پنج شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ ساعت: ۱۳:۱۶:۰۶

بیش از ۶ میلیارد تومان اعتبار برای بازآفرینی بافت‌های فرسوده استان مرکزی پیش‌بینی شد

مدیر مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان مرکزی گفت: به منظور اجرای طرح بهسازی نوسازی ۳۵ محله در استان شناسایی شده و برای امسال چیزی حدود ۶.۳ میلیارد تومان در این زمینه برای استان موافقت شده است.

مدیر مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان مرکزی:

بیش از ۶ میلیارد تومان اعتبار برای بازآفرینی بافت‌های فرسوده استان مرکزی پیش‌بینی شد

بازآفرینی بافت‌های فرسوده

بیش از ۶ میلیارد تومان اعتبار برای بازآفرینی بافت‌های فرسوده استان مرکزی پیش‌بینی شد

به نقل از تسنیم، مجید موزونی امروز در جلسه ستاد بازآفرینی پایدار شهری استان مرکزی اظهار داشت: درراستای ماده ۵۹ قانون برنامه ششم توسعه وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و شهرداری‌ها مکلف هستند که بهسازی، نوسازی و مقاوم‌سازی ۲۷۰ محله را سالانه پیش ببرند و سهم دولت در دستگاه‌های مختلف مشخص می‌شود.

وی افزود: وزارت راه و شهرسازی درراستای وظایفی که دارد این ستاد را تشکیل می‌دهد و در این ستاد اسناد بالادستی مانند سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نقش مهم و اساسی دارند و راهبردهای ما را مشخص می‌کنند.

مدیر مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان مرکزی تصریح کرد: محورهای برنامه بازآفرینی شهری در محلات هدف شامل ۶ فعالیت عمده می‌شود و جنبه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دارد و هدف از آن افزایش زیست‌پذیری شهرها و ارتقاء کیفی زندگی شهروندان است.

موزونی بیان کرد: براساس تقسیم کار منابع و نیازهایی که در این زمینه وجود دارد، سهم استان مرکزی در مقیاس ملی ۲٫۵ درصد است، منابع مالی مورد نیاز عملیاتی که باید انجام شود سهم دولت ۳۳ درصد، سهم بخش خصوصی ۳۹ درصد و درمجموع ۱۲۳ هزار میلیارد تومان منابع مالی هست که تا پایان برنامه ششم یعنی تا سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی می‌شود که اعتبار مورد نیاز است.

وی ادامه داد: در بین مبالغ سهم شرکت عمران و شهرسازی سه درصد است، ۲۲ دستگاه از صندوق توسعه ملی سهم می‌برند که باید در این زمینه اقداماتی داشته باشند.

مدیر مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان مرکزی عنوان کرد: در استان مرکزی در دو شهرستان اراک و ساوه سکونت‌گاه غیررسمی داریم درشهر اراک ۴۵۴ هکتار وسعت اسکان غیررسمی معادل ۲۳ درصد جمعیت و ۷ درصد مساحت شهر را شامل می‌شود، در ساوه هم ۲۵۸ هکتار وسعت اسکان غیررسمی داریم که ۳۸ هزار نفر جمعیت و ۱۲٫۵ درصد مساحت شهر را دربرمی‌گیرد.

موزونی اضافه کرد: در استان مرکزی مطالعات وسیعی انجام شده و محدوده ۱۹ شهر مشخص شده که نتیجه این بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۱۲۵ هزار نفر هم علاوه بر بافت‌های غیررسمی در بافت‌های فرسوده و ناهمگون استان زندگی می‌کنند که چیزی حدود ۸٫۵ درصد مساحت شهرها را در برمی‌گیرد.

وی افزود: در سال ۹۶ ما ۱۸ برنامه داشتیم که از جمله آنها می‌توان به بدنه‌سازی و کف‌سازی در بازار اراک، احیاء بهسازی و نوسازی و مرمت بازار اراک، تهیه طرح و مطالعه بافت تاریخی بازار اراک و نراق، بهسازی، نوسازی و مرمت بازار تاج‌سرای حاج مهدی نراق و غیره اشاره کرد.

مدیر مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان مرکزی تصریح کرد: اختصاص قیر مصرفی به شکل فوق برنامه اختصاص ۸۰۰ تن قیر مصرفی که با همکاری شهرداری ساوه این کار انجام شده و از منابع ملی قیر رایگان دراختیار شهرداری ساوه برای آسفالت معابر مناطق اسکان غیررسمی ساوه قرار می‌گیرد.

موزونی بیان کرد: مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای ساوه از کارهای مهمی است که امسال انجام دادیم و با پیشرفت حدود ۹۰ درصدی مواجه است و امیدواریم در مدت زمان باقی مانده آن را تکمیل کنیم.

وی ادامه داد: در بحث تسهیلات ۵ تا ۶ بانک عامل ارائه وام را انجام می‌دهند که چیزی حدود ۷۸ میلیارد ریال وام امسال برای بافت‌های فرسوده اعطا شده است.

مدیر مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان مرکزی عنوان کرد: درراستای اهدافی که شرکت عمران و بهسازی داشته یک‌هزار و ۳۳۴ محله در کشور قرار است که تا سال ۱۴۰۰ به سمت این بروند که سرانه آنها از خدمات اجتماعی به مناطق دیگر برسد در استان مرکزی هم ۳۵ محله در این زمینه شناسایی شده و برای امسال چیزی حدود ۶٫۳ میلیارد تومان با ما موافقت شده است.

انتهای پیام/ح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی