه‌ای که می‌تواند به این سیاست جدید دولت کمک کند از آن استفاده کنیم، پروژه بعدی هم به زودی شروع می‌شود، پروژه‌ای هم از سوی شهردار معرفی شده که در مرحله تهیه نقشه است.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی عنوان کرد: پروژه‌ای که به‌عنوان یکی از دستور کارهای این جلسه می‌تواند مطرح شود بحث پروژه‌های پیشگام بافت مرکزی شهر است، در طرح بزرگراه امیرکبیر از آنجا که املاک مسیر این خیابان حداقل چیزی حدود ۱۵ سال که فریز شده و ساخت و سازی نبود حتی از نوسازترین بنا ۱۵ سال گذشته و به طور عمده فرسوده هستند که می‌تواند در قالب طرح فرسوده مورد توجه قرار گیرد.

نوازنی اضافه کرد: در قالب ۵۷ پروژه پیشگام این طرح را ارائه کردیم که اگر مصوب شود هم در قالب بافت فرسوده و هم پیشگام شهر اراک می‌توان مسیر هموارتری را برای اجرای خیابان ۵۵ متری اراک ایجاد کنیم.

وی افزود: در ارتباط با بحث پیشگیری از شکل‌گیری حاشیه‌ها باید در کنار بحث بازآفرینی بحث که به این موضوع هم توجه دارد از یک سری محدوده‌های اطراف شهر یا سکونت‌گاه‌های اقماری هم نباید غافل شد، برای مثال در اطراف همین شهر اراک ۵۲ سکونت‌گاه اقماری داریم که بر هم تاثیر دارند که اگر تنها نگاه خود را به بهسازی معطوف کنیم نیازهای این محدوده‌ها ملتهب شده و مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی تصریح کرد: بنابراین باید برای این مناطق هم باید فکری کرد زیرا نادیده گرفتن آنها می‌تواند سبب بروز مشکلات شود.

انتهای پیام/ح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی