پنج شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ ساعت: ۱۳:۴۷:۰۹

بازآفرینی بافت‌های فرسوده باید اولویت مهم استان مرکزی در سال ۹۷ باشد

استاندار مرکزی گفت: بازآفرینی بافت‌های فرسوده از کارهای مهم دستگاه‌های استان مرکزی در سال ۹۷ باید باشد.

استاندار مرکزی:

بازآفرینی بافت‌های فرسوده باید اولویت مهم استان مرکزی در سال ۹۷ باشد

بازآفرینی بافت‌های فرسوده

بازآفرینی بافت‌های فرسوده باید اولویت مهم استان مرکزی در سال ۹۷ باشد

به نقل از تسنیم، سیدعلی آقازاده پیش از ظهر امروز در جلسه ستاد بازآفرینی پایدار شهری استان مرکزی با اشاره به اقدامات در این حوزه اظهار داشت: فعالیت‌های انجام شده در زمینه جذب اعتبارات پروژه‌های بازآفرینی استان در سال ۹۶ خوب نبود اگرچه اعتباراتی هم که در این زمینه دراختیار استان گذاشته شده بود کم بوده است.

وی افزود: بنابراین با توجه به گزارشاتی که در این حوزه ارائه شد، انتظار ما از معاونت عمرانی استانداری و همچنین اداره راه و شهرسازی بیشتر از این است و به نظر می‌رسد که برگزاری جلسات این ستاد هم کم بوده و نیاز است که در سال ۹۷ برگزاری جلسات بیشتر در این زمینه مورد توجه باشد.

استاندار مرکزی تصریح کرد: همه پروژه‌های سال ۹۶ و دغدغه‌های که در این جلسه گفته شد باید مورد توجه باشد و تا پایان فروردین‌ماه سال آینده اجرایی شود و در جلسه‌ای که تا پایان فروردین‌ماه سال ۹۷ برگزار می‌شود شاهد گزارش اجرایی شدن همه موارد مربوط به سال ۹۶ که شامل پروژه‌هایی از مجموعه‌هایی مانند شهرداری اراک و ساوه، بهزیستی و میراث فرهنگی و غیره می‌شود باشیم.

آقازاده بیان کرد: بحث مهمی که باید در سال ۹۷ مورد توجه باشد رونمایی از بزرگترین طرح مسکن پس از پیروزی انقلاب حتی بزرگتر از مسکن مهر است که در قالب آن ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور درنظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: از همه اعضای این ستاد به‌ویژه شهرداری ساوه و اراک، شورای شهر اراک و ساوه و راه و شهرسازی و غیره انتظار تلاش بالا در این طرح را داریم زیرا موضوع بسیار جدی است و بنده هر هفته پیگیر این موضوع هستم.

استاندار مرکزی عنوان کرد: این موضوع مورد تاکید رئیس جمهور هم در سمینار استانداران و هم در مراسم رونمایی این طرح به صورت ویدئو کنفرانس قرار گرفت و نحوه اجرای آن به این شکل است که زمین دراختیار توسعه‌گر یا سرمایه‌گذار قرار می‌گیرد که اکثر آن وام و تسهیلات ارزان‌قیمت بوده و زمین باید از طریق شهرداری یا راه و شهرسازی تحویل شود و در مجاورت بافت فرسوده باشد تا بلافاصله پس از تکمیل آن افراد ساکن در بافت فرسوده به این واحدها منتقل شوند و بافت فرسوده تخریب و به فضای سبز تبدیل شود.

آقازاده اضافه کرد: بنابراین امیدواریم که در استان مرکزی هم مانند سایر استان‌ها با تدبیر دولت و شخص رئیس جمهور شاهد اجرای مطلوب این طرح باشیم.

وی افزود: اجرای این طرح چند نتیجه مطلوب دارد که از جمله آنها می‌توان به نوسازی بافت‌های فرسوده، برخورداری افراد ساکن در بافت‌های فرسوده از رفاه نسبی، تسهیل در دسترسی دستگاه‌های خدمات‌رسان و اجرایی برای خدمات‌رسانی به ساکنان این مناطق و آزادشدن بافت‌های فرسوده و تخریب و تبدیل آنها به فضاهای مورد نیاز شهری مانند فضای سبز، فرهنگسرا و غیره اشاره کرد.

استاندار مرکزی تصریح کرد: زمین مورد نیاز برای اجرای این طرح با قیمت بسیار پایین و می‌توان گفت رایگان دراختیار توسعه‌گران و سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد به طوری که سرمایه‌گذاران هیچ دغدغه‌ای برای زمین نداشته باشند.

آقازاده بیان کرد: از تمام سرمایه‌گذاران دعوت می‌کنیم که از همین الان وارد این کار شوند که برای آمدن آنها هم باید به نوعی فرش قرمزی پهن شود که تامین زمین مطلوب می‌تواند به منزله فرش قرمز باشد‌.

وی ادامه داد: متاسفانه شهرداری می‌گوید در محدوده بافت‌های فرسوده زمین ندارد که باید بررسی بیشتر انجام دهد اگر چنین زمینی داشت وه دراختیار این طرح قرار دهد و اگر نداشت باید راه و شهرسازی این کار را انجام دهد که دز غیر این صورت هم باید هر دستگاهی که زمین در مجاورت این بافت‌ها داشته باشد وارد کار شده و زمین دراختیار بگذارد.

استاندار مرکزی عنوان کرد: دستگاه‌هایی که دارای زمین در مجاورت این بافت‌ها هستند مکلف به دراختیار قراردادن این زمین به مسکن و شهرسازی هستند تا زمین ارزان‌قیمت دراختیار سرمایه‌گذاران قرار گیرد که این زمین با تسهیلاتی از محل منابع درنظر گرفته شده برای این طرح و همین طور ۲۴۴ میلیارد تومانی که در زمینه بافت‌های فرسوده مطرح شد دراختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد.

آقازاده اضافه کرد: در آماری که از بافت‌های فرسوده اعلام شد ۲۳ درصد جمعیت شهرستان اراک معادل ۱۳۰ هزار نفر آن و ۲۸ درصد جمعیت شهرستان ساوه معادل ۶۰ هزار نفر از جمعیت آن در حاشیه زندگی می‌کنند که اگر ما با استفاده از فرمول ذکر شده بتوانیم این میزان جمعیت را به بافت‌های جدید منتقل کنیم کار بزرگی انجام داده‌ایم.

وی افزود: بازآفرینی بافت‌های فرسوده از کارهای مهمی است که باید در کنار سایر کارها در سال ۹۷ مورد توجه دستگاه‌ها به‌ویژه دستگاه‌های مورد تاکید قرار گیرد.

استاندار مرکزی با اشاره به خیابان ۵۵ متری شهر اراک گفت: کارهای خوبی در این زمینه انجام شد که امیدواریم با جدیت و دقت همچنان پیگیری شود و ادامه یابد.

انتهای پیام/ح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی