یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ ساعت: ۰۵:۱۶:۲۹

کاهش ۸۰ درصدی وقوع آتش‌سوزی در اراضی منابع طبیعی استان مرکزی

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با بیان اینکه ۶۴ درصد اعتبارات ملی برای آبخیزداری استان مرکزی محقق شد از کاهش ۸۰ درصدی وقوع آتش‌سوزی در اراضی منلبع طبیعی استان مرکزی خبر داد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی:

کاهش ۸۰ درصدی وقوع آتش‌سوزی در اراضی منابع طبیعی استان مرکزی

آتش‌سوزی

کاهش ۸۰ درصدی وقوع آتش‌سوزی در اراضی منابع طبیعی استان مرکزی

به نقل از تسنیم، یوسف یوسفی ظهر امروز در نشست اصحاب رسانه با اشاره به کمبود اعتبار برای برگزاری هفته منابع طبیعی اظهارداشت: منابع طبیعی امسال با شعار با مردم و برای مردم برگزارمی‌شود، و در بروشورهایی که به این منظورانتشارمی‌یابد روز ۱۵ اسفند روز ملی درختکاری و هفته منابع طبیعی و آبخیزداری نامیده شده که تا۲۱ اسفند ادامه دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی تصریح کرد: در همه شهرستان‌های استان برنامه‌هایی برای این هفته تدوین شده، ابتدا برای افتتاح هفته و روز ملی در رود شور زرندیه به مساحت ۱۰۰ هکتارجنگل‌کاری انجام می‌شود که با شیوه جنگل‌کاری‌های قبل متفاوت است، در قالب ماده ۳ قانون حفاظت و بهره‌برداری قرارداد بسته شده و همه هزینه‌های آن از طریق بخش خصوصی تامین می‌شود که نگهداری و مراقبت جنگل هم برعهده  بخش خصوصی قراردارد که این پروژه می‌تواند همه واحدهای تولیدی و صنایع را در این زمینه برای اجرای جنگل‌کاری تشویق کند.

یوسفی عنوان کرد: بازدیدی از اردوگاه شهید ناصری و پروژه مقابله با بیابان‌زایی با اعتبارات بین‌المللی را داریم که کاشت نهال آتریپلکس برای مقبله با ریزگردها در آن انجام می‌شود، روز منابع طبیعی و رسانه اجتماعی که تحت عنوان برنامه مشترکی با اداره کل زندان‌ها با حضور مسئولان و امام جمعه اراک تدارک دیده شده که به شکل نمادین درختکاری هم در این برنامه وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: امسال در سال تولید اشتغال و اقتصادمقاومتی مانند سنوات گذشته ۸ گونه نهال و درختان سازگار با شرایط اقلیمی اعم از ارغوان، صنوبر، زبان گنجشک و سرو خمره ای در حدود ۶۰۰ هزار اصله نهال تولید شده که ۲۸۰هزار این نهال‌ها صنوبر است در راستای افزایش تولید چوب در اختیار مردم و کشاورزان قرار می‌گیرد، تا اطراف مزارع و یا به شکل کشت تلفیقی از آن استفاده کنند، همچنین باقی نهال‌ها به هدف افزایش فضای سبز در اختیارارگان‌ها و نهادها قرار گرفته که تعداد آن نسبت به سال گذشته دو برابر است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی ادامه داد: امسال ۱۷ هزار و ۲۹۳ کیلوگرم انواع گیاهان دارویی شامل کتیرا و باریجه از سطح پنج هزار و ۲۵۰ هکتار از عرصه های طبیعی در ۶ شهر استان مرکزی برداشت شده که از این کشت علاوه بر ایجاد درآمد برای دولت و بهره برداران ۳۰۰۰ نفرروز اشتغال ایجاد کرده که در مناطق روستایی رقم خوبی محسوب می‌شود و همچنین برداشت آن نسبت به سال گذشته رشد ۲۰برابری داشته است.

استعدادیابی ۱۴۰۰هکتار از اراضی برای واگذاری به صنعت و کشاورزی 

یوسفی افزود: در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی تولید واشتغال، امسال یک هزار و ۴۰۰ هکتار از اراضی منابع طبیعی استان برای واگذاری به بخش صنعت و کشاورزی استعداد یابی شده است، ۴۰۰هکتاراز این اراضی برای ایجاد نیروگاه‌های انرژی خورشیدی و ۸۰۰ هکتار برای ایجاد نیروگاه‌های بادی شناسایی شده که برای نخستین بار زمینه تولید برق از انرژی‌های پاک در استان مرکزی فراهم شود.

وی با بیان کاهش ۸۰ درصدی آتش‌سوزی منابع طبیعی استان مرکزی گفت: درسال گذشته یک هزار و ۷۰۹ هکتار از اراضی استان دچار آتش سوزی شد که امسال با انجام اقدام‌های فرهنگ سازی و آموزشی به بهره برداران و مردم، این رقم به ۳۴۲ هکتار کاهش یافته که نشانگر کاهش ۸۰ درصدی آتش‌سوزی در منابع طبیعی است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی بیان کرد: در این مدت شهرستان اراک با ۱۳۵ و ۹ دهم هکتار رتبه اول، فراهان با ۴۸ هکتار رتبه دوم و شازند با ۴۵ هکتار آتش سوزی در مراتع رتبه سوم را داشته‌اند و در شهرستان‌های آشتیان و محلات خوشبختانه آتش سوزی رخ نداده است.

یوسفی اضافه کرد: ۱۸۰میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و ۸۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی برای اجرای طرح‌های آبخیزداری به اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی اختصاص یافت که ۶۴ درصد اعتبارت ملی و ۳۲ و چهار دهم درصد از اعتبارات ملی است.

وی با اشاره به مشارکت‌های مردمی در برای کنترل تخریب عرصه‌های طبیعی گفت: اکنون ۷۲ و پنج دهم درصد از عرصه‌های استان مرکزی را عرصه‌های طبیعی تشکیل داده که با این اعتبارات اجرای طرح‌های آبخیزداری در ۲ درصد این اراضی قابل انجام بوده و برای کنترل عوامل تخریب درباقی عرصه‌های طبیعی از مشارکت مردمی بهره گیری می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی عنوان کرد: کویر میقان اراک یکی از کانون‌های فرسایش استان و شهرستان اراک محسوب می‌شود که ۱۲۰ میلیارد ریال در سفر استانی هیئت دولت به کویرمیقان این شهرستان اختصاص پیدا کرده که تا کنون ۳۰ میلیارد ریال آن تخصیص یافته است،۱۰ میلیارد ریال این اعتبارات برای اجرای بادشکنهای غیر زنده و جلوگیری از فرسایش و ایجاد گرد و غبار در منطقه هزینه شده است.

یوسفی ادامه داد: استان مرکزی با ۲۹ هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که ۷۰ درصد آن را عرصه‌های منابع طبیعی تشکیل می‌دهند،۲۴ هزار نفر همیار طبیعیت شامل ۲ هزار و ۵۰۰ نفر محافظان افتخاری، ۲ هزار و ۵۰۰ نفر مروجین افتخاری و ۱۶ هزار نفر همیار طبیعت از بین دانش آموزان استان مرکزی برای جلوگیری از تخریب و آتش سوزی در عرصه‌های طبیعی استان جذب شده است.

اجرای چهار طرح تحقیقاتی شامل طرح ترسیب کربن در استان مرکزی

وی افزود: در راستای محافظت از عرصه‌های طبیعی استان مرکزی چهار طرح تحقیقاتی شامل طرح ترسیب کربن، تاثیر اقدام‌های منابع طبیعی در اجتماع و تاثیر آتش سوزی در عرصه‌های طبیعی در حال انجام است، همچنین دراین مدت ۲۲۹ فقره استعلام معادن برای ۳۲۳ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی طبیعی استان مرکزی به این اداره ارائه شده که با انجام عملیات اکتشافی در ۷هزار و ۳۶۱ هکتار این اراضی، موافقت لازم انجام گرفته است.

انتهای پیام/ح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
چند رسانه ای

درگیری شدید در مجلس شورای اسلامی

واکنش مردم به خیانت یک مشتری در فروشگاه

سخنرانی جنجالی پناهیان

آغاز تخریب‌های رئیسی